Lapkričio 12 dieną prasidėjęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) organizuotas neterminuotas streikas šią savaitę tęsėsi toliau. Į jį įsitraukė ir 32 Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro pedagogai. Šiandien turėtų paaiškėti, ar streikas už oresnį mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų gyvenimą bus tęsiamas.
Streikuoja nuo pirmos dienos
Nuo pat pirmos streiko dienos į jį įsitraukė ir Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojai.
Pasak centro profesinės sąjungos pirmininkės Dalios Jokubauskienės, streikuoja 32 mokyklos mokytojai, iš kurių ne visi yra profesinės sąjungos nariai. Mokiniai į mokyklą eina, jiems vyksta įvairios veiklos, kurias organizuoja mokyklos administracija.
„Mes palaikome kitus savo kolegas, nes netenkina valandinis apmokėjimas. Bendruomenei skirtos valandos – tai tikra sumaištis, skaičiuojama vos ne minučių tikslumu. Mokytojams buvo žadėta, kad apmokės už visus papildomus darbus, o iš tikrųjų to nėra. Atlyginimai didėjo tik tiek, kiek didėjo koeficientas ir kontaktinių valandų krūvis“, – sakė D. Jokubauskienė.
Pasak jos, tik pirmąją savaitę streikavo visi 32 mokytojai, o po to mokytojai streikuodavo pasikeisdami – kasdien nuo penkių iki devynių.
Dalis Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro pedagogų paskutinę lapkričio dieną dalyvavo mitinge Vilniuje prie Seimo rūmų, kur susirinko keli šimtai mokytojų, darželio auklėtojų, juos palaikančių moksleivių ir kitų žmonių. Rankose jie laikė mokyklų vėliavas, plakatus su užrašais „Teisingumo“, „Mes nepasiduosime“, „Mes nusipelnėme gyventi geriau“.
Mokyklos pedagogai aktyviai dalyvavo ir praėjusį sekmadienį Vilniuje profesinių sąjungų surengtoje protesto akcijoje „Paskutinis skambutis“, kurioje reikalaujama sparčiau didinti mokytojų atlyginimus.
Gruodžio 2-osios vakare Kuršėnų mokyklų pedagogai kartu su miesto seniūnijos darbuotojais, tėvais ir mokiniais susirinko prie Kuršėnų miesto seniūnijos palaikyti streikuojančių Lietuvos mokytojų ir pareikšti protestą prieš vykdomą švietimo reformą. Prie pastato buvo uždegta žvakučių.
Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Janina Banienė patvirtino, kad mokymo procesas nebuvo nutrūkęs.
„Administracija reguliuoja ugdymo procesą, pamokas veda nestreikuojantys mokytojai, švietimo pagalbos specialistai, atvykę lektoriai. Streiko taryba iš vakaro informuoja, kurie mokytojai streikuos kitą dieną, todėl bandome derinti tvarkaraščius su kitais mokytojais“, – aiškino J. Banienė.
Palaikė kolegos
Prie streikuojančiųjų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro pedagogų buvo prisijungę dar kelių mokyklų pedagogai.
Meškuičių gimnazijoje norą streikuoti buvo pareiškę du mokytojai, jų pamokų metu mokiniams vyko kiti užsiėmimai. Kuršėnų S. Anglickio mokykloje profsąjungai priklauso 18 žmonių, kurie, ne dėl atlyginimų streikuoja. Neskaidrumas, neteisingumas yra didžiausios problemos, kurias dabar sprendžia bendruomenė.
Kuršėnų Stasio Anglickio mokykloje nemažai daliai mokytojų mažėjo atlyginimai, nes mažėjo pamokų. Nuo šių metų mokykla neformuoja devintų ir dešimtų klasių, kai kuriems dalykininkams sumažėjo kontaktinių valandų ir pradinių klasių mokytojai buvo paprašyti „pasidalinti“ savo valandomis – muzikos ir kūno kultūros pamokas perduoti vesti dalykininkams.
Streikuojantys rajono pedagogai mano, kad žmonės ministerijoje, kuriantys metodikas, yra per daug atitrūkę nuo praktinio darbo, jie negirdi ir nemato mokytojų, o visos reformos dokumentuose atrodo vienaip, tačiua pradėjus jas įgyvendinti pasimato trūkumai. Ši reforma irgi ne išimtis.
krūviu. Sutarta, kad sąrašai bus pristatomi iš vakaro tol, kol neterminuotas streikas tęsis. Administracija reguliuoja ugdymo procesą, pamokas veda nestreikuojantys mokytojai, švietimo pagalbos specialistai, atvykę lektoriai.
Reikalauja kitokio modelio
„Streiką rengti privertė valdžios nenoras derybų keliu spręsti problemų dėl mokytojus žeminančios naujos darbo apmokėjimo sistemos, kuri įgyvendinama chaotiškai jai tinkamai nepasirengus. Dėl to mokyklose jau trečias mėnuo tvyro chaosas ir nežinomybė, bendruomenės supriešintos, o visa tai žlugdo ugdymo procesą. Kadangi darbo užmokesčio koeficientai nebuvo didinti, išaugus darbo krūviui atlyginimai pakilo vos keliais eurais. Tokį „padidėjimą“ mokytojai vadina žeminančiu, o ministerijos skleidžiama informacija apie neva ženkliai išaugusias algas tik skatina mokyklas dar aktyviau jungtis prie streiko“, – rašoma LŠDPS pranešime spaudai.
LŠDPS reikalauja įdiegti etatinį modelį, kuriame vienam etatui sudaryti būtų ne daugiu kaip 18 kontaktinių valandų ir 18 valandų skirta kitiems darbams. Taip pat reikalaujama pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 procentų bei mažinti vaikų skaičių klasėse.
Šiuo metu vyksta derybos su laikinuoju švietimo ir mokslo ministru. Šiandien turėtų paaiškėti, ar streikas bus tęsiamas.
Saulius JUŠKEVIČIUS