Skinsiu raudoną rožę…

Taip dainuojama populiarioje lietuviškoje dainoje. Tačiau rožių yra ne tik raudonos spalvos. Kaip auginti, kaip prižiūrėti rožes, kokių jų yra veislių.

Gėlių karalienės

Pasaulyje egzistuoja šimtai rožių veislių, jos viena už kita įspūdingesnės ir pranokstančios savo spalvomis, dydžiu ir kvapais. Nuo nykštukinių rožių, 30 cm aukščio, aukštų krūmų ar laipiojimo rūšių, kurios gali užaugti iki kelių metrų aukščio visgi rožės vadinamos gėlių  karalienėmis.

Jei jūs mėgstate šias gėles ir galite skirti šiek savo laiko joms drąsiai galite kurti savo rožių sodą. Tačiau kaip be būtų gaila, visų veislių savo sode auginti būtų labai sunku. Tai išrankios ir lepios gėlės, todėl geriausiai pasirinkti tas veislės, kurioms jūsų sode būtų geriausios sąlygos augti. Atkreipkite dėmesį, kad kai kurios veislės jautrios šalčiams, todėl pasirinkite tas veislias kurios pritaikytos mūsų klimatui.

Jei ruošiate sodinti rožės suraskite tinkamą vietą jai augti, kad užtektų pakankamai saulės, trąšų ir nebūtų vėjuota. Jei sodinsite skirtingų veislių, atsižvelkite į žiedų spalvas ir krūmo dydį, kai kurios veislės užauga net iki 6 metrų aukščio. Tad pasistenkite, kad viena kitos neužgožtų ir kiekvienas krūmas turėtų sau erdvės augti. Rožes taip pat išskiria skirtingus kvapus, kai kurios veislės turi ypač stiprų kvapą, kuris gali būti juntamas visame sode ir nevisiems tai patinka. Nuo jo gali pradėti skaudėti galvą, ar net sukelti alergiją.

Rožių sodinimas ir priežiūra

Pasirinkę vietą, turite gerai sukasti dirvą ir gana gyliai. Kadangi rožės vienoje vietoje auga daug metų, kasant į dirvą įmaišoma perpuvusio mėšlo ar durpių. Tinka ir rupi komposto žemė. Šias medžiagas įterpkite paviršiuje, kad galėtų susidaryti geras humusas. Prieš sodinant rožę valandą palaikykite kibire su vandeniu. Jei yra pakenktų šaknų, nupjaustykite jas.

Kai nutirpsta sniegas nuo rožių nukasami žemių kaupai, kurie rožes saugojo nuo šalčių. Juos nukaskite labai atsargiai, šiek tiek palikdami, nes tikriausiai jau bus prasikalę daigai. Saugokite, kad nesužeistumėte rožės daigų. Rožės genamos kiekvienais metais. Rožės krauna žiedus ant pernykščių šakų, išaugusių ūglių. Kad išaugtų tvirti ir gražūs jauni ūgliai, rožes reikėtų gerokai patrumpinti. Rožės krūmas genamas atsižvelgianti į rožės veislės savybes.

Rožių dauginimas

Rožės dauginamos iš žiedstiebių. Kai žiedstiebis sužaliuos ryškiai žalia spalva, aštrių peiliu nupjauname pirmuosius auginius. Tuomet jis įsmeigiamas į drėgną smėlį arba į lengva gerai perpuvusią kompostinę žemę sumaišytą su trupučiu smėlio. Rožė prigis, jei palaikysite 20 laipsnių šilumą. Kad nuolatos būtų šilta, galite daigelį pridengti. Po 4-5 savaičių rožė turėtų įsišaknyti.

Yra ir dar vienas dauginimo būdas. Kai gaunate dovanų rožę ir jei ji tinkamai nuskinta ir geros būklės, ją galimą pasilikti ilgam laikui. Jums reikia nupjauti viršūnę ir palikti tik du paskutinius lapus. Rožės koto galą nupjaukite aštriu peiliu įstrižai ir įbeskite į bulvę. Tokį paruoštą daigelį, galite užkasti į žemę ir apdengti plastikiniu indu, kad augalai netrūktų drėgmės. Rožė įsišaknys, o bulvė supus. Taip pradės augti puikus rožės krūmas.

Vijoklinės rožės

Iš daugybės egzistuojančių rožės rūšių populiariausios yra laipiojančios rožės, kurios puikiai tinka sienoms, tvoroms ir kitiems statiniams apželdinti. Kad negriautų sienų ir liptų ten kur norite jūs, nutieskite joms kietų vytelių atramass, kuriomis jos patogiai galėtų lipti. Tačiau prieš tai turite parinkti vietą, kurioje per dieną nors 5 valandas šviestų saulė.

Vijoklinės rožės kartais pasiekia, net 6-9 metrų aukštį, todėl nepamirškite jas genėti, jei jų aukštis jūsų netenkina. Tik pasirinkite genėjimui pavasario metą, kada dar neprasikalė pumpurai, nes kitaip galite sužeisti ir gėlė pradės džiūti. Vijoklinės rožės taip pat turi nemažą svorį, todėl atidžiai parinkite vyteles, kuriomis jos lips, kad vėjas ir lietus jų nenutrauktų ir jos neatsidurtų ant žemės.

Vijoklinės rožės išsiskiria ne tik savo alpinistinėmis savybėmis, bet ir žiedų gausumu. Dauguma rūšių yra natūralios mutacijos rezultatas, todėl lengviau prisitaiko prie gamtos sąlygų. Jos yra pakankamai lanksčios, todėl galite kurti savo apželdinimo  dizainus. Tačiau, kaip ir visos rožės priežiūros ir dėmesio pareikalauja, nes kaip ir dauguma veislių gali susirgti rožių rūdimi ar jas apspistų amaras, erkės, vikšrai, kuriems rožės yra pagrindinis maisto šaltinis. Todėl jau pavasarį atsiradus kenkėjams, reikia jas nupurkšti, tręšti.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

           

Total
0
Dalinasi
Related Posts