Šiaulių rajono gyventojai privalės surinkti per 13 tonų maisto atliekų

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, iki 2023 metų savivaldybėse privaloma įdiegti biologinių atliekų, tai yra maisto atliekų, surinkimo mechanizmą. Kuriant maisto atliekų perdirbimo infrastruktūrą, ŠRATC pasirengęs įgyvendinti projektą, kurio vertė su europiniais pinigais – 1 817 646,44 eurų, o Šiaulių rajono savivaldybės prisidėjimo dalis –  35 444 eurų.

Ar prisidėjimo dalis didės?

Šiaulių rajono savivaldybės neeiliniame tarybos posėdyje svarstant klausimą dėl maisto atliekų surinkimo infrastruktūros diegimo paaiškėjo, jog prie šio projekto  nenorėtų prisidėti  Akmenės ir Pakruojo savivaldybės. Tarybos nariams natūraliai iškilo klausimas, ar  dėl šios priežasties nedidėtų Šiaulių rajono savivaldybės prisidėjimo dalis.

Pasak naujojo Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC)  vadovo Žilvino Šilgalio, neprisidėjus šioms savivaldybėms, projektas vis tiek bus įgyvendinamas, o trūkstamą  40  tūkst. eurų sumą ŠRATC surastų iš savo vidinių rezervų.

Beje, kaip pasirodė gruodžio 11 d. vykusiame ŠRATC dalininkų susirinkime, ne visos savivaldybės įsitikinusios, jog per milijoną kainuosianti maisto atliekų  perdirbimo  infrastruktūra reikalinga ir jos nenusiteikusios taškyti biudžeto lėšų prisidėjimui prie šio projekto. Atsisakė prisidėti prie šio projekto Pakruojo bei Akmenės savivaldybės. Tačiau, pasak ŠRATC atstovų, projektas bus vykdomas ir šioms savivaldybėms atsisakius dalyvauti bendrame projekte. „Bet kokiu atveju, pareiga atskirai surinkti ir sutvarkyti maisto atliekas pagal ES direktyvą galios visoms savivaldybėms vienodai – nuo 2023 m. gruodžio 31 d. biologinės atliekos turės būti surenkamos atskirai ir perdirbamos tokiu būdu, kuris atitinka aukšto lygio aplinkosaugos standartus. Tai yra šių Savivaldybių Tarybų pasirinkimo teisė prisidėti ir bendromis pastangomis vystyti regioninį projektą, pasinaudojus 85 proc. ES struktūrinių fondų skiriama parama arba ieškoti kitų alternatyvų tvarkyti gyventojų maisto/virtuvės atliekas savo biudžetų lėšomis“,- teigė ŠRATC vadovai.

Kiek reikės surinkti maisto atliekų?

Įdiegus maisto atliekų surinkimo mechanizmą, be abejo, jis turės veikti, tad iš rajono gyventojų bus renkamos maisto atliekos. Tiesa, iš pradžių jos bus renkamos tik Kuršėnų mieste. 

Pasirodo, jog 2023 m. iš Šiaulių rajono reikės surinkti  13 254 kg maisto atliekų, 2025 m. – 13 196 kg, o 2030 m. – 12 291 kg.

Šiaulių rajono tarybos nariams kilo klausimas, iš kur tiek maisto atliekų bus surinkta –  juk visas pasaulis pasisako prieš maisto švaistymą. Pasak ŠRATC atstovų, jau yra paskaičiuota, jog tokį kiekį maisto atliekų surinkti realu.

Beje, tokiu argumentu suabejojo ir Šiaulių rajono savivaldybės meras A. Bezaras, replikuodamas, jog ir dabar gyventojai mažai išmeta maisto atliekų, o dabar atėjus į valdžia konservatoriams šis kiekis dar sumažės.

Koks bus maisto atliekų surinkimo mechanizmas?

Beje, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariams Ž. Šilgalis atskleidė maisto atliekų surinkimo mechanizmą: „Dalis maisto atliekų bus renkamos atskirai, dalis – su žaliosiomis atliekomis. Maisto atliekoms bus pastatyti mažesni, 120 litrų, konteineriai, ant jų bus sumontuoti specialūs dangčiai su filtrais. Gyventojams bus išdalinti suyrantys maišeliai bei kibirėliai maisto atliekoms. Maisto atliekos bus vežamos du kartus per savaitę“.

Ar gyventojams didės rinkliavos mokestis?

Jau tapo įprasta, jog ŠRATC pradėjus įgyvendinti naujus projektus, rajono gyventojams didėja  atliekų rinkliavos mokestis. Ž. Šilgalis į šį klausimą negalėjo atsakyti. Pasak jo, dar neaišku, kiek reikės konteinerių maisto atliekų surinkimui, kokie bus kaštai. „Jeigu gyventojams rinkliavos mokestis ir didės, tai labai nežymiai“,- sakė naujasis ŠRATC vadovas.

Na, rinkliava už atliekas gyventojams ateityje  ir taip didės. „Yra dalykų, kurie nuo ŠRATC nepriklauso. Kasmet  5 eurais didėja atliekų sutvarkymo mokestis, ateityje jis sieks 50 eurų, brangsta atliekų deginimas, tad atliekų tvarkymo kaina automatiškai didėja ir negaliu pažadėti, jog gyventojams ateityje rinkliavos mokestis nedidės“,- sakė Ž. Šilgalis.

Išlaidas kompensuos pajamos už kompostą

Iš surinktų maisto atliekų bus gaminamas kompostas, kurį ŠRATC tikisi pelningai realizuoti. „Pagaminto komposto kaina bus konkurencinga, pasistengsime sukurti patrauklią pakuotę, tad tikimės, jog jis rinkoje bus populiarus, duos pelno ir padengs maisto atliekų surinkimo išlaidas“,- optimistiškai kalbėjo Ž. Šilgalis.

Ką, tikėsimės, jog realizavus pagamintą kompostą gyventojams rinkliavos mokestis nedidės.

Kaip maisto atliekomis atsikrato verslininkai? 

Tarybos nariui V. Motiejūnui iškilo klausimas, kaip surenkamos maisto atliekos iš valgyklų ir kavinių. Gal iš tikro neverta investuoti į milijonus kainuojančią infrastruktūrą, o pasinaudoti verslininkų patirtimi?

Pasak Ž. Šilgalio, maitinimo įmonės yra sudariusios sutartį su  privačiomis įmonėmis, kurių Lietuvoje yra ne viena, ir jos atvykusios  pasiima  maisto atliekas. „Pasidomėkite, kiek  verslininkai moka už maisto atliekų surinkimą privatininkams ir jums savivaldybės prisidėjimo 35 tūkst. eurų pasirodys kaip lašas jūroje. Geresnės alternatyvos, kaip maisto atliekų surinkimo ir perdirbimo  mechanizmo įdiegimas kol kas nėra“,- sakė  ŠRATC vadovas.

Bus plečiami atliekų priėmimo punktai

Tarybos posėdyje buvo svarstomas klausimas ir dėl  atliekų priėmimo punktų plėtros Kužiuose, Gruzdžiuose, Meškuičiuose ir Bubiuose. Šių punktų pertvarkymas Šiaulių rajono savivaldybės biudžetui kainuos 137 094 eurus.

Tarybos narys V. Motiejūnas pasiteiravo, ar gaunama kokių nors pajamų iš šių aikštelių, jeigu į jas investuojama tokia nemenka suma.

Pasak Ž. Šilgalio, ŠRATC perka  paslaugas  už atliekų  sutvarkymą, tad pajamų negauna. Vis dėl to paaiškėjo, jog 2019 m. iš atliekų priėmimo punktų buvo gauta 19 tūkst. eurų pajamų.

Kiek Šiaulių rajono gyventojams didės atliekų surinkimo mokesčiai dėl šių milijoninių įsisavinimų, parodys laikas.

Agnė Dapkutė

Total
0
Dalinasi
Related Posts