Sąvartynai dygsta kaip grybai po lietaus

Pavasarį, kaip žolė po lietaus, šalia Kuršėnų, vienas po kito ėmė dygti sąvartynai. Panašu, kad šiukšlintojų negąsdina ir nemažos baudos, nes įvairias atliekos pilamos tiesiog prie įspėjamojo skydo.


Sąvartynų daugėja

Į redakciją paskambinęs Daugėlių gyventojas pasakojo, kad senasis kelias į Gilvyčius virsta sąvartynu.

„Pasisukus į senąjį Gilvyčių kelią, miškelyje tuoj už pervažos, atšilus orams pradėjo dygti krūvos šiukšlių. Pradžioje kažkas miškelyje išvertė statybines atliekas. Po to ir vienoje kelio pusėje, šalia statybinių atliekų, ir kitoje – išmetė lengvųjų automobilių padangas. Panašių atliekų galima aptikti ir pačiame miškelyje. Dažnai tenka važiuoti senuoju Gilvyčių keliu į Šilelių kaimą, todėl pakelėje suverstus šiukšlių kalnus tenka matyti ne kartą. Su vaizdu tik pasukus į senąjį kelią jau susitaikė visi, tačiau netoli karjerų, jau žvyrkelyje atsirado dar vienas sąvartynas. Akivaizdu, kad seniūnijai nuolaidžiaujant ir nesiimant jokių priemonių teršėjams nustatyti, greitai aplink Kuršėnus neliks švarios vietos“, – piktinosi vyriškis.

Pasak dar vieno paskambinusiojo, ir ankstesnis šiukšlynas miškelyje tebestovi, ir naujesnių pilna.

„Kur žiūri seniūnija? Nejaugi sunku seniūnijos darbuotojams dažniau pravažiuoti keliais, kurių pakelės paverčiamos sąvartynais ir paieškoti įrodymų kieno šiukšlės? O dabar pastatė ženklą apie baudas ir tuo viskas baigėsi“, – aiškino kuršėniškis.

Pasak vyriškio, seniūnijai trūksta noro apsivalyti nuo atliekų, nes keletas sąvartynų netoli Šilelių stovėjo beveik metus. Ne kartą buvo skambinta seniūnijai, tačiau reaguota tik po skambučio rajono valdžiai.

Šiukšlintojai nerimsta

Balandžio pradžioje „Kuršėnų krašto žinios“ rašė apie nelegalų sąvartyną senajame Gilvyčių kelyje.  Tąkart užfiksuotas vaizdas po žiemos miego atbundančiame miškelyje nuteikė gana nemaloniai. Tačiau tai, ką išvydome naujajame sąvartyne, privertė pagalvoti apie kuršėniškių elgesio normas.

Kelio posūkyje, prie pradedančių žaliuoti krūmų, primesta padangų, automobilio bamperis, šeši-septyni didžiuliai juodi maišai pilni šiukšlių, keletas krūvų sugrėbtų lapų, maišas kažkokio statybinio mišinio. Visa tai vainikuoja seniūnijos pastatyta lentelė su užrašu „Šiukšles ir buitines atliekas pilti draudžiama!“ bei nurodyta baudos suma.

Tačiau triženklės baudos sumos šiukšlintojų negąsdina, o ši vieta tampa jau pastoviu sąvartynu, nes Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos seniūnė Edita Mileikienė balandžio pradžioje sakė, kad išvalytoje nuo šiukšlių ar buitinių atliekų teritorijoje yra pastatomi įspėjimo ženklai su nurodyta bauda.

Gyventojų nuomonė

Kol šių eilučių autorius fotografavo nelegalų sąvartyną, stabtelėjo pro šalį važiuojantis dviratininkas. Vyriškis pasirodė kalbus.

„Kuršėnų krašto žinioms“ jis papasakojo, jog beveik kiekvieną savaitgalį važinėja pas netoliese gyvenančius tėvus, todėl visą kelią ir sąvartynus žino gerai.

„Štai jūs prieš keletą savaičių parašėte, kad seniūnija tokius sąvartynus ruošiasi sutvarkyti per akciją „Darom“. Abejoju, ar bus tai padaryta. Pažiūrėkit į šias šiukšles. Kai kurios čia jau guli nuo praėjusių metų pavasario ar vasaros. Tai matyti pagal augusią žolę, nes ji apaugusi aplink supiltas atliekas. O ir pats dažnai važiuodamas matau kai kuriuos maišus čia gulint jau apie metus. Jeigu automobilių padangos būtų žymimos ar registruojamos, niekas jų taip nemėtytų, o priduotų punktuose. Juk dauguma šių šiukšlių iš kuršėniškių automobilių garažų. Iš svetur niekas neveš ir nepils atliekų iš savo kiemo nežinomoj teritorijoj. Tai Daugėliuose, prie pervažos, esančių garažų savininkų darbas. Tikėkit, jeigu seniūnija norėtų, greitai nustatytų šiukšlintojus“, – porino vyriškis.

Jo teigimu, pakeles tų kelių, kuriais pravažiuoja rajono valdžia, seniūnija sutvarko, o į atokius keliukus net nosies nekiša.

„Jei pavažiuotumėt šiuo keliu toliau, rastumėt dar ne vieną tokį sąvartyną“, – tikino jis.

Žadėjo sutvarkyti per akciją

Balandžio pradžioje Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos seniūnė E. Mileikienė tvirtino, kad apie senojo kelio į Gilvyčius pakelėje suverstas šiukšles seniūnija žino ir jos bus surinktos iki šio mėnesio pabaigos.

„Sutvarkyti visus tokius sąvartynus planuojame per akciją „Darom“. Tačiau tai ne vienintelis toks sąvartynas pakelėje“, – sakė seniūnė.

Jeigu tai turėta galvoje šis sąvartynas, tai – pagirtina, nes seniūnės žodžiais, nors pakelės ir miškeliai netoli kelių vis dar apauga nelegaliais sąvartynais, tačiau teršėjų ir jų išverčiamų pakelėse šiukšlių, lyginant su ankstesniais metais, mažėja.

Pamatyti vaizdai apie teršėjų skaičiaus mažėjimą verčia abejoti. O gal tai vienų ir tų pačių rankų darbas?

Belieka tik patikėti seniūnės žodžiais ir viltis, kad jau kitą savaitę šiukšlių krūvų šiame kelyje neliks.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts