Tarp muziejaus saugyklos eksponatų – neteisėtai laikomi sprogmenys ir ginklai

dav

Jei ne poreikis perkraustyti Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus saugyklos eksponatus iš vienų patalpų į kitas, būtų ir nepaaiškėję, kad saugykloje yra  ir labai nesaugių daiktų.

Kovo 23-iosios popietę Joniškio rajono policijos pareigūnai gavo pranešimą apie šio muziejaus  saugykloje rastus įtartinus eksponatus.

Pareigūnus pasitiko šio  muziejaus darbuotojas, kuris tądien su kolegomis perkraustė eksponatus iš Vilniaus g. esančio vieno pastato į kitą. Nešant vieną dėžę, muziejininkas-archeologas pastebėjo seną karo laikų sprogmenį, kuris jam pasirodė esąs su sprogstamąja medžiaga. Inventorizacijos numerio ant jo nebuvo. Vyras sprogmenį iš dėžės atsargiai išėmė ir padėjo ant žolės. Buvo nuspręsta patikrinti, ar į naująsias patalpas nebuvo daugiau sunešta  pavojingų eksponatų. Vienas jų taip pat sukėlė  įtarimą. Sprogmuo buvo labai sunkus,   tačiau su inventorizacijos numeriu. Apie tokias radybas muziejaus darbuotojai pranešė policijai.

Iškviesti  Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai paėmė karo laikų du artilerijos sviedinius ir vieną prieštankinę granatą. Anot išminuotojų, sprogmenys pavojaus gyvybei  nekėlė, juos galima buvo transportuoti, todėl  buvo išvežti į saugią vietą sunaikinti.

Vakar  Joniškio pareigūnai į muziejų nuvyko vėl, norėdami išsiaiškinti, ar muziejus turi leidimą ginklams bei šaudmenims laikyti, ir  apžiūrėjo  visus saugyklos eksponatus. Po apžiūros teko vėl kviesti „Aro“ pareigūnus. Šie iš muziejaus sunaikinti  išsivežė  dvi mokomąsias kumuliacines granatas, aštuonių artilerijos sviedinių, vienuolikos rankinių granatų, dviejų minų, dviejų prieštankinių granatų ir keturių minosvaidžio minų korpusus, 25 mm artilerijos sviedinį. O policijos pareigūnai paėmė karo laikų tris revolverius, du lygiavamzdžius šautuvus, taip pat įvairių ginklų dalių. Ginklai bus perduoti specialistams, kad šie ištirtų, ar ginklai tinkami šaudyti.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas reglamentuoja, kad, norint laikyti ginklus ir sprogmenis, reikia turėti  tam leidimą. Kiekvienas ginklas turi turėti jo įsigijimo dokumentus. Kolekcionuojami ginklai ir sprogmenys turi būti deaktyvuoti ir  pripažinti netinkamais naudoti.

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus  leidimo šaunamiesiems ginklams ir  sprogmenis laikyti neturi. Tad dėl neteisėto disponavimo jais pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu bus siekiama išsiaiškinti, kaip šie ginklai pateko į muziejų, kodėl jie nebuvo saugomi taip, kaip reglamentuoja Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas, kodėl nepasirūpinta leidimu jiems laikyti.

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts