Šiaulių rajono Kužių seniūnijoje Sauginiuose įsikūrusi UAB „Ecohouse“ projektuoja, gamina ir surenka SIP (angl. structured insulated panel) skydinius gyvenamuosius namus. Trejus metus gyvuojanti įmonė Sauginius pasirinko neatsitiktinai. Įmonės vadovai čia rado apleistą senųjų laikų fermą, įsigijo ją ir pradėjo ruoštis gamybai.
Iš Šiaulių rajono kilę verslininkai kreipėsi į asociaciją „Šiaulių rajono VVG“ ir pateikė paraišką asociacijos „Šiaulių rajono vietos veiklos grupė“ teritorijos 2015 – 2023 m. vietos plėtros strategijos II-ojo kvietimo vietos projektui vykdyti. UAB „Ecohouse“ veikla atitiko visas sąlygas ir buvo pasirašyta vietos projekto „UAB „Ecohouse“ verslo plėtra modernizuojant materialinę bazę“ vykdymo sutartis.
„Susipažnus su įmone, kaip ji dirba, iš karto buvo pasitikėjimas, kad šis projektas bus sėkmingas,“ – apsilankęs įmonėje kalbėjo asociacijos „Šiaulių arjono VVG“ pirmininkas Povilas Zaveckas.
Šiam projektui įgyvendinti skirta iki 73 600,00 Eur paramos suma. Projekto įgyvendinimo metu vykdomas pastato grindų betonavimas, išorinių pastato sienų apšiltinimas ir apskardinimas, stogo dangos keitimas, naujų langų įrengimas ir vartų platinimas. Po kapitalinio remonto darbų, bus apsaugota produkcija ir žaliavos nuo drėgmės, mažės sąnaudos skiriamos pastato šildymui. Be to, atlikus numatytus darbus, padidės naudingas gamybinis plotas, to pasėkoje padidės gamybos pajėgumas, sukurs dvi naujas papildomas darbo vietas. Projektą planuojama įgyvendinti per 24 mėn.
SIP skydiniai namai surenkami statybų aikštelėje, iš specialiai gamykloje pagamintų skydų. Surinkimui yra naudojami mediniai tašai arba dvitėjinės medinės sijos. Skydai su karkaso konstrukcijomis yra suklijuojami specialiais klijais ir sutvirtinami medvaržčiais. Namo konstrukcija tampa vientisa, atspari drėgmei ir nesideformuoja priklausomai nuo aplinkos poveikio. SIP skydinių namų esminis skirtumas nuo karkasinių tai, kad naudojamas apšiltinimui polistirolas arba neoporas ir gamykloje suklijuoti skydai tampa laikančiosiomis konstrukcijomis. Tokios konstrukcijos neįgeria drėgmės, pastatai yra ilgaamžiai, tokiems namams 50 metų tik pradžia gyvenimo, o papildomai apšiltinus neoporu iš išorės, skydai lieka paslėpti nuo tiesioginio atmosferos poveikio kas namo tarnavimo laiką prailgina kelis kartus. SIP skydai surenkami gamykloje, o ne lauko sąlygomis, kas garantuoja skydo šiluminio sluoksnio (polistirolo ar neoporo) izoliaciją. Apsauga nuo drėgmės garantuoja ilgaamžiškumą.
Reikiamų matmenų su būtinomis angomis SIP skydai pagaminami per 1 – 2 dienas. Į statybų aikštelę gali būti atvežami nedideliu transportu (mikroautobusu), o namo montavimas trunka nuo 2 iki 15 dienų. UAB „Ecohouse“ gamybos vadovas Dainius Agentas aprodė įmonę, kurioje dirba ne tiek daug darbuotojų – viso dvylika žmonių. Jis patikino, jog dabar įmonės pajėgumai yra tokie, jog per mėnesį surenkama pusantro namo, tačiau siekiamybė yra keturi, penki namai. Visa produkcija keliauja į Airiją, tačiau jau šiais metais tokie namai pradėti statyti ir Lietuvoje.
Surinktas namas tampa kompozitiniu monolitu, tvirta ir vientisa konstrukcija. SIP skydiniai pastatai kelis kartus tvirtesni ir sandaresni už įprastus karkasinius pastatus, jie neturi karkasiniams namams būdingo „vaikščiojimo“, todėl fasadą galima dekoruoti kaip ir įprastą mūrinį.
Vidaus apdailai ant SIP skydų galima naudoti gipso plokštes, sukant tiesiai prie sienų, nedarant vidinio karkaso. Jokių siūlių trūkinėjimo nebus.
Tai bene šilčiausia ir paprasčiausia technologija rinkoje bei pigus būdas pasiekti A , A+ , A++ ir pasyvaus namo reikalavimus. SIP skydiniai namai kelis kartus ilgaamžiškesni už įprastus karkasinius namus ir nenusileidžia savo ilgaamžiškumu mūriniams.
Zigmas Ripinskis
Autoriaus nuotraukos