Rajono seniūnai lankėsi nepavojingų atliekų sąvartyne Aukštrakiuose  

Rajono savivaldybės vadovai ir rajono seniūnijų seniūnai lankėsi Šiaulių regiono nepavojingų atliekų Aukštrakių sąvartyne. Išvykos metu įsitikinta, kad nemažai antrinių žaliavų patenka į bendras atliekas.

Ekskursijos gidas – Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktoriaus pavaduotojas Petras Žaltauskas savivaldybės svečiams pasakojo, kaip formuojamas ES reikalavimus atitinkantis sąvartynas.

„Sąvartyno dugnas išklotas skysčių nepraleidžiančia plėvele, dugnu išvedžiotas drenažas – puvimo metu susidarantis skystis vamzdžiais patenka į atvirą rezervuarą ir vėliau yra valomas. Susiformavęs didžiulis šiukšlių kalnas užpiltas gruntu – taip užkonservuotas nekenkdamos aplinkai galės stovėti dešimtmečius“, – sakė pavaduotojas.

Užkopus į kalną atsiveria visa sąvartyno teritorija. Tolumoje sukinėjasi būriai kirų – ten pilamos į sąvartyną atvežamos atliekos. Kad tilptų kuo daugiau šiukšlių, jos presuojamos specialia technika.

Ekskursijos pabaigoje savivaldybės svečiai apžiūrėjo komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius. Šių įrenginių tikslas – atskirti biologiškai skaidžias atliekas nuo mišrių komunalinių atliekų ir atitinkamai jas apdoroti.

Iš priėmimo zonos mišrios komunalinės atliekos keliauja į apdorojimo zoną, kurioje mechaniškai paskirstomos į kelias frakcijas.

Biologiškai skaidžios atliekos – maisto ir žaliosios atliekos, popierius ir kai kurios kitos suyrančios atliekos biologinio apdorojimo įrenginiuose (biotuneliuose) virsta techniniu kompostu, kuris reikalingas ne tik sąvartyne, bet ir gali būti naudojamas, pavyzdžiui, keliams tiesti.

Komunalinės atliekos, atskyrus biologiškai skaidžias atliekas, paskirstomos į lengvąją frakciją, kurią sudaro plastikas, tekstilė ir kitos lengvosios atliekos, ir sunkiąją frakciją, į kurią patenka stiklas, metalas ir kitos sunkiosios atliekos.

Savivaldybės svečiai pastebėjo, kad nemažą dalį bendrame komunalinių atliekų sraute vis dar sudaro antrinės žaliavos, kurios sąvartyne išlieka nesuirusios daug metų.

Taigi rūšiuodami prisidedame prie to, kad kuo daugiau atliekų būtų ne užkasama sąvartynuose, o būtų perdirbamos arba virstų naudingu kompostu.

Aušrinė DUBAUSKIENĖ
Aušrinės DUBAUSKIENĖS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts