Rajonas šventė Jonines

Naisiai

Birželio pabaigoje, saulės grąžos metu, kai naktis būna trumpiausia, o gamta klesti, auga, žydi, švenčiama Rasos, Kupolinių arba Joninių šventė. Rasos šventė – tai ir vainikų pynimo šventė. Naisiuose kultūros darbuotojos iš aplinkinių laukų ir pamiškių rinko lauko gėles, skynė ąžuolo lapus Sereikiuose. Poetų parke po ąžuolais ir liepomis pynė vainikus, puokštes, sveikino ir jais dabino naisiečių Jonų, Janinų ir Rasų galvas.

Rita ŽUKAUSKIENĖ

Organizatorių nuotr.

Kairiai

„… Devyni Kupolės žolynai ateitį spės laumės lūpomis prie laužo Joninių naktį, dūmais pakvipusią. Oi Kupole, Kupolėle, trumpiausią naktelę… Margaspalviai Joninių vainikai galvą apjuos vasaros žolynais – visatos ratu nuo raganų kėslų, nuo piktos akies nužiūrėjimo…“

Kairių pušyno parke vyko Joninių šventė „Kai paparčio žiedas išsiskleis“. Šventė prasidėjo funkcine treniruote, kurią vedė jogos, aerobikos instruktorė Jurga Mikelionienė. Vėliau sportuotojai buvo pakviesti paplaukioti su irklentėmis Kairių ežere.

Šventėje pasirodė ŠRSKC Bridų filialo Pakapės stilizuota kapela (vadovas Julius Muliarčikas), Kairių filialo linijinių šokių grupė „Agava” (vadovė Raimonda Jucikaitė). Nuostabų pasirodymą dovanojo „SKRABALMAN“ – skrabalistas Karolis Šileika (Gargždai, Klaipėdos rajonas). Šilto klausytojų dėmesio susilaukė populiariosios muzikos atlikėjas Romualdas Juzukonis.

Kairių seniūnijos seniūno pavaduotoja Alma Macijauskienė pasveikino visus susirinkusius, Jonus ir Janinas. Varduvininkams uždėjo ąžuolų vainikus, kuriuos pynė Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijos Kairių padalinio moterys. Buvo uždegtas Joninių laužas.

Šventę vedė ir dainavo Kairių filialo meno vadovė Gitana Svirplienė.

Danutė KAZLAUSKIENĖ

Organizatorių nuotr.

Raudėnai

Joninės-Rasos  bene labiausiai švenčiami vardadieniai mūsų šalyje. Galbūt dėl to, kad šventė sutampa su vasaros saulėgrįža, ilgiausios metų dienos ir trumpiausios nakties paminėjimu, kurio papročiai gyvuoja dar nuo pagonybės laikų.

Ši pagoniška šventė, Lietuvoje vadinama Joninių, Kupolių ar Rasų vardu, atėjus krikščionybei buvo sukrikščioninta, o šiandien trumpiausią metų naktį šėlsta ne tik Jonai ir Janinos.

Joninių šventės ritualai nuo seno siejasi su trimis dalykais: gydomųjų galių turinčiais žolynais, apsauginę funkciją nuo piktųjų dvasių atliekančia ugnimi ir vandeniu, atliekančiu apsivalymo funkciją.

Jau tuoj po pietų Raudėnų kultūros namų kiemelyje vyko šventė, buvo statoma palapinė būrėjai, pinami vainikėliai, žaidžiami žaidimai, vakarop dalyviai dainavo kartu su liaudiškos muzikos kapela ,, Jaunimėlis“, buvo  sveikinami varduvininkai, visi dalyviai kartu su būrėja atliko sveikatingumo ritualus,  deginamas Joninių laužas, Raudos upelyje plukdomi vainikėliai.

Loreta AUŠBIKAVIČIENĖ

ŠRSKC Raudėnų filialo kultūros renginių organizatorė

Loretos AUŠBIKAVIČIENĖS nuotr.

Aukštelkė

Joninių išvakarėse Aukštelkės gyventojai rinkosi į bendruomenės aikštę. Aukštelkės kaimo bendruomenės „Aukštarūžė“ moterys nupynė Janinoms ir Jonams vainikus.

Bendruomenės nariai aplankė Janinas, kurios dėl sveikatos problemų negalėjo dalyvauti šventėje, ir pasveikino jas namuose. Ąžuolo vainikais pasipuošė ir šventėje dalyvavę Janinos ir Jonai.

Skambėjo Adolfo Kazlausko atliekamos dainos. Degė Joninių laužas. Merginos šokinėjo per laužą.

Pagal bendruomenės inf.

Bendruomenės „Aukštarūžė“ nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts