Prie Savivaldybės medikai piketavo dėl uždaromo Slaugos skyriaus

Antradienį prie rajono savivaldybės pastato piketuoti susirinko Meškuičių medikai, kurie norėjo išgirsti rajono vadovų ir į posėdį besirenkančių Tarybos narių nuomonę apie ligoninės slaugos skyriaus ateitį.

 

Į piketą susirinko medikai

Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė Meškuičiuose jau uždaryta, nes prasidėjo remontai. Po jų ligoninė duris atvers kaip globos įstaiga. Kur reikės kreiptis rajono gyventojams dėl nemokamos slaugos? Kas laukia slaugos personalo? Ar finansiškai nenukentės dabartiniai darbuotojai išvaryti eilinių atostogų, o po to būdami prastovoje ir gaudami minimalią algą?

Atsakymus į šiuos ir daugiau klausimų norėjo išgirsti piketuoti atvažiavę meškuitiškiai. Prieš vidurdienį su plakatais įsitaisę šalia centrinės Šiaulių turgavietės, tiesiai po Savivaldybės ir Vyriausybės atstovo langais, kitoje gatvės pusėje, medikai laukė, kad valdžia atkreiptų dėmesį į opią Meškuičių miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojams problemą. Plakatuose užrašai: „Apakot europiniais, o darbuotojus pamiršot“, „Slauga – taip, globa – ne“, „Mere, mes ne veršiai, o žmonės!“.

Pasak vieno iš piketo organizatoriaus, ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Krištaponio, rajono savivaldybė pažeidinėja Darbo kodeksą ir nenori sąžiningai atsiskaityti su darbuotojais.

„Dabar mus varo eilinių kasmetinių atostogų, o kas jas jau išnaudojo – į prastovas, o juk galėjo darbuotojus atleisti su išmokomis daug anksčiau. O dabar tempė iki paskutinės dienos ir tik tuomet ėmė varyti atostogauti. Turėjo prieš du ar tris mėnesius įspėti dėl įstaigos reorganizavimo. Po remontų slauga ir globa yra neįmanoma. Su darbuotojais bus atsiskaityta, aišku, pagal Darbo kodeksą, bet darbuotojai tai nukentės. Jūs pagalvokit, mes prastovoj. Prastova yra 380 eurų. Prastova gali būti iki rugpjūčio, o gali ir iki vasario… Naujų rinkimų. Prastova yra dėl to, kad Savivaldybė, gavusi europines lėšas, nesugebėjo laiku įteikti lapelių. Apsvaigo gavę lėšas, o darbuotojus pamiršo. Tai prastova yra pats geriausias variantas. Taip, ta dalis, kur dabar yra Meškuičių slaugos ligoninė, bus remontuojama, bet po remonto tai bus globos įstaiga“, – aiškino gydytojas.

Pasak jo, problema buvo žinoma senai ir visi tai žinojo, tačiau spręsti neskubėjo, o kodėl tik dabar ją ėmė spręsti.

„Gal manė, kad atsiras iš kažkur pinigai, bet, kad susidomėjo likus savaitei iki uždarymo – faktas. Likus mažiau nei savaitei iki uždarymo mums buvo pasakyta, jog turime eiti atostogų. Mes norime, kad su mumis būtų garbingai atsiskaityta“, – teigė D. Krištaponis.

Išklausyti medikai

Vidurdienį iš Savivaldybės pastato vienas po kito pietauti ėmė skubėti valdininkai. Netrukus pasirodė ir rajono meras Antanas Bezaras bei administracijos direktorius Gipoldas Karklelis. Perėję gatvę, jie iškart pasuko prie piketuotojų. A. Bezaras, pasisveikinęs su meškuitiškiais ir apžiūrėjęs plakatus, vienas kurių jį labiausiai sudomino, pakvietė prieš Tarybos posėdį susitikti su rajono Tarybos nariais.

Todėl pokalbis persikėlė į posėdžių salę trečiajame aukšte, šalia mero kabineto.

Pirmiausia buvo išklausyti ligoninės darbuotojai. Ligoninės vyriausiasis gydytojas D. Krištaponis pakartojo medikų reikalavimus: sąžiningai atsiskaityti su darbuotojais, rasti galimybę palikti slaugos skyrių Meškuičiuose, paaiškinti darbuotojams dabartinę situaciją. Vienas iš pagrindinių medikų reikalavimų paaiškinti, kodėl sugalvota naikinti slaugą, o palikti tik globą.

Viena iš bendrosios praktikos slaugytojų sakė, jog galimybių važinėti į darbą Šiauliuose ar Kuršėnuose, kur pradžioje buvo bandoma siūlyti darbo vietas Meškuičiuose gyvenantiems medikams, nėra.

„Pirmas autobusas iš Meškuičių išvažiuoja po pusės aštuonių. Šiauliuose būna po aštuonių. Kas norės, kad mes į darbą ateitumėm nuo devynių“, – sakė slaugytoja.

Buvo užsiminta ir apie tai, kad nepatogumų patirs ir į slaugos ligoninę Kuršėnuose paguldę savo artimuosius meškuitiškiai, nes tiesioginio susisiekimo su Kuršėnais nėra, o ir atstumas nemažas – apie 50 kilometrų į vieną galą.

„Jau dabar Meškuičių gyventojai renkasi Joniškio slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę. Taip pasielgė viena mūsų darbuotoja, nes yra patogus susisiekimas autobusu, netoli nuo namų“, – aiškino medikai.

Jie merui ir Tarybos nariams bandė aiškinti, jog gyventojai rinksis Joniškio slaugos ligoninę ar Šiaulių geriatrijos centrą.

Aiškintasi padėtis

Savivaldybės vadovams ir Tarybos nariams medikai priminė, jog per aštuonerius metus Savivaldybė  ligoninei neskyrė nė vieno cento remontams.

Nors medikai tvirtino, kad apie uždarymą sužinojo mažiau nei prieš savaitę, tačiau susitikime dalyvavę Tarybos nariai tuo nenorėjo patikėti. Jie tvirtino, jog apie uždarymą jau kalbėta praėjusiais metais, kai buvo svarstoma apie europinę paramą. Toks medikų pareiškimas kai kuriuos susitikimo dalyvius tiesiog šokiravo.

Tarybos narius taip pat domino, kokių rajonų gyventojams teikiamos slaugos paslaugos ar daug slaugos paslauga naudojasi meškuitiškių bei aplinkinių kaimų gyventojų.

Išgirdę, kad net 90 procentų ligonių – Šiaulių rajono gyventojų, o tik dešimt iš kitų rajonų, Tarybos nariai badė aiškintis situaciją.

Tarybos nariams pasiteiravus, koks slaugos ligonių skaičius ligoninėje,  administracijos direktorius G. Karklelis ėmė sakyti, jog tik 14, tačiau D. Krištaponis paprieštaravo sakydamas, jog tiek buvo likę prieš uždarymą, o anksčiau būdavo po 25-27.

„Būdavo mėnesių, kai net vietų neturėjome kur paguldyti“, – tvirtino vyriausiasis gydytojas.

Meškuičių ligoninės vyriausiasis gydytojas D. Krištaponis sakė: „Globa ir slauga – du skirtingi dalykai. Slauga yra finansuojama Ligonių kasų, o globa – Šiaulių rajono savivaldybės reikalas. 120 dienų slaugos ligoninėje yra nemokamos pacientui, tad iš rajono gyventojų tokia galimybė dabar atimta“.

Pripažinta ir Savivaldybės kaltė

Administracijos direktorius G. Karklelis buvo priverstas pripažinti, jog dėl atsiskaitymo su darbuotojais vilkinimo kalta ir savivaldybė.

„Mes visą laiką tikėjomės, kad su Sveikatos apsaugos ministerija, Seimo nariais pavyks susitarti dėk slaugos išlikimo Meškuičiuose ir mums pavyks įtikinti, jog Šiaulių rajono savivaldybė yra žiedinė savivaldybė ir atsakinga už visų 42 tūkstančių rajono gyventojų sveikatą. Tačiau mūsų niekas neišgirdo, todėl slaugos lovų kiekis skaičiuojama tik nuo prisirašiusiųjų gyventojų rajono gydymo įstaigoje skaičiaus. Nors Kairiuose ar Bubiuose gyvenantys žmonės yra prisirašę pas gydytojus Šiauliuose, tačiau gauti slaugos paslaugą gali panorėti ir rajone. Toks argumentas taip pat nesuveikė. Mūsų rajonui skirtos 72 slaugos lovos. Tiek lovų galima įsteigti Kuršėnų ligoninėje. Ir taip bandome daryti, nes tik tuomet Kuršėnuose pavyks išsaugoti ligoninę“, – aiškino G. Karklelis.

Direktoriaus žodžiais, Meškuičiuose dirbusiems medikams atsiras darbo globos skyriuje, tačiau teks persikvalifikuoti. Buvo užsiminta apie galimybę kompensuoti persikvalifikavimo kursų išlaidas.

„Darbo neteks apie 10 žmonių. Kai kurie iš jų gal išeis į pensiją“, – aiškino jis.

Susitikime buvo pasiteirauta, kiek bendruomenės slaugytojų yra meškuitiškių.

Pasak vyriausiosios slaugos administratorės Editos Pugačiovienės, iš septynių slaugytojų keturios gyvena Meškuičiuose, o trys važinėja iš Šiaulių, daugumą kitų darbuotojų – irgi vietiniai.

  1. Karklelis tvirtino, jog suremontuota ligoinė sveikatos priežiūrai tarnaus ne tik penkerius, bet ir daugiau metų.

Anot jo, atsiradus daugiau globos vietų, nereikės globotinių siuntinėti į kitų rajonų globos įstaigas.

Tikslas – išsaugoti Kuršėnų ligoninę

Pasak Sveikatos reikalų komiteto narės Vaidos Gricienės, Tarybos nariai atsidūrė tarp dviejų ugnių.

„Meškuičių ligoninėje geriausia būtų įrengti globos įstaigą, o svarbiausia išlaikyti Kuršėnų ligoninę. Šiandien išgirdome aiškinimų, kad Kuršėnų ligoninė gali nesurinkti reikiamo slaugos ligonių skaičiaus. Tai tikrai neramina, todėl išsaugoti ligoinę, kurioje veikia Skubios pagalbos skyrius, Dienos stacionaras, yra būtina. Reikia nepamiršti, jog Kuršėnų ligoninė reikalinga nemažai rajono gyventojų  daliai“, – sakė ji.

Rajono meras A. Bezaras įsitikinęs, jog šis piketas tik kai kurių medikų noras politikuoti.

„Viską atrodo buvome išsiaiškinę susitikime praėjusią savaitę. Situacija yra tokia, kokia yra. Esame žiedinė savivaldybė, todėl anapus Šiaulių esančių kaimų ir miestelių gyventojai renkasi medikus Šiauliuose. Su visais medikais bus atsiskaityta pagal Darbo kodekso reikalavimus. Nė vieno stengsimės nenuskriausti. Visur turi būti ūkiškumas“, – teigė jis ir užsiminė, jog netikintis, kad gyventojais nesirinks slaugos paslaugų Kuršėnuose.

Liepos 24-ąją Meškuičių ligoninės slaugos skyriaus likimas bus svarstomas neeiliniame rajono Tarybos posėdyje. Tikimybė, kad klausimas pasisuks darbuotojų ir gyventojų naudai – nedidelė. Tačiau, ar artėjančiuose rinkimuose Meškuičių krašto žmonės balsuos už valstiečius, irgi priklausys nuo ligoninės likimo.

Saulius JUŠKEVIČIUS

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts