Po to, kai rugpjūčio mėnesį parašėme, jog neįskaitomas užrašas ant Lauryno Ivinskio paminklo Kuršėnuose, buvo reaguota gana operatyviai. Jau rugsėjo pradžioje užrašas buvo atnaujintas.
Užrašas išnyko
Skaitytojams priminsime, kad „Kuršėnų krašto žinių“ 34-ajame numeryje buvo rašyta, jog į Kuršėnus užsukę svečiai dažnai kreipiasi į centrinėje miesto aikštėje sutiktus žmones, norėdami sužinoti kam aikštėje pastatytas paminklas, o išgirdę, neslepia nusistebėjimo. Vietiniams gyventojams neįskaitomas užrašas kelia susierzinimą ir pyktį.
Straipsnyje buvo paviešintos skambinusiųjų į redakciją žmonių nuomonės.
Panevėžietė Danguolė Jankūnienė po apsilankymo Kuršėnuose sakė, kad sutvarkytas ir pagražėjęs miestas paliko įspūdį, tačiau apsilankymas aikštėje nuteikė ir nemaloniai.
„Pasigrožėję fontanu, kepinant karščiui, nuskubėjome prie paminklo pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjui. Štai čia ir teko nusivilti, nes paminklas – neaišku kam. Ant postamento iškaltas užrašas visai neįskaitomas. Prisimenu dar tarybiniais laikais ant paminklo puikavosi užrašas „Laurynas Ivinskis 1810-1881“. Buvo jis įskaitomas ir iki aikštės rekonstrukcijos, tačiau po jos staiga tapo neįskaitomas“, – dalijosi įspūdžiais panevėžietė.
Nepagarba asmenybei
Panašiai tuomet kalbėjo ir į redakciją skambinusi kaunietė Birutė, kuri pastebėjo, jog jaunesnis ar turintis geresnį regėjimą žmogus gal ir įskaito vos įžiūrimą užrašą, tačiau mums senjorams tenka spręsti rebusą.
Pasak jos, karštą vasaros dieną aikštėje nėra kur pasislėpti nuo kepinančios saulės, tai dar nustebino ir rekonstruotoje aikštėje į jos pakraštį nukeltas paminklas, kuris pastatytas neaišku kam.
„Prisimenu, kai po aikštės atidarymo buvome atvažiavę pasigrožėti spalvotu fontanu – užrašas buvo gerai matomas. Kas nutiko, kad nepraėjus nė porai metų – dingo?“ – klausė moteris.
Radviliškietė Onutė tąkart užsiminė, jog ir rajono, ir miesto vadovai rodo nepagarbą žymiam žmogui, kuris išgarsino Kuršėnų vardą.
Pradžioje redakcija net nenorėjo patikėti tuo, ką šneka žmonės, todėl nusprendė įsitikinti miesto svečių pastebėjimais.
Pasirodė, kad žmonės buvo teisūs, ant akmens iškaltas raides vos gali įžiūrėti ir tai reikia padaryti tam tikru kampu.
Matydama, kaip fotografuojamas paminklas, stabtelėjusi kuršėniškė Angelė sakė, kad negalinti atsistebėti tokia nesąmone.
„Kur tai matyta, kad užrašas neperskaitomas ir tai jau tęsiasi apie pusmetį. Užrašas ,kam pastatytas paminklas, turi būti matomas. Vietiniai gal ir visi žino, nors aš tuo abejoju, tačiau miestą aplanko ir svečiai. Žmonės vaikšto aplinkui, ieško užrašo, kam skirtas paminklas, tačiau nieko neranda, nes, pakėlus galvą į viršų, užrašo beveik neįmanoma įskaityti“, – aiškino moteris ir prisiminė, jog valdžia Vilniuje nelabai buvo patenkinta šiuo paminklu.
Užrašas atnaujintas
Tąkart kreipėmės ir į rajono merą Antaną Bezarą, nes norėjome išgirsti ir jo nuomonę.
„Labai negražu, kad taip atsitiko, tačiau prieš atidarant aikštę užrašas matėsi ryškiai. Įrašui atgaivinti didelių lėšų neprireiks. Artimiausiu metu įrašas, kam skirtas paminklas, tikrai bus sutvarkytas“, – žadėjo rajono meras, dėkodamas už pastebėjimus, kurie gal ir nemaloniai nuteikia.
Savo pažadą rajono meras ištesėjo. Netruko prabėgti ir savaitė po publikacijos, o paminklas jau švietė atnaujintu užrašu.
Saulius JUŠKEVIČIUS
Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.