Pasaulio sveikatos organizacija nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė Pasauline rankų higienos diena. Pagrindinis judėjimo tikslas – gerinti rankų higieną.
Pavojus susirgti
Per nešvarias rankas plinta net 80 procentų infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių galima susirgti šigelioze (bakterine dizenterija), hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija). Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkstančių žarnyno infekcinių ligų atvejų, iš kurių apie 3,5 tūkstančio atvejų sudaro rotavirusinis gastroenteritas.
Kada reikia plauti rankas?
Rankas būtina plauti visada, kai: jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies) gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo,
pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po ir prieš žaizdos sutvarkymą, po nosies valymo (kosint ar čiaudint), pažaidus su gyvūnais.
Kiti galimi rankų higienos būdai
Nesant galimybės nusiplauti rankų (pvz., kelionėse) rankų higienai galima naudoti specialias rankų higienai skirtas servetėles ir dezinfektantus, parduodamus prekybos centruose ir vaistinėse.
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai primena, kad minimalus rankų plovimo laikas – 20 sekundžių, kruopščiai nuplaukite savo nykščius, nepamirškite savo dominuojančios rankos, tinkamiausias – vėsus vanduo. Rankų dezinfektantai nužudo daugumą bakterijų.
Atkreipkite dėmesį į tai, kaip nusausinate rankas – venkite naudotis bendrais rankšluosčiais.
Padeda rankų plovimo priminimo ženklai.
Viktorija STRAZDINIENĖ
Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė