Norėjęs LGBT asmenis „išsiųsti į Sibirą“, papuolė – atskleidė kitą savo nusikaltimą ir įsikinkė į baudos mokėjimą

Ši istorija galėtų būti pamoka tiems, kurie, apimti emocijų, komentuoja po didžiųjų portalų straipsniais, keiksnodami kurią nors socialinę grupę. Šiuo atveju – LGBT… Kuo visa tai baigėsi? Teistumu ir bauda. Iki tol neteistas ir padorų gyvenimą gyvenęs Audrius Paliulis iš Kuršėnų neatsispyrė norui sureaguoti į portalo „Delfi“ publikaciją „Keiksmažodžiais plūstantis Petras Gražulis Seimo koridoriuose užsipuolė LGBT atstovus“.

„Pasiuntė“ į Sibirą

Komentarą „Facebook“ socialiniame tinkle kuršėniškis parašė dar 2022 m. gegužės 26 d. vakare, iš savo namų.  Jis atrodė taip: „Kokie tie pyderai naglumo puola patys i akis paskui verkia tipo negraziai sneka tikrai juos i vagona ir sibira tegu ten duskinas” (kalba netaisyta). Teisėsauga tokius jo veiksmus įvertino, kad esą tokiu būdu vyras skatino neapykantą prieš konkrečią žmonių grupę, skatino diskriminuoti dėl seksualinės orientacijos bei niekino homoseksualius asmenis. Pradėtas tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalį.

Pareiškimą parašė fondas

Ikiteisminis tyrimas pradėtas, reaguojant į VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“, 2022 m. gegužės 27 d. pateikus pareiškimą, kuriuo fondas pranešė apie, jų nuomone, netinkamą komentarą bei pridėjo išrašą iš socialinio tinklo „Facebook“. Iš pradžių Audrius P. savo kaltės pripažinti nenorėjo. Jis teigė, kad nežino, ar 2022 m. gegužę buvo Lietuvoje, nes dažnai asmeniniais reikalais būna išvykęs į užsienį. Jo teigimu, mobiliuoju telefonu, kuriame yra paprasta prisijungti prie jo paskyros socialiniame tinkle „Facebook“, galėjo pasinaudoti kitas asmuo. Pasak Audriaus P., jis paprastai komentarų nerašo, o ypač tokio turinio.

Prisipažinti patarė advokatas

Vis tik, pasitaręs su advokatu, vyras savo poziciją dėl kaltinimo pakeitė. Iš pradžių jis visai atsisakė duoti parodymus, o vėliau savo kaltę pripažino ir paaiškino, kad iš savo paskyros po žinių portalo „Delfi“ įrašu įžeidžiančius žodžius vis dėlto rašė. Rašydamas įžeidžiantį komentarą, vyras savo tapatybės neslėpė, rašė iš paskyros, sukurtos savo tikru vardu bei pavarde. Audrius P. savo teisino, sakydamas, kad taip pasielgė, „būdamas emocijoje“ ir nemanė, kad toks komentaras kažkam gali sukelti skausmą ir neva nenorėjo pakenkti, nesistengė pažeminti homoseksualius asmenis.

Darydami kratą, rado… revolverį

Kadangi vyras iš pradžių savo kaltę neigė, įtikinėjo, kad tokio komentaro parašyti negalėjo, turi ne vieną mobilaus ryšio telefoną, jo namuose buvo daroma krata. Namuose rastame mobiliajame telefone nieko reikšmingo, susijusio su minėto komentaro parašymu, nerasta, tačiau kažkur liko antrasis telefonas. Galimai, užsienyje. Komentatorius turbūt visai nesitikėjo, kad spontaniškai parašyta frazė pridarys ir kitokių rūpesčių – kratos metu jo namuose rastas ir ginklas, kuriam laikyti Audrius P. leidimo neturėjo. Buvo rastas 9 mm kalibro, tinkamas šaudyti, C kategorijos, Me 38 Compact dujinis-signalinis revolveris. Pasak Audriaus P., jis apie šio ginklo egzistavimą netgi buvo pamiršęs. Revolverį jis buvo pirkęs ginklų parduotuvėje, prieš 20-30 metų savigynai. Įsigyjant ginklą, parduotuvėje iš jo pareikalavo paso. Pasak kaltinamojo, jis nežinojo, jog pasikeitė įstatymas ir tokiam ginklui laikyti reikėjo gauti leidimą, gal tik kažką nekonkretaus buvo girdėjęs. Paskutinį kartą revolverį jis esą naudojo per Naujuosius, leisdamas fejerverkus.

Grėsė ir laisvės atėmimas

Už neapykantą skatinimą, kurstymą diskriminuoti žmonių grupę dėl seksualinės orientacijos asmuo gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Už šaunamojo ginklu laikymą be leidimo gresia laisvės atėmimo iki penkerių metų bausmė. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Alma Berniūnaitė nuosprendį dėl šio nusikaltimo ir bylos tyrimo metu nustatytos kitos nusikalstamos veikos priėmė 2023 m. rugpjūčio 30 d. Byla buvo nagrinėjama viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka.

Bauda 5 000 eurų

Teismas įvertino kaltinamojo asmenybę, o ypač tai, kad jis pirmą kartą pateko į teisėsaugos institucijų akiratį, dėl nusikaltimų nuoširdžiai gailėjosi, todėl nusprendė skirti švelniausią bausmės rūšį – baudą. Vis tik suma – nejuokinga. Už įžeidžiantį komentarą teismas skyrė 2 500 Eur baudą, už namuose laikytą revolverį – 5 000 Eur. Šios bausmės buvo subendrintos, o kadangi taikytas sutrumpintas įrodymų tyrimas – bausmė sumažinta trečdaliu. Vis tik kišenes galutinė skirta 5 000 Eur bauda papurtys reikšmingai. Guodžia bent tai, kad baudai sumokėti skirti 2 metai. Po to, nesusimokėjus, kaip žinia, baudą priverstinai išieškos antstolis. Revolverį nuspręsta konfiskuoti ir perduoti Turto valdymo ir ūkio departamentui prie LR VRM.

Nuosprendis per 20 d. nuo paskelbimo gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui, apeliacinį skundą paduodant per bet kuriuos šio apylinkės teismo rūmus.

Rita Grigalienė

Asociatyvus nuotraukų koliažas

Total
0
Dalinasi
Related Posts