Į areštinę rugsėjo 11 dieną popiet pakliuvo 39 metų Asta Jovaišaitė iš Šiaulių rajono, Žarėnų kaimo (Šakynos seniūnija). Iškviesti pareigūnai namuose rado du girtus sugyventinius: moteris į alkotesterį įpūtė 3,05 promiles, o jos sugyventinis – 3,55 promiles. Šiek tiek už moterį jaunesnis sugyventinis skundėsi, kad Asta J. jam vieną kartą sudavė medine malka į galvą.
Prašėsi lengvesnės bausmės
Tokie Žarėnų kaimo gyventojos veiksmai buvo įvertinti, kaip nusikaltimas, numatytas Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje. Moteris buvo apklausta ikiteisminio tyrimo metu ir prašė bylą užbaigti, priimant teismo baudžiamąjį įsakymą. Matyt, todėl, kad tokiais atvejais bausmė yra mažinama trečdaliu ir į teismą nereikia atvykti. Su pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu į Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmus kreipėsi Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūros prokurorė Daiva Zakarauskė.
„Atsilygino“ už smūgį į veidą
Policijai Asta J. papasakojo, kad 2022 m. rugsėjo 11 d. ji su savo drauge „baliavojo“ – gėrė alų ir dviese jo suvartojo net 6 litrus. Jos sugyventinio tuo metu namuose nebuvo. Galėjo būti apie 15.45 val., kai į namus grįžo iš pažiūros neblaivus sugyventinis. Moteris su savo gyvenimo draugu ėmė ir susipyko. Pirmiausia priekaištai buvo išsakyti žodžiais. Asta J. priekaištavo vyriškiui, kad jis, būdamas girtas, pradėjo spjaudytis. Taip pat Asta J. piktinosi, kad sugyventinis netvarko namų, pradėjo ant jo šaukti. Jis, neapsikentęs šaukimo, pastūmė moterį į lovą ir sudavė į veidą. Asta J. nusprendė atsilyginti – pakilo iš lovos, nuėjo į virtuvę, pasiėmė malką ir supykusi trenkė gyvenimo draugui į galvą.
Nukentėjusysis irgi „auklėjo“ malkomis
Nukentėjusysis dėl kilusio konflikto įžvelgė ir savo kaltę, netgi papasakojo pats sudavęs daugiau smūgių kaltinamajai Astai J., negu ji pati nurodė. Jis papasakojo, kad po to, kai nuo sugyventinės gavo smūgį į galvą su malka, jis dar labiau supyko ir, paėmęs iš jos tą malką, vieną kartą su ja sudavė sugyventinei, taip pat pataikydamas į galvą. Tada Asta J. paskambino pagalbos telefonu 112 ir pranešė apie įvykį. Nukentėjusysis aiškino, kad dėl sukelto fizinio skausmo į medikus ir teismo medicinos ekspertus nesikreipė ir nesikreips, civilinio ieškinio byloje nereikš.
Jeigu nevykdys laisvės apribojimo, gaus areštą
Teismas prokurorės pareiškimą tenkino ir Astą Jovaišaitę pripažino kalta, padarius nusikaltimą, numatytą Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje. Jai, sumažinus bausmę trečdaliu, kaip tai numato įstatymas bylą nagrinėjant supaprastinto proceso tvarka, paskirtas laisvės apribojimas 6 mėnesiams. Per šį laikotarpį nuteistoji įpareigota neatlygintinai išdirbti 40 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. Laikoma, kad ji yra atlikusi 4 laisvės apribojimo dienas, kadangi maždaug parą praleido sulaikyta. Taip pat Asta Jovaišaitė per 6 mėnesių terminą privalės sudalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose. Vengiant atlikti laisvės apribojimo bausmę, ji gali būti pakeista areštu.
Turi teisę su bausme nesutikti
Teismas baudžiamąją bylą išnagrinėjo ir baudžiamąjį įsakymą priėmė 2022 m. spalio 5 d. Baudžiamasis įsakymas išsiųstas nuteistajai, kuri per 14 dienų nuo baudžiamojo įsakymo įteikimo turi teisę pareikšti prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme žodžiu, kad būtų paskirta kitokia bausmė. Praėjus šiam laikotarpiui, baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.
Rita Grigalienė
Parengta pagal Šiaulių apylinkės teismo pateiktą informaciją
Asociatyvus koliažas