Namie kaip sode: daržininkė Solveiga Pranckūnė dalijasi patarimais nuo ko pradėti kurti savo sodą jau dabar

Pagal sodininkystės ir daržininkystės kalendorių pavasarį turime atlikti augalų daiginimo ir sodinimo darbus, vasarą daug dėmesio skirti jų priežiūrai, o rudenį atsidėti jėgas derliaus nuėmimui. Tačiau darbai sode ir darže gali vykti net ir žiemai nepasibaigus. Kokias užduotis reikia atlikti kuo skubiau ir kokiomis trąšomis reikėtų pasirūpinti dar šiandien pataria daržininkė Solveiga Pranckūnė, kuri kartu su savo vyru Pauliumi tapo šių metų prekybos tinklo „Lidl“ sodo ir daržo prekių katalogo veidais.

Vasario mėnuo yra puikus metas pradėti darbus sode, mat šiuo metu galima genėti vaismedžius, teigia S. Pranckūnė. Ji pataria jau dabar pradėti ruoštis ir sparčiai artėjančiam daržininkystės sezonui bei sėti ilgos vegetacijos daržoves, pavyzdžiui, paprikas, porus, vazoninius pomidorus ar baklažanus. Pastarieji yra itin lepūs, mėgsta šilumą ir negali gyvuoti jaučiant didelį skersvėjį ar laistant per daug šaltu vandeniu, todėl juos auginant visiems daržininkams reikia būti atidiems ir kantriems.

„Užsiimant daržininkyste ar sodininkyste geras nusiteikimas yra toks pat svarbus kaip ir techniniai dalykai, daržo plano sudarymo įgūdžiai ar tinkama atsargų priežiūra. Šiuo metų laiku galima peržiūrėti sėklų galiojimo laiką, nusivalyti ir dezinfekuoti daržo bei sodo inventorių, jeigu neatlikote to rudenį. Be to, jau dabar galima pasirūpinti trąšų atsargomis pavasariniam tręšimui“, – sako daržininkė.

Visose prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse jau dabar galima rasti platų trąšų asortimentą, kurį ne vienerius metus naudoja ir patyrusi daržininkė S. Pranckūnė. Tam, kad šis sėjos sezonas būtų kuo sklandesnis, „Lidl“ ambasadorė  dalijasi naudingais trąšų naudojimo sode ir darže patarimais, kurie padės iš daugybės trąšų išsirinkti tas, kurios atneš gausiausią derlių.

Trąšos – universalios ar specialios?

Net ir mažiausiai lepiems sodo bei daržo augalams būtinos specialios sąlygos, pasakoja daržininkystės ekspertė. Rododendrai, šilauogės ir hortenzijos, pasak jos, mėgsta rūgščią dirvą, todėl prieš juos sodinant reikia kruopščiai paruošti vietą bei naudoti specialų substratą ar dirvą rūgštinančias ir augalą maitinančias trąšas.

Rododendrams skirtų trąšų „Lidl“ parduotuvėse bus galima rasti artimiausioje „Lidl“ parduotuvėje. Parduotuvėse pirkėjai ras ir uogakrūmiams skirtų trąšų, tačiau daržininkė užsimena, kad tręšiant jomis šilauoges, maksimalaus rezultato pasiekti nepavyks. Kiekvienas augalas turi skirtingą poreikį tam tikroms maisto medžiagoms, todėl verčiau šilauogių krūmus tręškite trąšomis su dirvos rūgštintojais.

Nepaisant to, universalios trąšos yra puikus pasirinkimas nepatyrusiems daržininkams, kurie dar nėra sukaupę didelio augalų priežiūros žinių bagažo. Visgi, naudojant universalias trąšas, reikia akylai vadovautis griežtomis naudojimo rekomendacijomis.

„Kiekvienam augalui reikia skirtingo kiekio maisto medžiagų, todėl universalių trąšų matavimas iš akies ir augalų pertręšimas gali atnešti daugiau žalos negu naudos. Universalios trąšos maitina ir stiprina augalus, padeda jiems atsistatyti po nualinimo bei didina augalo atsparumą neigiamiems aplinkos veiksniams ar ligoms. Be to, trąšų naudojimas padeda pagerinti augalo vedamų vaisių kokybę“, – pataria S. Pranckūnė.

Skirtingi trąšų pavidalai – kuris geriausias?

Renkantis geriausiai jūsų auginamoms gėrybėms tinkančias trąšas, svarbu atkreipti dėmesį ir į jų pavidalą. Kaip pasakoja daržininkė, skystas trąšas augalai įsisavina greičiau, todėl ji mėgsta šias trąšas naudoti papildomam tręšimui arba tuomet, kai siekia greitesnio rezultato.

Visose „Lidl“ parduotuvėse galima rasti įvairiems augalams skirtų skystų trąšų – daržovėms, rožėms, orchidėjoms, lapiniams augalams, balkono augalams ir kt. Parduotuvėse ieškokite ir visų gėlininkų pamėgtų trąšų lazdelių augalams ir specialiai orchidėjoms.

„Pagrindiniam daržo augalų tręšimui naudoju granulių pavidalo trąšas. Trąšų granulės ar lazdelės turi ilgalaikį maitinamąjį poveikį, kadangi jos tirpsta ir palaipsniui praturtina augalą maistinėmis medžiagomis. Šį tręšimo metodą patariu naudoti ir kambarinių augalų mylėtojams, mat tai yra vienas patogiausių ir mažiausiai priežiūros reikalaujančių augalų tręšimo sprendimų“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovė.

Kompostuoti ir tręšti ar išmesti?

Augalams tręšti gali būti naudojami ir augalinės ar gyvūninės kilmės junginiai. Organinėmis trąšomis laikomas ir kompostas, kuris, anot S. Pranckūnės, pasižymi dviguba nauda.

„Kompostuodami prisidedame prie švaresnės ir gražesnės aplinkos, mažiau atliekų patenka į sąvartynus. Tuo pačiu būdu mes paverčiame atliekas ir naudingu produktu – trąšomis. Kompostas tarp daržininkų yra vadinamas juoduoju auksu, mat puikiai užtikrina dirvos trąšumą, purumą ir padeda atkurti jos maistinių medžiagų struktūrą, tik čia būtina žinoti porą pagrindinių taisyklių“, – sako daržininkė.

Pirmiausia, nekompostuokite sergančių ar cheminėmis medžiagomis apdorotų augalų, mėsos, žuvies ir pieno produktų. Antra, kompostuojamas atliekas kas keletą savaičių permaišykite, kad kompostas prisisotintų deguonies, bei neleiskite jam išdžiūti, reguliariai sudrėkinkite vandeniu. Taip pat galite naudoti ir mineralinį kompostą, kuris pagreitina atliekų irimą ir praturtina mišinį reikiamomis medžiagomis.

Patarimais, kaip augalų tręšimui panaudoti maisto atliekas, ekspertė dalijasi ir naujajame „Lidl“ sodo ir daržo prekių kataloge „Namie kaip sode“. Šiame kataloge rasite ir patogų augalų sėjimo ir sodinimo kalendorių, kuris padės jums paprasčiau planuoti sodo ir daržo darbus. Katalogą, kuris šiemet integruotas į ne maisto prekių kainų leidinį, galima rasti artimiausioje parduotuvėje jau nuo vasario 7 d., o elektroninę jo versiją visada patogiu metu pavartysite www.lidl.lt. Kiekvieną savaitę kataloge bus dalijamasi ne tik naujausiomis sodo ar daržo prekėmis, bet ir Solveigos bei jos vyro Pauliaus naudingais ir patikrintais patarimais.

Total
0
Dalinasi
Related Posts