Nuo rugsėjo mokyklose ir darželiuose įsigaliojus naujai vaikų maitinimo tvarkai, tėvams taip pat teks prie jos prisitaikyti, nes iš namų į mokyklas nešamas maistas taip pat privalės būti sveikesnis.
Nuo rugsėjo draudžiama
Pagal naują tvarką, nuo rugsėjo vaikų maitinimui mokyklose draudžiami: bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, kiti riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminiai, saldainiai, šokoladas ir šokolado gaminiai, valgomieji ledai, pieno produktai ir konditerijos gaminiai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, kramtomoji guma, gazuoti gėrimai, energiniai gėrimai, nealkoholinis alus, sidras ir vynas, gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto, cikorijos, gilių ar grūdų gėrimai (kavos pakaitalai), kisieliai, sultinių bei padažų koncentratai.
Mokyklose draudžiami: padažai su spirgučiais, šaltai, karštai, mažai rūkyti mėsos gaminiai ir mėsos gaminiai, kurių gamyboje buvo naudojamos rūkymo kvapiosios medžiagos, rūkyta žuvis, konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai, strimelė, pagauta Baltijos jūroje, nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai, mechaniškai atskirta mėsa, žuvis ir maisto produktai, į kurių sudėtį įeina mechaniškai atskirta mėsa ar žuvis, subproduktai ir jų gaminiai, išskyrus liežuvius ir kepenis.
Tėvai turės pasirūpinti, kad priešpiečių dėžutėse nebūtų džiūvėsėliuose voliotų ar džiūvėsėliais pabarstytų keptų mėsos, paukštienos ir žuvies gaminių, maisto papildų, iš genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) pagamintų produktų, ar tokių, į kurių sudėtį įeina GMO, maisto produktų, į kurių sudėtį įeina iš dalies hidrinti augaliniai riebalai, maisto produktų ir patiekalų, kurie neatitinka kitų nustatytų reikalavimų.
Naujoje tvarkoje draudžiamų maisto priedų sąrašas papildytas saldikliais – steviolio slikozidais, neotamu ir advantamu bei antioksidantais – sieros dioksidu ir sulfitais.
Taip pat nustatyti didžiausi leidžiami cukrų ir druskos kiekiai bei privalomas skaidulinių medžiagų kiekis vaikams tiekiamuose maisto produktuose ir patiekaluose.
Rodo į Europą
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tvirtina, jog pakeitimai priimti atsižvelgiant į naujas mitybos mokslo žinias, pažangių šalių patirtį, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir ES sveikatos politikos nuostatas, tėvų, savivaldybių, maisto gamintojų ir vaikų mitybos gerinimo darbo grupės narių siūlymus.
Maitinimo organizatoriams nustatytas privalomas reikalavimas kiekvieną dieną vaikams pasiūlyti patiekalą, pagamintą iš augalinės kilmės sudedamųjų dalių.
Skatinant daržovių vartojimą, nustatytas reikalavimas, kad garnyras – šviežios ar termiškai apdorotos daržovės, išskyrus bulves, ar vaisiai – sudarytų ne mažiau kaip vieną trečiąją dalį patiekalo svorio.
Nuo rugsėjo užkandžiais bus leidžiama prekiauti mokyklose tik tuo atveju, jei tam pritars vaikų atstovai, nes yra vaikų, kurie nevalgo šilto maisto, o renkasi vien užkandžius.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tvirtina, kad maistas bus įvairesnis – naujoje tvarkoje nustatytas privalomas vaikams maitinti tiekiamų maisto produktų ir patiekalų pasikartojimo dažnumas.
Nuomonės skiriasi
„Kuršėnų krašto žinios“ pasidomėjo, ką apie tai mano tėvai.
Kalbinta mama sakė, jog tai kažkokia adabra-kadabra?..
„Kada valdžia nustos kištis į žmonių privačius reikalus, nurodinėti ką valgyti, gerti, kur miegoti, kur ir kaip judėti? Vis tik draudimai ir draudimai. Dirba tam, kad žmonės imtų nekęsti savo Valstybės. Kieno tai programa, sunaikinti paskutinius žmonių pasitikėjmo likučius? Labai jau rūpestingai ir nuosekliai š valdžia ją vykdo“, – aiškino moteris.
Kuršėnuose užkalbinta dviejų vaikų mama sakė, jog vaikus maitinti taip, kaip dabar siūloma reikia turėti nemažai pinigų, o kai esi vieniša mama, tai dar reikia pagalvoti kaip suktis, nes ir taip, kol viską superki mokyklai, išleidi nemažai pinigų, Stengiesi, kad vaikas būtų pavalgęs. Ir še tau. Reikalavimas dėl sveikos mitybos. Iš kur gauti pinigų?
Ir internete, ir Kuršėnuose kalbinti tėvai išsakė skirtingą nuomonę.
Pasak vienos mamos, pagaliau kas nors daro tvarką. Kiek galima šlamšti bet ką. Visi išvardinti produktai lengvai argumentuotini, kodėl jų apskritai reikėtų vengti, tad šaunu, kad pagaliau nesame atsilikėliai, o darome sąmoningus ir tvarius sprendimus.
Tačiau tėvai nevengė ir išsakyti minčių ar juokavo, kad pedagogai darbar turės vykdyti „ablavas“ ir netikėtus reidus, kad „nusikaltėliai“ būtų nukenksminti, o gal seimūnai lieps vaikus atimti iš tėvų, kurie ne tos rūšies bandelėmis juos maitina ir pratina prie nedrausmingo elgesio?
Sankcijų nesiims
Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Juditos Šertvytienės, direktoriai apie pasikeitimus informuoti ir turės vykdyti sprendimą.
Konkretesnė buvo Šiaulių rajono savivaldybės švietimo paslaugų centro direktorė Vaida Markauskienė, kuri sakė, kad maisto gamybai pagal naująją tvarką pasiruošta visose rajono mokyklose, visose yra įsigytos konvekcinės krosnelės, sudaryti valgiaraščiai.
Kalbinti mokyklų vadovai tikino, jog jokių priemonių prieš vaikus, kurie iš namų atsinešė netinkamai pagamintų maisto produktų, tikrai nesiims, nes tai draudžia įstatymai.
„Mokinių kuprinių tikrai netikrinsime ir patiekalų, atsineštų iš namų, neatiminėsime. Bandysime vaikus šviesti, įtikinti juos, kokie patiekalai sveiki, o kokie kenksmingi. Tačiau labiausiai neramina tai, jog nustatytas reikalavimas, kad mokiniai po sriubos antrąjį patiekalą valgytų po pusvalandžio. Mokyklose nėra tokių ilgų pertraukų. Mes jau dabar ilgąją pertrauką nuo 20 minučių pailginom iki pusvalandžio. Tai labai panašu į tai, kad vairus norima atpratinti nuo sriubų, o juk mūsų sriubos beveik visos vegetariškos“, – aiškino Voveriškių mokyklos direktorė Albina Gudaitienė.
Pasak Šakynos mokyklos direktoriaus pavaduotojos Linos Samoškienės, apie mokytojai svarstys penktadienį įvyksiančiame posėdyje. Ji abejojo, kad visi mokiniai laikysis tokio nurodymo.
„Svarbu vaikui nedrausti valgyti vieną ar kitą patiekalą, bet jį įtikinti to nedaryti“, – sakė ji.
Mažiausiai rūpesčių turi Kurtuvėnų mokyklos-daugiafunkcio centro darbuotojai, nes nuo mokyklos iki parduotuvės tolokai, mokykloje mokosi vos penki pradinukai, o likusieji vaikai lanko priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupes.
Rimantas PETRAVIČIUS