Minimalizmas

Kas yra minimalizmas ir kaip jis gali mums padėti gyvenime? Kas pasikeis, jei namuose bus mažiau daiktų ir daugiau oro? Kaip ši teorija susijusi su sveikata? Šiandien mes kalbame apie minimalizmo teorijos tėkmę. Nuo įnirtingų sėkmės lenktynių jau pavargome.  Dėmesingumo  sau, minimalizmo filosofija tampa aktuali  daugelyje mūsų gyvenimo sričių.

Kiekviena akimirką mus vilioja… Mes stengiamės į savo gyvenimą įsprausti kuo daugiau vartojimo ir „įspūdžių“. Mums nepakanka puikios karjeros – duok dar piešimo pamokų, sporto salę, laikraštį ir visas knygas iš bestselerių sąrašo. Noriu sėdėti su draugais kavinėje, apeiti visus klubus, praleisti  valandų valandas  prie televizoriaus, klausytis muzikos, leisti laisvalaikį su šeima, nusipirkti visus naujus aksesuarus ir kitus madingus mažmožius, nueiti į filmo premjerą, mėgautis artumu ir nuostabiu seksu su partneriu, skristi į pasaulio kraštą atostogauti, o gal dar  pasavanoriauti, pasitarnauti kokia nors visuomenei naudinga veikla?

Ir  „ėda” mus ryškus neatitikimas tarp to, ko norime iš gyvenimo ir ką galime iš jo gauti. Štai iš kur kyla nepakeliamas, amžinas laiko trūkumo jausmas…(Karlas Onore).

Kiekvieną dieną bėgdami, siekdami paties geriausio, nepastebime, kaip apaugame nereikalingais rakandais: įvairiausiais daiktais, buitine ir nebuitine technika, apranga, dokumentais, pertekliniu bendravimu. Nuo perteklio, kuris neatneša mums laimės, mes prarandame gyvenimo džiaugsmą, mes prarandame save. Minimalizmas – tai nemažai ir nedaug. Minimalizmas – tai pakankama. Minimalizmas  – tai stilius, tai gyvenimo būdas. Minimalizmas  – instrumentas, kuris padeda žmonėms pasijausti laisvais. Laisvais nuo įvairių fobijų, nerimo, nuo aplinkinių nuomonės, nuo kaltės jausmo ir savaime aišku, nuo perteklinio įvairaus dvasinio ir materialaus „chlamo“.

Minimalizmas nesako, kad naudotis materialiais daiktais – blogis. Jo esmė –  daiktams nereikėtų suteikti per didelės reikšmės, užmirštant pagrindines – tikrąsias  vertybes, vertybes, kurios daro žmogų laimingu, kaip pvz.:  hobis, harmoningi santykiai, bendravimas, asmenybės augimas ir be abejonės sveikata.

Senai įpratome prie vartotojiškos visuomenės. Praleisdami daugybę laiko socialiniuose tinkluose  manome, kad mūsų gyvenimas  būtinai turi būti idealus.  Žiūrint į kai kuriuos žmones susidaro įspūdis, kad tobulą – laimingą gyvenimą „daro“ mus supantys daiktai: brangi brendinė apranga, papuošalai, buitinė ir nebuitinė technika, įvairūs madingi mažmožiai, mašinos, skanus, gurmaniškas valgis, madingi restoranai ir visa tai, ką mes matome „glianco“ tipo  „Žmonės“ žurnaluose.

Iš tikro, ne tiek daug turtingų žmonių jaučiasi laimingesni už jus. Labai dažnai jie nelaimingesni, nežiūrint į jų turimas materialias gėrybes. Žinoma, pirkimas pirmosios mašinos ar pirmojo būsto garantuotai atneš didžiulį pasitenkinimą. Leis pasijausti pranašesniu už kitus, didžiuotis savimi, suvokiant, kad pasiekei savo tikslo – tavo svajonės pildosi! Bet nesusimąstome, ar įsigijome šiuos pirkinius iš būtinybės, ar reikiamo komforto, ar dėl to, kad kažkam kažką įrodyti, kažkam nušluostyti nosį.

Kad išsiaiškintumėte, kam visa tai perkate – sau, ar kad padarytumėte įspūdį tolimiems giminaičiams, seniems draugams ar buvusiems verslo partneriams, užduokite sau klausimą: ar tikrai jums to reikia, jei jūs to niekada negalėsite parodyti socialiniuose tinkluose, ar papasakoti apie tai kitiems? Ar jūs mėgausitės šiuo daiktu, jei niekas apie tai nežinos? Jei atsakymas „taip“, tada iš tiesų yra tai, kas jums svarbu ir kas jums tikrai suteiks džiaugsmo. Jei jūs norite gyventi minimalizmo principu, taikykite šią taisyklę viskam, kas pas jus jau yra ir ką planuojate įsigyti. Jei manote, kad minimalizmas yra  tik baltos sienos, lova, stalas, kėdė, vienas puodukas, šaukštas ir šakutė –  jūs klystate. Kiekvienam minimalizmas individualu. Viena, kas vienija minimalistus – tai absoliutus supratimas, kas iš tikro  svarbu. t. y. racionalūs pirkiniai, racionalus pinigų leidimas ir nieko daugiau.

Kai kuriems minimalistams visai normalu  turėti dešimt puodukų, o ne viena tik dėl to, kad jis tiksliai žino, kodėl jie jam reikalingi ir kaip jis juos naudos. Jūs tikriausiai supratote, kad minimalizmas trijų vaikų šeimoje ir minimalizmas jauno, nevedusio vyriškio absoliučiai skirtingas. Ir tai nei vieno, nei kito nedaro blogesniu. Pagrindinė minimalizmo nauda  – jūs nebegyvenate dėl kitų požiūrio, nuomonės. Jūs nebegyvenate svetimų gyvenimų, jūs pasitikintis savimi, jūs laikotės  savo vertybių ir principų. Jūs žinote, ko norite iš gyvenimo, jūsų gyvenimas tampa harmoningas ir visapusiškas todėl, kad jūs gaunate tikrąjį pasitenkinimą nuo to, ką jūs turite. Jūs pradedate apčiuopiamai taupyti savo laiką ir pinigus. Kodėl laiką? Todėl, kad minimalizmas liečia  ne tik daiktus, bet ir visą jūsų gyvenimą apskritai. Reikia tvirtai žinoti, kokioms užduotims, veiklai ar hobiui  jūs norite skirti savo laiko dalį.  Suvokti, kuri veikla neša jus naudą, tobulėjimą ir pasitenkinimą. Tas pats ir su žmonėmis.  Minimalistai gerai žino, kokie žmonės į jų gyvenimus neša laimę ir džiaugsmą, o kokie yra toksiški ir nesąmoningai gadina jūsų gyvenimą, be reikalo vagią jūsų laiką. Minimalistai visi be išimties moka ir žino, kaip su „protu“ leisti pinigus. Jie analizuoja savo požiūrį pinigams, atlikdami išlaidų ir pajamų santykio balansą. Jei pradėsite laikytis šių taisyklių, tai ne tik pradėsite kontroliuoti savo išlaidas, bet  tai padės jums sutaupyti, nes laikui bėgant pradėsite suvokti, kiek  daug padarėte ir darote nereikalingu išlaidų.  Galu gale, išleisite  pinigus tam, kas jums teiks pasitenkinimą. Tačiau vertėtų pradėti nuo savo erdvės „išlaisvinimo“, apvalymo.

Būtina perrinkti visus savo daiktus: ir miegamajame, ir virtuvėje, ir vonioje. Atkreipkite dėmesį į kiekvieną daiktą. Kaip seniai jūs juo naudojotės? Kodėl jis jums šiuo metu neaktualus ir kuo  naudingas? Nebūtina viską išmesti, jei abejojate, mesti ar ne – dėkite į vieną dėžę, jei po kelių mėnesių jūs juo nepasinaudosite, tai galit ramiai tos dėžės turiniu atsikratyti. Kitus nereikalingus daiktus atiduokite pažįstamiems, draugams ar labdarai. Tai jums suteiks džiaugsmo ir lengvumo jausmą, atsisveikinant su jums įprastu daiktu. Minimalizmas pasireiškia ir maitinimosi įpročiuose.

Minimalistai nevalgo iš nuobodulio. Jie neperka to, kas pas juos ilgai užsilaikys, o po to keliaus tiesiai į šiukšlių kibirą. Minimalistas maitinasi tais produktais, kurie duoda naudą ir sveikatą jų organizmui. Jie eina į parduotuvę su aiškiai ir gerai apgalvotų sąrašu. Net pats gudriausias PC marketinginis sprendimas neprivers jo pirkti to, ko jam nereikia. Toks pat požiūris ir siekiant gyvenimo tikslų. Jie nebarsto savęs daugybei užduočių, jie koncentruojasi vienai svarbiai užduočiai, skiria jai būtiną laiko kiekį, nesiblaško ir įvykdo  maksimaliai kokybiškai.  Svarbiausia – kokybė!  Mažiau – reiškia daugiau! Tas „mažiau“ reiškia daugiau: daugiau laiko, erdvės, pinigų, malonumų įneša į gyvenimą tvarkos ir lakoniškumo, niekuo mūsų neapsunkina.          

Viktoras Karpenko

Total
0
Dalinasi
Related Posts