Kuršėniškio parodos ir knygos-albumo pristatymo šventė 

Jaukiame Etninės kultūros ir amatų centre Kuršėnuose vyko ne tik Raimondo Baškio parodos atidarymas, bet ir knygos-albumo „Raimondo Baškio medinuko pasaulis“ pristatymo šventė.

 

„Turime kuršėniškį albumą“

Menotyrininkas, dailininkas, habilituotas mokslų daktaras, profesorius, Lietuvos mokslo ir visuomenės veikėjas, Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono garbės pilietis Vytenis Rimkus apžvelgdamas tautodailininko R. Baškio kūrybą ir šeimos lėšomis išleistą solidžią knygą-albumą „Raimondo Baškio medinukų pasaulis“ kalbėjo, kad liaudies meno, šiuolaikinio meno ir istorinio meno srityje tai turbūt šiuo metu – pati solidžiausia, storiausia, sunkiausia knyga.

„Meistras, dailininkas R. Baškys sukūrė savo stilių. Nežiūrint kokia tema, koks personažas, angeliukas ar velniukas, bet stilistika, ta plastika yra autorinė – individuali. Jis išsiskiria iš kitų menininkų. Tai yra didelis pasiekimas. Toli gražu, dailininkams ne visada pasiseka savo individualybę sukurti, savo stilistiką, kad jis būtų atpažįstamas. Ir tai ypač svarbu yra liaudies dailėje, tautodailėje, kur dailininkai dažniausiai yra per savo gyvenimą, per savo mokslą ėję, o ne profesionalai, kurie penketą metų pagal užduotis kažką daro. Tokių meistrų jau yra ir jų tarpe mūsų autorius“, – sakė V. Rimkus.

Profesorius akcentavo, kad šalia tų kūrinių, kurie čia yra – pati knyga yra meno kūrinys.

„Norėčiau ypač atkreipti dėmesį į sudarytoją ir fotografą – tautodailininko sūnų Roką. Kada pavartai patį albumą iki galo, galima tvirtinti ir aš tvirtinu, kad čia – meninės fotografijos kūriniai, ypač lauko skulptūros, peizažas. Ne šiaip sau, čia tiesiog kaip meno kūrinys. Ir atskirus kūrinėlius visaip galima fotografuoti, bet surasti pačią charakteringiausią būseną to kūrinio, suteikti jam gyvastį, gyvenimą – tai yra menas. Šį albumą laikyčiau dviejų autorių kūryba – skulptoriaus ir dizainerio. Turime mes labai puikų kuršėniškį albumą, konkuruojantį ir nugalintį kol kas Vilniaus leidyklas“, – sakė menotyrininkas.

Autorius surado save

Dailininkė menotyrininkė  Michalina Adomavičienė kalbėjo apie tradicijas, kūrybos savitumą.

„Mes turėjome ir tebeturime gilias sodžiaus meno tradicijas, kurias saugojam ir puoselėjam. Mes žinom Šepką, mes žinom Svirskį, ir daug tokių taurių, didžiai iš liaudies gelmių atėjusių autorių. Čia kas yra – lietuviški genai? Lietuviški genai persidavė ir jiems tarnaujate? Nesakau, kad Svirskis, nereikia būti Svirskiu, nereikia būti Šepka. Pats aukščiausias įvertinimas menininkui, kada jis dirbamas ir kurdamas suranda save. Surado save ir mūsų autorius, tokį, koks jis yra. Sustačius jo darbų grupes, mes matome virpantį gražų medžio reljefą ir išraiškingas povyzas. Ir Medinukų muziejus, ir parodose dalyvauja, ir leidinys nuostabus. Žmogus yra pačioj brandoj, pačiam kūrybos žydėjime. Tikiuosi, kad išvysime tai, ko jis pats nežino“, – tvirtino menotyrininkė.

Kalbininkas, pedagogas, knygų leidėjas, žurnalistas, humanitarinių mokslų daktaras, Seimo narys Stasys Tumėnas  akcentavo, kad knygos pristatymas tai graži šventė šeimos ir tautodailininkų, nes jų bendruomenės žmogus pristato solidžią knygą. Knyga sunki, didelė, o svarbiausia – solidi savo turiniu. Jis atkreipė dėmesį, kad Raimondas mėgsta sakyti, kad nuo vaikystės kišenėje nešiojosi peiliuką.

„Visi mes berniukai nešiojomės peiliuką, bet ne visiems pavyksta ką nors sukurti ir įkūnyti. Raimondo kūriniai, tai nuostabus medžio gyvenimo pratęsimas iš vienos būsenos pereinant į kitą. Puikus knygos pavadinimas – „Medinukų pasaulis“, nes mažybinė priesaga suponuoja namiškumą, šeimiškumą, jaukumą ir nuoširdumą“, – kalbėjo S. Tumėnas.

Kalbėdamas apie knygą S. Tumėnas sakė, kad kiekviena kompozicija išmąstyta, atitinka turinį ir autoriaus mintis, jis atkreipė dėmesį į vieną iš šešių skyrių –  mitinės būtybės  ir šventieji, šis skyrius jam atrodo brandžiausiu.

S. Tumėnas pastebėjo, kad šios knygos sudarytojo sūnaus Roko darbas susišaukia su šeiminiškumu ir namiškumu, su pajautimu kas svarbiausia. Fotografijose ne tik išgauta tinkama šviesa, bet jaučiama knygos sudarytojo ir dailininko dermė.

Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laimutė Kelmelienė sveikindama su puikios knygos gimimu, akcentavo, kad tokia knyga yra džiaugsmas visiems.

Meno kūriniai supo nuo vaikystės

Šventėje dalyvavęs knygos-albumo sudarytojas, fotografas, dailininkas Rokas Baškys kalbėjo, kad nelabai įsivaizduotų, kad būdamas fotografu, neužfiksuotų tėvo darbų.

„Darbus mačiau nuo vaikystės, tai buvo kaip natūrali namų aplinka. Tik augdamas suvokiau, kad čia meno kūriniai, o atrodė, kad tai normali mūsų namų dalis. Fotografuojant svarbiausia ne kamera, ne objektyvas, kai kada net ne kampas – svarbiausia šviesa, tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme, tai labiausiai ir norėjau pačioje tinkamiausioje, labiausiai atskleidžiančioje  šviesioje tuos darbus parodyti, kad matytųsi būtent tai, kas tuose darbuose. Labai džiaugiuosi ir šiandien, kad atvykęs aplankyti tėčio, pamačiau naujus jo darbus, kurių nebuvau spėjęs pamatyti ir užfiksuoti, tai jaučiu, kad netrukus reiks naują albumo tomą rengti leidybai“, – akcentavo sūnus.

Šventėje dalyvavo ir  knygos-albumo gimimu džiaugėsi rajono vicemeras Algis Mačiulis, Kultūros skyriaus vedėjas Tomas Vaitkus, Kuršėnų miesto seniūnas Vytautas Gedmontas ir jo pavaduotoja Giedrė Karkalienė, Kuršėnų meno mokyklos bei Kuršėnų kūrybos namų, kuriuose dirba tautodailininkas  R. Baškys, atstovai, būrys tautodailininkų bei kiti meno gerbėjai.

Rimantas PETRAVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts