Krūmas puošiantis aplinką ir pridengiantis negražius statinius

Raganės – daugiamečiai puskrūmiai arba krūmai, natūraliai gamtoje augantys vidutinio klimato juostoje, tačiau daugiausia sutinkama šiauriniame pusrutulyje. Pas mus šie augalai auginami dekoratyvinėje gėlininkystėje bei įvairių pastatų, tvorų, balkonų apželdinimui. Raganė savo lapija ir žiedais ne tik pagražina aplinką, bet gali pridengti ir paslėpti negražius statinius, susandėliuotas statybines ar kitas medžiagas.Iš vijoklinių augalų raganės gali vadintis didžiausia sodo puošmena, nes nė vienas vijoklinis augalas savo žiedais ir jų įvairiaspalviškumu negali su jomis susilyginti. Raganių gausus ir ilgas žydėjimas užsitęsia nuo liepos pabaigos iki rudens šalnų.

Raganių auginimas

Dauguma raganių rūšių žiemojimui mūsų sąlygomis yra atsparios, tačiau kai kurių veislių raganės yra lepios, todėl įsigyjant augalą reikėtų pasidomėti apie jo atsparumą šalčiui, ir tokią veislę žiemai būtina pridengti. Raganės gerai auga saulėtoje vietoje, bet geriausiai – vietose, kurių nepasiekia vidurdienio saulė. Norint gausaus žydėjimo neauginkite raganių pavėsingose vietose.

Dirva ir jos paruošimas

Dirvai raganės nėra labai reiklios, jos auga bet kokioje kultūrinėje dirvoje, tačiau nepakenčia molingos, sunkios žemės. Nemėgsta ir vandens pertekliaus, ypač reikėtų saugoti nuo pavasarį ir rudenį nenutekančių ir užšąlančių vandenų. Raganės puikiai auga ir gausiai žydi auginamos purioje, humusingoje ir tinkamai drėgnoje dirvoje. Jeigu dirva pas jus molinga, patartina ją pagerinti kompostinėmis žemėmis, perpuvusiu mėšlu ir smėliu. Jei dirva lengva, užtenka ją pagerinti tik kompostinėmis žemėmis ar perpuvusiu mėšlu.

Sodinimas ir priežiūra

Tinkamiausias raganių sodinimo laikas yra  pavasarį, nes tada jos geriau prigyja, tačiau jeigu nepasodinote šiuo metų laiku, nenusiminkite, – galite sodinti ir rudenį, tik svarbu nepavėluoti, nes pasodinti augalai turi spėti įsišaknyti. Rudeninį sodinimą atlikite pirmoje rugsėjo pusėje. Prieš  sodinimą patikrinkite sodinamo augalo šaknis: apdžiūvusias, pažeistas puvinio ar ligos nukirskite sekatoriumi ar nupjaukite. Sodindami būtinai patrumpinkite ir antžeminę augalo dalį. Sodinimo vietoje dirvą reikia gerai išpurenti, kad nebūtų supuolusios žemės gabalų ar grumstų, o sodinamo augalo šaknys atsigultų ir būtų apklotos kiek įmanoma smulkesniu dirvos sluoksniu. Raganės sodinamos 5-10 cm gylyje ir tuoj pat palaistomos. Tinkamai pasodinus raganę, rezultatų ilgai laukti nereikės, nes labai greitai pasirodys nauji stiebeliai.Pasirodžius pirmiesiems stiebeliams juos reikia nukreipti prie atramų ir pririšti.

Auginant raganes atminkite, kad jų dekoratyvumas didele dalimi priklauso nuo tinkamo ir savalaikio genėjimo. Negenimų augalų apatinė dalis auga tik vienu stiebu, o žiedai kraunami  viršūninėje augalo dalyje. Tinkamu genėjimu galimas ir antras žiedų krovimas, nes nukirpus baigiantį žydėti žiedą, augalas tuojau ruošiasi žydėti pakartotinai.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts