Kraujo donorystės ir tyrimų akcijos nustebino gyventojus   

Nusistebėjimą skaitytojams sukėlė praėjusiais metais vykdyta akcija, kurios metu gyventojai buvo kviečiami nemokamai atlikti kraujo tyrimus, o taip pat šį mėnesį organizuota kraujo donorystės akcija.

 

Švaistomi pinigai

Į redakciją paskambinęs skaitytojas iš Gruzdžių (pavardė redakcijai žinoma) sakė, jog tokios žmonėms svarbios akcijos organizuojamos tik tam, kad pasižymėtum, jog tai įvykdei.

„Aš dažnai savanoriškai duodu kraują, dalyvauju vykstančiose donorystės akcijose, tačiau apie birželio 12-ąją vykusią akciją Kuršėnuose sužinojau tik kraujo ėmimo išvakarėse. O juk reikia dar atsiprašyti iš darbo. Kodėl tokios akcijos rengiamos net neinformuojant rajono gyventojų, neiškabinant skelbimų“, – teiravosi vyriškis.

Šis telefoninis skambutis labai priminė praėjusių metų pabaigos istoriją, kurią prieš keletą savaičių priminė į redakciją  paskambinusi Šiupylių gyventoja.

Pasak jos, pernai, spalio 20-ąją, į Šiupylius turėjo atvažiuoti mobili kraujo tyrimų laboratorija, kurioje būtų imami kraujo tyrimai vyrams dėl prostatos vėžio, o vyrams ir moterims būtų atliekami kiti kraujo tyrimai, pasirenkant numatytas programas.

„Apie mobilios kraujo tyrimų laboratorijos atvykimą skelbimai Šiupyliuose pasirodė tik spalio 19-osios vakare arba 20-osios ryte. Vyresnio amžiaus žmonės skelbimus pamatė tik tyrimų dienos rytą, o juk norint atlikti cholesterolio ir cukraus tyrimus, reikia būti nevalgius“, – pasakojo jua senokus įvykius moteris.

Moteris sakė, jog iki šiol jaučianti nuoskaudą ir nesuprantanti, kodėl Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija pasityčiojo iš kaimo žmonių.

„Gal reikėjo, kad būtų mažiau, nes pinigai jau buvo sumokėti akcijos globėjo Seimo nario Ramūno Karbauskio. Pensininkams kai kurių tyrimų poliklinikose nemokamai nebedaro, nes esame „nurašyti“, o mokėti už juos po 50 ir daugiau eurų negalime“, – sakė ji.

Atsakymas, kad atsakytų

Moteris su prašymu išsiaiškinti, kas kaltas dėl ne laiku paskelbtos informacijos ir rasti galimybę pakartoti šią akciją Šiupyliuose, kreipėsi į rajono merą Antaną Bezarą, tačiau gautas atsakymas ją nustebino.

Atsakyme vos keliais sakiniais užsimenama, kad akciją vykdė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija, privati laboratorija, o projektą privačia iniciatyva  finansavo R. Karbauskiui priklausančios įmonės ir bendrovės, todėl rajono savivaldybė ar koordinuoti projekto veiklos negali.

Daugiau atsakyme visa pastraipa (beveik septynios eilutės) iki mero parašo skiriama informacijai, kur reikia skųstis jei netenkina atsakymas.

Moteris juokavo, kad meras pasirašė atsakymą jo net neskaitęs, nes tai pilstymas iš tuščio į kiaurą, o atsakymą ruošusi Inga Rimgailienė labiau išmano teisę, negu mediciną.

„Ačū, Dievui, kad nors padėkojo už pateiktas pastabas ir pažadėjo pastebėjimus perduoti projekto organizatoriams“, – sakė šiupyliškė ir suabejojo, ar jos išsakyti pastebėjimai tikrai pasieks akcijos globėjus ir rengėjus.

Informacijos užteko

Dėl birželio 12-ąją vykusios kraujo donorystės akcijos „Kuršėnų krašto žinios“ pasiteiravo rajono Visuomenės sveikatos biure. Biuro darbuotoja aiškino, jog apie akciją informacija buvo patalpinta biuro internetinėje svetainėje, socialinių tinklų puslapyje, aktyviausiems donorams išsiųstos žinutės, todėl informacijos tikrai turėjo užtekti.

Viešosios įstaigos Nacionalinis kraujo centras atstovė Šiauliuose Inga Krivickienė sakė, jog duoti kraujo atėjo 11 žmonių, o paimtas buvo tik iš dešimties. Rikį mažą žmonių aktyvumą ji siejo su vasaros sezonu, nes ankstesniais kartais jų būdavo daugiau.

Redakcijai ji žadėjo, jog ateityje apie tokias svarbias akcijas gyventojus stengsis informuoti anksčiau, nes svarbus kiekvieno donoro duotas kraujo lašas.

Saulius JUŠKEVIČIUS

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts