Krapai: ir vaistas, ir maistas

Šis malonaus kvapo prieskoninis augalas yra kilęs iš Viduržemio jūros pakrančių. Savaime auga Europoje bei Amerikoje.

Krapai – ant palangės

Bulves mėgstančių lietuvių virtuvėje šis kvapnus prieskonis nepakeičiamas. Mėgautis krapais galima ir gyvenant miesto daugiabutyje.

Krapus ant palangės auginti nesudėtinga, sėti juos reikia į vazonėlį su puria, drėgnoka žeme. Kad greičiau sudygtų, sėklas galima porą dienų pamirkyti kambario temperatūros vandenyje. Krapai sudygsta per 10-15 dienų, sulapoja maždaug per mėnesį. Skinti patartina, kai augalas jau tvirtas, ir stengtis nenuskinti visų lapų. Kad krapai nepradėtų žydėti, svarbu, kad jiems nepritrūktų drėgmės.

Prieskoninis augalas

Krapai, dar kitaip vadinami kaip dilutė, yra kilę iš Artimųjų Rytų. Krapai virtuvėje pradėti naudoti jau daugiau kaip prieš 6000 metų, kuomet Europoje krapai garsėjo ne tik aromatinėmis, bet ir gydomosiomis savybėmis. Jau įprasta auginti krapus daržuose ar net ant palangės, kadangi krapai nėra lepūs. Šiuo metu daugiausia krapų galima sutikti Europoje ar Indijoje. Taip pat krapai yra populiarūs Skandinavijoje ar gaminant indiškus patiekalus.

Nors gali pasirodyti keista, krapai yra giminingi tokiems augalams kaip – pankoliai, anyžiai, kmynai. Šis augalas, kuris užauga iki metro ilgio, yra labai plonas ir smulkus. Krapų žiedai gali užaugti net iki 20 centimetrų skersmens. Šie žiedai retai naudojami virtuvėje. Krapai nepasižymi nemaloniu skoniu, o labiau primena citrinos ar net anyžių skonį. Krapai nepasižymi eterinių aliejų gausa.

Šviežia krapo žolė jautri terminiam apdorojimui, todėl dedama į patiekalus pačioje pabaigoje, jau nustojus patiekalui virti. Taip pat šviežia žolė labai plačiai vartojama šaltiems patiekalams, salotoms pagardinti, ypač tinka su šviežiomis daržovėmis. Krapais gardinami balti sūriai,  kiaušinių patiekalai, žuvies patiekalai ir puikia tinka prie sūdytos lašišos, jūros gėrybių, virtų bulvių.

Sukietėjusios stiebų dalys ir sėklos naudojamos konservavimui, puikiai tinka daržovėms konservuoti, ypač agurkams. Sukietėjusias dalis galima dėti į verdamus patiekalus, pavirti 10- 15 minučių ir vėliau jas išimti. Tai ypač tinka verdant vėžiagyvius, su kuriais krapų kvapas labai puikiai dera.

Pagal spaudą

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts