Kino edukacija – ne tik įkvepia, bet ir ugdo informacinį raštingumą

V. Gundajevas įsitikinęs, kad kino edukacija atlieka svarbų vaidmenį ugdant informacinį raštingumą

Šiaulių kino meno klubą dar praėjusiame amžiuje įkūrė Lietuvos kino mėgėjų sąjungos Šiaulių skyriaus entuziastai. Per tiek metų klubas transformavosi ir šiandien vykdo kur kas daugiau veiklų nei įkūrimo pradžioje. Šiaulių kino meno klubo pirmininko Viktoro Gundajevo teigimu, dabar užsiimama projektine, kino paveldo išsaugojimo, muziejine, edukacine ir kino populiarinimo veikla. Klubo įkūrimo pradžioje jo pagrindinė veikla buvo filmų kūrimas.  

Platus veiklos spektras

„Vien per pastaruosius 14 metų, kai vadovauju šiam klubui, jis stipriai pasikeitė. Mūsų klubui priklauso Šiaulių kino muziejus. Stengiamės išsaugoti ir puoselėti kino meną, todėl senąją kino produkciją skaitmeniname ir modernizuojame“, – pasakoja pašnekovas.

Organizacija itin aktyviai užsiima ir kino populiarinimu: rengia kasmetinį festivalį „Filmuoja Šiauliai“, kuria regioninės žiniasklaidos turinį – istorines-pažintines laidas ir reportažus apie kiną. Anksčiau kūrė ir radijo laidas.

„Padedame ir jauniesiems kūrėjams. Galėčiau pasidžiaugti mūsų prodiusuotu Nerijaus Kanišausko animaciniu filmu „Bimas“ – mūsų parengtai  paraiškai finansavimą skyrė Lietuvos kino centras, pritraukėme ir papildomų lėšų, rūpinomės ir koordinavome gamybą“, – pasakoja V. Gundajevas.

Pritraukia žymius kūrėjus

Pasak kino meno entuziasto, edukacija – taip pat svarbi jų klubo veiklos dalis. Jie nuolat rengia įvairias paskaitas, per kurias kviestiniai lektoriai moksleiviams pristato kino rinkos naujoves ir tendencijas.

„Atvykti kviečiame buvusius šiauliečius, kurie nacionaliniu mastu yra žinomi dėl savo kino darbų, prisistatyti ir pasidalyti savo patirtimi. Jau buvo atvykę Eglė Vertelytė, Ričardas Matačius, Artūras Pozniakovas, Donatas Ulvydas, Inesa Kurklietytė“, – vardija V. Gundajevas.

Šiaulių kino meno mėgėjų klubo atstovas teigia, kad edukacija itin svarbi jauno žmogaus formavimosi procesui. Ji ne tik praturtina kaip asmenybę – praplečia akiratį, sužinoma daug naujų faktų ir informacijos, bet ir padeda prisijaukinti kultūrą. „Yra nemažai šiauliečių, kurie po mokyklos baigimo pasirinko kino kryptį – studijas Vilniuje, Kaune ar užsienyje ir įnešė reikšmingą indėlį į Lietuvos kino industriją. Todėl tikiu, kad ankstyvoji edukacija gali turėti įtakos jaunuolio kelio pasirinkimui“, – teigia Šiaulių kino meno klubo pirmininkas.

Lavina įgūdžius

V. Gundajevas pastebi, kad kino edukacija turi didelę reikšmę ir medijų raštingumo įgūdžių lavinimo procesui. „Kai pasaulyje tiek daug informacijos – teisingos ir nelabai – visi pabrėžia informacinio raštingumo svarbą. O kino edukacija būtent jį ir ugdo: padeda atskirti ne tik nedraugiškų valstybių propagandą, bet ir komercinių subjektų brukamą informaciją“, – sako pašnekovas.

Kino mėgėjas tikina, kad edukacijos lavina ir pačius kinematografinės produkcijos kūrimo įgūdžius: „Šiais „Tik tok“ laikais, kai judantis vaizdas valdo beveik viską, toks lavinimas padeda išmokti kiek įmanoma profesionaliau fiksuoti gyvenimą – jį filmuoti net paprastu išmaniuoju telefonu.“

Pasak V. Grundajevo, Šiaulių mieste ir rajone netrūksta kino entuziastų. Organizuojant renginius ir viešas kino filmų peržiūras, susirenka gana nemaža auditorija.  Jis teigia pastebintis, kad vyresnei kartai labiau patinka istoriniai-dokumentiniai filmai, ypač apie Šiaulių kraštą. Jaunesniems – populiarus, bet vertingas kinas. Didelio susidomėjimo sulaukė lietuvių filmų peržiūros, vykusios Šiaulių universiteto Botanikos sode („Sengirė“, „Rūgštus miškas“) ir Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje („Išgyventi vasarą“).

Projektą „Aktuali kultūra“ įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Daugiau informacijos: www.esinvesticijos.lt ir www.lrkm.lt

Testas „Ar tu – kino žinovas?“

  1. Kelintais metais Lietuvoje, dabartiniame Bernardinų sode, įvyko pirmasis viešas kino seansas?
  2. 1908 metais
  3. 1925 metais
  4. 1897 metais
  5. Kuriame XX a. dešimtmetyje Lietuvoje pradėtos kurti ilgametražės apybraižos?
  6. II deš.
  7. III deš.
  8. IV deš.
  9. Koks meninis filmas 1978 metais buvo sukurtas Sauliaus Šaltenio apsakymo motyvais?
  10. „Riešutų duona“
  11. „Nesėtų rugių žydėjimas“
  12. „Nuodėmės užkalbėjimas“

Atsakei į 2 klausimus teisingai? Gali save vadinti Lietuvos kino žinovu!

TEISINGI ATSAKYMAI

Pašnekovo archyvo nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts