Karščio ir saulės poveikis mūsų sveikatai  

Žmonės karštį toleruoja skirtingai, todėl tiksliai pasakyti, kokia temperatūra gali būti pavojinga, negalima.

Komforto lygis pagal oro temperatūrą

Realiai jaučiamą oro temperatūrą parodo karščio indeksas, kurio dydis priklauso nuo oro temperatūros ir santykinio drėgnumo. Atsižvelgiant į prognozes reikėtų riboti fizinę veiklą ir buvimo lauke trukmę.

Iki 27 ºC – karštis paprastai diskomforto nesukelia.
27–34 ºC – silpnas diskomfortas.
35–39 ºC – stiprus diskomfortas. Reikėtų vengti didelio fizinio aktyvumo.
40–45 ºC – pavojus sveikatai. Reikėtų vengti buvimo lauke.
46–54 ºC – didelis pavojus sveikatai. Reikėtų nutraukti bet kokią fizinę veiklą.
Virš 54 ºC – labai didelis pavojus sveikatai.

Labai svarbus ultravioletinės spinduliuotės intensyvumas

Tinklalapyje  http://www.meteo.lt/lt/uvi  kiekvieną dieną skelbiama, kokia yra ultravioletinės spinduliuotės prognozė ir kokia turėtų būti apsauga. Koks yra ultravioletinės spinduliuotės intensyvumas, galima įvertinti pagal ultravioletinės spinduliuotės indeksą, kurio reikšmės grupuojamos į kategorijas nuo 1 iki 11 ir kuris lemia apsaugos nuo saulės reikalingumo laipsnį:

1–2 – žemas. Apsauga nereikalinga, galima be apribojimų būti atvirame ore.
3–5 – vidutinis. Apsauga reikalinga. Vidurdienį (11–15 val.) geriau būkite šešėlyje, dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
6–7 – aukštas. Apsauga reikalinga. Vidurdienį (11–15 val.) geriau būkite šešėlyje, dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
8–10 – labai aukštas. Reikalinga ypatinga apsauga. Vidurdienį geriau likite patalpoje, nebūkite atviroje saulėje. Dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
11 – ekstremalus. Reikalinga ypatinga apsauga. Vidurdienį geriau likite patalpoje, nebūkite atviroje saulėje. Dėvėkite marškinėlius, skrybėlę ir saulės akinius su UVA ir UVB filtru.

Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais yra nuo ankstyvo pavasario iki pat rugpjūčio vidurio. Tuo metu saulės spinduliai yra patys intensyviausi.
Nekarštą vasaros dieną rekomenduojama būti saulėje, kai ji nėra laba aktyvi, t. y. iki 10–11 val. ryto ir po 14 val. Karštą vasaros dieną specialistai pataria nesilepinti saulės spinduliais nuo 10 iki 15 val., geriausia tą laiką praleisti mirguliuojančiame pavėsyje. Rekomenduojamas buvimo kaitrioje saulėje laikas pirmomis dienomis – 15–30 minučių.

Saulės įtaka žmogui pagal odos tipą
Be abejo, kaip paveiks saulės, priklauso ir nuo žmogaus odos tipo. Tai, kas įprasta tamsiaodžiui dykumų gyventojui, gali būti pražūtinga šviesiaodžiui rusvaplaukiui šiauriečiui.

Išskiriami VI žmogaus odos tipai:
I tipas. Oda ypač šviesi, strazdanota, akys mėlynos, plaukai rusvi – sunkiai įdega, smarkiai nudega (iki pūslių).
II tipas. Oda šiek tiek tamsesnė, retos strazdanos, plaukai šviesūs, akys mėlynos ar žalios – įdega silpnai, didelis polinkis į nudegimą.
III tipas. Oda nuo šviesios iki šviesiai rudos, plaukai rudi, akys pilkos ar žalios – gerai įdega, nudega retai.
IV tipas. Oda nuo šviesiai rudos iki alyvos spalvos, plaukai juodi, akys rudos – labai gerai įdega, niekada nenudega.
V tipas. Natūraliai ruda oda.
VI tipas. Natūraliai juoda oda.

Remiantis tyrimų išvadomis, daugiau kaip 90 procentų nemelanominio odos vėžio konstatuojama I ir II tipo odą turintiems žmonėms. Manoma, kad odos vėžys retesnis tarp tamsiaodžių žmonių, tačiau UV spinduliai kenkia visiems.

 Ilgiau mėgautis saule – tik naudojant apsaugos priemones

Norint pailginti buvimo saulėje laiką, galima naudotis apsauginiais kremais, losjonais ir kitomis apsaugos priemonėmis. Saulės apsaugos faktorius (SAF) parodo, kiek efektyvus šis produktas. Kad apsaugos priemonės (kremai, losjonai) atliktų savo darbą, reikia teisingai jais naudotis ir laiku atnaujinti. Pasimaudžius, nusitrynus ar nusišluosčius rankšluosčiu, losjonas dingsta nuo mūsų kūno ir tikrasis apsaugos faktorius lieka mažesnis, nei parašyta etiketėje. Todėl jo reikia nuolat užsitepti iš naujo.

Vasara – atostogų metas, tad aktyviai leiskite laisvą laiką šiltuoju metų sezonu su šeima, artimaisiais, draugais, kolegomis, o žinant UVI reikšmę ir savo odos tipą, tinkamai apsisaugokite nuo žalingo saulės poveikio.

Skaistė GRIGYTĖ

Rajono Visuomenės sveikatos biuro specialistė

Total
0
Dalinasi
Related Posts