Karantino sąlygomis vaikai turi gauti visą reikiamą pagalbą

Plintant virusui ir saugant visų gyventojų sveikatą ir gyvybę įvestas karantinas. Visos švietimo ir ugdymo įstaigos uždarytos, tačiau vaikai nepalikti be dėmesio ir rūpesčio. Ypač daug rūpesčio skiriama vaikams, kurie įprastomis sąlygomis lankė Vaikų dienos centrus (VDC).

Darbas vyksta nuotoliniu būdu

Vaikų dienos centrai noriai bendrauja su vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistais. Šiaulių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros parapijos Vaikų dienos centras dalijasi mintimis, kaip VDC dirba, kai vaikai čia negali atbėgti po pamokų.

,,Kiekvieną rytą vyksta pasitarimai, kokie darbai yra numatomi tą dieną su šeimomis, užduotys ir kt. Dar iki karantino paskelbimo dienos centre vyko diskusijos, kas yra virusai, kokie jie būna, kokiais keliais atkeliauja pas mus. Kalbėta ir apie tai, kas yra koronavirusas. Kartu su vaikais ieškojome informacijos ir ja dalinomės“, – sako socialinė darbuotoja Vilma Kaušienė.

VDC darbuotojos patikino, kad sustabdžius dienos centro veiklą, bendravimas su vaikais ir jų tėvais vyksta komunikacinėmis ryšio priemonėmis kasdien, dirbama nuotoliniu būdu. Su vaikais ir tėvais bendraujama ir savaitgaliais. Socialiniame tinkle yra sukurtos atskiros tėvų ir vaikų grupės. Paskelbus šalyje karantiną šeimoms buvo perduota informacija, kaip elgtis šiuo metu. Pagal galimybes ir poreikį  kasdien per socialinius tinklus siunčiami užsiėmimai, vaizdo medžiaga vaikams, ugdymo žaidimai ir kt. Siūlomos dienos temos, diskusijos, dalinamasi informacija, kur virtualioje erdvėje ar per masines informavimo priemones galima rasti įdomių ir naudingų užsiėmimų.

,,Vertiname Vaikų dienos centrų darbuotojų rūpestį, matome, kad vaikai jais pasitiki ir žinome, kad nė vienas vaikas neliks užmirštas. VDC darbuotojos jaučia vaikų nuotaikas ir pasiruošusios jiems padėti, išklausyti, pasirūpinti“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyresnioji patarėja Ala Šimkus.

Svarbu, kad šeimoms nepritrūktų maisto

VDC praneša, kad nuotoliniu būdu išsiaiškintas poreikis paramai maisto produktams. Kol kas maisto atsargų šeimos turi.

Sutarta, jog šeimos maisto, esant reikalui, kreipsis asmeniškai. Kiekvieną savaitę vaikai iš mokyklų gauna maisto paketų davinius, šiuo metu maisto šeimoms tikrai užtenka. Per socialinius tinklus vaikų mamos ir dienos centro darbuotojai dalinasi patiekalų receptais.

,,Šiaulių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros parapijos Vaikų dienos centre (ne karantino metu) susitikdavome su tėvais kiekvieną savaitę, vaikų tėvus mokėme gaminti maistą, tad dabar matome nuveikto darbo rezultatus – mamos noriai bendrauja. Esame sutarę, kad kasdien parodome kas ką veikia: mamos siunčia nuotraukas, kaip vaikai mokosi, tvarkosi kambarius, kaip kepa bandeles, kaip skaito knygas. Ši situacija suartino ir leido vieniems į kitus pažvelgti iš kito kampo – ,,naminio“. Labai džiugu, jog pernai vykdytas „Humana“ projektas, kuomet šeimos buvo įtrauktos į maisto gamybą. Šis projektas davė tokių nuostabių rezultatų. Tereikia tik ,,užvesti ant tako“ ir mamos noriai įsitraukia“, – sako VDC socialinė darbuotoja V. Kaušienė.

,,Labai svarbu, kad vaikai būtų sotūs, pavalgytų karšto maisto. Ne mažiau svarbu, kad pagal savo amžių ir galimybes mokytųsi ir mokėtų pasigaminti valgyti, žinotų apie sveiką mitybą“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyresnioji patarėja A. Šimkus.

Labai svarbu ir vaikų emocinė gerovė

Kaip teigia VDC, kartas nuo karto šeimas užvaldo nerimas, tuomet siūloma kreipti dėmesį tik į oficialią informaciją, vadovautis Vyriausybės nurodymais. Kasdien aptariamos iškilusios problemos ir pagal galimybes, jos sprendžiamos. Esant būtinybei rekomenduojama kreiptis telefonu į atsakingas institucijas. Nežinomybė, klausimai kylantys šeimoms, taip pat kelia nerimą ir baimę: kaip vaikams seksis mokytis nuotoliniu būdu, kada viskas baigsis, kaip sugrįšime į normalų ritmą.

,,Nuotoliniu būdu diskutuojame, tariamės, planuojame pagalbos strategiją kartu su šeimomis. Iki sielos gelmių malonu, kai gauni žinutę, jog vis dėl to ne taip ir blogai eiti į tą mokyklą, kad ne taip paprasta laikytis nurodymų. „Vadovytės“ (taip DC vaikai mus vadina) kas diena ,,užkuria“ vaikus bendravimui. O vaikai visada paklausia, kaip mes („vadovytės“) gyvename, ar mums yra viskas gerai. Vertybės, kurias dabar mes visi atradome yra neįkainojamos, apie jas padiskutuojame, ką turėjome, ko nevertinome ir ką šiuo metu atradome. Tai suteikia stiprybės, pasitikėjimo, optimizmo“, – sako VDC socialinė darbuotoja V. Kaušienė.

Anksčiau numatytos paskaitos vaikų auklėjimo, paauglystės, šeimos santykių klausimais bei ,,Pozityvios tėvystės“ kursai tėvams, vykdomos nuotoliniu būdu, pateikiant vaizdinę medžiagą. Nurodyta, kur, iškilus neaiškumams, galima pateikti klausimus raštu, per socialinius tinklus, telefonu. Mokykloms pradėjus mokymą nuotoliniu būdu VDC pagalbą teiks atliekant namų užduotis. Pedagogas padės išsiaiškinti naują medžiagą, padės suprasti, pasiaiškinti mokiniams kilusias mokomo dalyko problemas. Yra sudarytas veiksmų planas, pedagogui į pagalbą ateis socialinė pedagogė ir socialinė darbuotoja.

Vaikų dienos centras yra saugi vieta, artima namų aplinkai, kur vaikus prižiūri, užima ir moko specialistai. Dienos centre vaikai, o neretai ir jų tėvai, ugdo socialinius įgūdžius, mokosi bendrauti. Šiaulių miesto savivaldybėje yra 7 VDC, juos lanko apie 180 vaikų nuo 7 iki 17 metų amžiaus. Kai kurie VDC pasiruošę šeimoms tiekti maistą į namus, aprūpinti higienos ir dezinfekcijos priemonėmis. Pasak Šiaulių miesto savivaldybės ir VTAS atstovų, kritinių situacijų, kuomet tai tektų daryti nedelsiant, šiomis savaitėmis nepasitaikė.

Silva ŠIMKEVIČIENĖ

Šiaulių apskrities VTAS Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts