Kaip išsaugoti obuolius iki pavasario

Gausus obuolių derlius – didelis džiaugsmas, vaikštai, gėriesi vaisių nusvertomis obelų šakomis. Tuo pat metu galvoje ims suktis mintis – kaip išsaugoti šį gėrį iki kito derliaus. Žinant vieną kitą gudrybę, tai visiškai įmanoma. Jei laikysitės šių taisyklių, net ir žiemą galėsite suleisti dantis į sultingą obuolį iš savo sodo.

Reikia žinoti paslaptis

Paruošti obuolius žiemai – ne taip jau paprasta. Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo – sudėjai gražius obuolius į dėžes, ir viskas… Tačiau tam, kad obuoliai išbūtų visą žiemą iki pavasario švieži ir gražūs, būtina žinoti kelias paslaptis.

Obuolius labai svarbu nuskinti tinkamu laiku, tada jie ilgai laikysis sandėliuose. Obuoliai turi būti sveiki, nesudaužyti, nesužaloti, neapšalę, gerai subrendę, bet neperbrendę, lengvai atsiskiriantys nuo kotelio, ryškių spalvų, nepakenkti ligų ar kenkėjų. Vienas iš sunokimo rodiklių yra sunokusios sėklos. Anksčiau sunoksta stambūs obuoliai, tad ir skinti juos reikia anksčiau. obuolius reikia rūšiuoti, kiekvieną veislę dėti į atskiras dėžes.

Kaip teisingai skinti obuolius nuo medžio

Jei norite natūraliai laikyti obuolius žiemą, jau nuo skynimo momento reikia elgtis tinkamai, nes jau nuo skynimo priklauso, kiek obuoliai išbus žiemą.

Obuoliai skinami tada, kai vos pradeda kristi nuo obels sunokę obuoliai – po 5-6 per parą ir tai daroma tik sausu oru. Nenuskinkite kotelio ir nenutrinkite nuo obuolių natūralaus vaškinio sluoksnio. Nuskintų obuolių nemeskite į dėžę, o gražiai sudėkite į jiems skirtus krepšius ar dėžes.

Kad skinant netraumuotumėte vaisių, pradėkite skinti nuo apatinių šakų link viršutinių.

Jei šiltą rudenį nuskinti obuoliai vieną parą laikomi sode, tai 10-15 parų sandėlyje laikysis trumpiau.

Gerai išsilaikys obuoliai, kelias sekundes pamerkti į 100 g pikio ir 500 g spirito ištrauką, o 100 kg obuolių užtenka 0,5 l ištraukos.

Paruošimas saugoti

Nepatyrę sodininkai nuskina obuolius, sudeda į dėžes ir tą pačią dieną suneša į rūsį žiemai. O tai – klaida. Nunešti obuolius į šaltą vietą – gerai, tik neilgam. Prieš rūšiuojant obuolius iš tiesų geriau palaikyti juos 2-3 savaites vėsioje vietoje, kada pasirodytų galimų defektų požymiai. Bet paskui obuolius reikia perrinkti, atrinkti tik sveikus vaisius, neturinčius mechaninių pažeidimų, geriausia – su koteliais. Obuolių rūšis žiemai geriausia atskirti. Obuolius geriausia sudėti pagal dydį: atskirai didelius, vidutinius ir mažus ir nereikia obuolių plauti ar trinti.

Nuskintus obuolius perrinkę sudėkite į dėžes, kurias prieš tai perplaukite, nuplikykite verdančiu vandeniu ir išdžiovinkite saulėje.

Kaip laikyti obuolius žiemą

Vaisiai ypač skanūs žiemą, bet tada jie ir itin brangūs. Nebūtina išleisti daugybės pinigų skaniems obuoliams žiemą, jei žinote, kaip tinkamai juos laikyti. Tinkamomis sąlygomis obuolius žiemą galima ilgai išlaikyti,

Dėžėse ar lentynose

Sudėkite obuolius koteliais aukštyn (jei koteliai labai ilgi ir braižo kitų obuolių odelę, reikia patrumpinti) vienu ar dviem sluoksniais, kad žiemą būtų patogu stebėti. Obuolių nereikia niekuo atskirti. Galima sudėti ir daugiau sluoksnių – visą krepšį, dėžę, tačiau toks laikymo būdas – mažiausiai patikimas, nes atsiradus vos vienam puvimo židiniui, procesas greitai išplis. Jei sudėjote obuolius keliais sluoksniais, reikės dažnai patikrinti, ar nepūva.

Popieriuje

Kiekvieną obuolį suvyniokite į popierių (tik ne į laikraščius!) ar į servetėlę, sudėkite eilėmis į dėžę ar krepšį koteliais aukštyn. Šis būdas labai patikimas, jei visi obuoliai tikrai sveiki.

Užbėrimas smėliu

Ant dėžės dugno paberkite 3 cm sluoksnį smėlio su trupučiu pelenų. Ant smėlio sudėkite obuolius, kad jie vienas su kitu nesiliestų, tada užberkite smėliu su pelenais. Ant viršaus tokiu būdu uždėkite dar 2-3 obuolių sluoksnius. Sluoksniuoti galima ne tik smėliu, bet ir bet kokiomis sausomis, biriomis medžiagomis – grikių lukštais, svogūnų lukštais, durpėmis, pjuvenomis, samanomis, medžių lapais.

Vienas su kitu nesiliečiantys obuoliai puikiai peržiemoja, net pavasarį išbūna. Saugojimo ilgumą lemia rūšies ypatumai.

Polietileno maišeliuose

Obuolius galima laikyti polietileno maišuose, su keletu nedidelių skylučių. Obuoliai aktyviai kvėpuoja, išskiria energiją. Kvėpavimas slopina deguonį, didina anglies dvideginį. Plėvė yra šilumos laidininkė, tad maiše esantis deguonies kiekis nekis. Tai patikimas obuolių laikymas. Reikia sudėti į maišelį 2-4 kg vienos rūšies obuolių, užrišti maišelį, o jame įpjauti ar pradurti 4-5 skylutes, kad vėdintųsi. Laikyti esant nuo vieno laipsnio šalčio iki vieno laipsnio šilumos.

Dar keli sodininkų patarimai

Kai obuoliai sudėti į patalpas, pirmuosius 2 mėnesius reikia gerai vėdinti, kad pasikeistų 3-4 tūriai patalpos oro, nes tuo metu obuoliai išskiria daug metileno, kuris pagreitina obuolių nokimą, tuo pačiu sumažina saugojimo laiką.

Obuoliams laikyti tinkamiausia temperatūra yra 0-4 laipsniai, 80 procentų drėgmės. Jei santykinė drėgmė sumažėja, reikia sandėlyje pastatyti kibirų su vandeniu. Žiemą vėdinant temperatūra negali nukristi žemiau 0 laipsnių.

Rudenį obuoliuose yra apytikriai 16 mg vitamino C, o pavasarį lieka tik 1 mg.

Obuolius reikia tikrinti 2 kartus per mėnesį, o nuo gruodžio mėnesio — 3-4 kartus, gendančius pašalinti.

Smėlio, kuriuo apibarstoma prieš žiemą, drėgnumas neturi viršyti 5 procentų, antraip obuoliai gali pradėti gesti.

Obuolių sluoksniavimas su šiaudais nėra geras pasirinkimas, nes obuoliai įgauna prasto kvapo.

Galima padaryti pertvaras obuoliams savomis rankomis, iš kartono – įpjaukite lakštus ir sumaukite, bus kvadratukai obuoliams sudėti.

Prieš užkasant į žemę maišelius su obuoliais, galima perrišti juos virvelėmis, o galus palikti išorėje ir pririšti prie pagaliukų. Paskui beliks patraukti už virvelės, ir ištrauksite maišelį į paviršių.

Tam, kad skinant nuo medžio obuolių nesužalotumėte, paėmę į delną obuolį pasukite kartu su koteliu – obuolys lengvai atsiskirs nuo šakelės.

Prastai išsilaiko obuoliai, jei persistengėte tręšdami obelis trąšomis.

Obuolių nokimo laiku obelų nereikėtų laistyti, nes tada obuoliai prasčiau išsilaiko žiemą.

Per žiemą (4-7 mėnesius ir net ilgiau) galima išlaikyti žieminių veislių obuolius.

Antaniniai ir kitų rudeninių veislių obuoliai geriausiai išsilaiko 2-3 laipsnių šilumoje, o žaliųjų obuolių rūšys – 1-2 laipsnių šilumoje patalpoje, kurioje oro drėgnumas 85-95 procentai.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Saugi vaikų vasara

Viena populiariausių vaikų poilsio formų jau daugelį metų yra stovyklos. Jos rengiamos mokyklose, neformaliojo ugdymo įstaigose, dienos centruose,…