Jubiliejinė Lietuvos bibliotekų savaitė švęs dvidešimtmečio pokyčius

Balandžio 23–29 d. Lietuvoje jau 20-tą kartą įvyks Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė.

Jubiliejinė savaitė

Jubiliejinė savaitė šiemet kitokia – be tarptautinės konferencijos, šventinio šurmulio, gausių kiekvienoje bibliotekoje vykstančių renginių. Viešąjį visuomenės gyvenimą visame pasaulyje pakoregavo kova su koronavirusu, apribojimus patyrė ir Lietuvos bibliotekos. Bet Nacionalinė bibliotekų savaitė šiemet vis tiek įvyks. Kitokia, bet kaip tik dėl to gal dar įsimintinesnė?

„Kaip pasikeitėme per 20 metų?“ – klausiama 2020 metų Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės plakate. Ir atsakymą tikriausiai galime rasti tame pačiame plakate: bibliotekos dirba nuotoliniu būdu. To nebūtume galėję įsivaizduoti 2000-aisiais, kai, nors Lietuvos bibliotekas jau buvo pasiekę kompiuteriai, pradedamos kurti pirmosios elektroninės paslaugos, tačiau pilnavertė alternatyva fizinėms, tradicinėms bibliotekų paslaugoms dar neegzistavo. Per 20 metų Lietuvos bibliotekos nuėjo didžiulį kelią – modernėjo bibliotekų pastatai ir bibliotekų paslaugos, daugėjo kokybiškų, įtraukių renginių, drąsėjo projektinė mintis. Bibliotekų specialistai įgijo naujų įgūdžių, leidžiančių kurti įvairius virtualius produktus – elektroninių informacijos šaltinių portalus, kraštotyros svetaines, edukacinius žaidimus ir programas. Bibliotekos tapo matomu, veikliu ir drąsiu kultūros lauko žaidėju, o Lietuvos bibliotekos ir bibliotekininkai – žinomi ir pasaulio bibliotekininkystės arenoje.

Bibliotekos ugdė visuomenę

Lietuvos bibliotekos nemažai prisidėjo ugdant visuomenės ir ypač – socialiai jautriausių jos grupių, kompiuterinį ir skaitmeninį raštingumą, dalyvaudamos įvairiose skaitymo skatinimo veiklose ir jas inicijuodamos, kurdamos edukacines programas ir tiesiog – tapusios jaukiomis, kviečiančiomis erdvėmis, skirtomis sužinoti, bendrauti, būti. Net ir karantino metu bibliotekos svariai prisidėjo prie mokymosi nuotoliniu būdu, laikinai suteikdamos kompiuterius į namus jų neturintiems mokiniams. Ir prie medicinos darbuotojų, kovojančių pandemijos židiniuose, apsaugos – sumaniai panaudodamos turimą įrangą, bibliotekos išspausdino ir pagamino dešimtis tūkstančių apsauginių veido skydelių ir padovanojo jos ligoninėms, medicinos įstaigoms, greitosios pagalbos stotims.

Biblioteka yra pasaulio išminties ir tautos kultūrinės atminties komunikacija. Pandemijos patirtys taip pat neabejotinai bus aprašytos daugybėje tekstų, kuriuos…  po dar 20 metų rasime bibliotekose.

 Pagrindinis Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės organizatorius – Lietuvos bibliotekininkų draugija.

Virtualūs apsilankymai

Daugiau informacijos apie  Lietuvos bibliotekų organizuojamas veiklas, skirtas Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitei, „Facebook“ profilyje

Nors šiemet Bibliotekų savaitės planus pakoregavo virusas, tačiau Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia Šiaulių rajono bibliotekų skaitytojus visuose renginiuose dalyvauti virtualiai, tiesiai iš namų, ir kartu paminėti Nacionalinę bibliotekų savaitę su šūkiu „Kaip pasikeitėme per 20 metų?“!

Pagal Lietuvos bibliotekininkų draugijos ir rajono Viešosios bibliotekos inf.

Total
0
Dalinasi
Related Posts