Jeigu susirgimas virusinis, antibiotikų nereikia

Lapkričio 18 -ąją minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Be to, prasideda Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė. Šia proga Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) primena, kaip nesuklysti skiriant ir vartojant antibiotikus: jeigu susirgimas virusinis, antibiotikų visai nereikia.

Perteklinis antibiotikų vartojimas skatina bakterijų atsparumą, išreguliuoja žarnyno mikroflorą. Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėjos, Vaistų komiteto narės Dalios Ozolienės teigimu, prieš skiriant antibiotikus reikėtų nustatyti infekcijos kilmę – ar ji infekcinė, ar virusinė. Tam medikai pasitelkia ligonių kasų apmokamą C- reaktyvaus baltymo (CRB) kiekio kraujyje nustatymo tyrimą. Kuo aukštesnis CRB, tuo didesnė tikimybė, kad infekcija yra bakterinės kilmės. Šis rodiklis padeda gydytojui  apsispręsti dėl būtinybės pacientui skirti antibiotikų. Dar vienas ligonių kasų apmokamas – streptesto tyrimas – atliekamas siekiant nustatyti, ar ligos sukėlėjas yra streptokokas.

„Nustačius, kad ligos sukėlėjas yra streptokokas, reikėtų skirti šį konkretų sukėlėją veikiantį siauro spektro antibiotiką – fenoksimetilpeniciliną“, – teigia D. Ozolienė. Jos žodžiais, svarbiausias principas skiriant vaistus – nepakenkti ligoniui, kiek įmanoma išvengiant šalutinio poveikio. Antibiotiko skyrimas prasideda nuo tikslios diagnozės. Nustačius streptokoką, siauro spektro antibiotikas yra saugiausias pasirinkimas.

Remiantis ilgalaike Šiaulių teritorinės ligonių kasos stebėsena, ir suaugusiems pacientams, ir vaikams vis dar išrašoma per daug plataus spektro antibiotikų ir per mažai siauro veikimo antibiotikų. Dažnai vartojami makrolidai. Lyginant su Švedija, kurioje penicilino vaikams skiriama 15 kartų daugiau negu makrolidų, Lietuvoje atvirkščiai – makrolidų tris kartus daugiau negu penicilino.

Šiaulių TLK veikiantis Vaistų komitetas nustatė, kad po antibiotikų, ypač plataus spektro, paskyrimo vaikams pirmaisiais jų gyvenimo metais, didėja infekcijos pasikartojimo rizika. Plataus spektro antibiotikais gydyti vaikai vėlesniais savo gyvenimo metais dažniau serga infekcinėmis ligomis ir patenka į ligonines.

Šiaulių TLK jau kelerius metus akylai vykdo kompensuojamųjų antibakterinių vaistų skyrimo vaikams stebėseną, ypač atidžiai stebimos tos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose antibiotikų vaikams prirašoma daugiausia. Džiugu, kad įstaigų stebėsena ir informacijos apie racionalų antibiotikų vartojimą sklaida padėjo pasiekti gerų rezultatų – pastaruoju metu net penkis kartus sumažėjo antibiotikų paskyrimų vaikams iki vienerių metų.

Šiaulių TLK informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts