Dar prieš porą metų rajono Pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC) slėgė milžiniškos skolos, kurios „vilkosi“ ne vienerius metus. Įstaigos finansinė padėtis buvo nepavydėtina. Praėjusius metus, po daugelio metų pertraukos, įstaiga baigė be skolų. Iš skolų išbridusio rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro, kuriam priklauso ir Kuršėnų poliklinika, laukia nauji iššūkiai.
Skolų mažinimas
Prieš dvejus metus rajono Pirminės sveikatos priežiūros centrui pradėjusi vadovauti Vilma Plaušinaitienė įstaigą rado paskendusią skolų liūne. Per metus padėtį pavyko stabilizuoti, o praėjusiais metais likviduoti visas skolas.
„Paaiškėjo, kad 2016 metais įstaiga išleido per 2,824 milijono eurų, kai jos pajamos iš Ligonių kasų, Savivaldybės ir kitų šaltinių buvo per 2,371 milijono eurų. Minusas vien per 2016 metus buvo apie 451 tūkstantį eurų. Dar 260 tūkstančių eurų įstaiga buvo prasiskolinusi už vaistus, medicinos įrangos priežiūrą, laboratorinius tyrimus, chirurginę tvarsliavą ir kitus medikamentus“, – sakė direktorė.
Atėjusi dirbti nauja vadovė pastebėjo, kad įstaigoje nebuvo pasinaudota galimybe atnaujinti įrangą, sutvarkyti pastatus, juos apšiltinti, buvo skurdi materialinė techninė bazė, trūko specialistų.
„Per metus pavyko stabilizuoti finansinę padėtį. Nuostolingi buvo pirmieji 2016 metų mėnesiai, o toliau tokių didelių nuostolių nebuvo. Pavyko sumažinti išlaidas už transportą, buvo peržiūrėtos sutartys su tiekėjais, kurios sumažėjo gana ženkliai. Visa tai pavyko padaryti tik kartu su kolektyvu, nes nebuvo imamasi drastiškų priemonių“, – teigė ji.
Direktorė pripažįsta, kad nemažai padėjo ir rajono Taryba bei Savivaldybės administracija.
„Tik Savivaldybės administracijos dėka pavyko sumažinti kreditorinį įsiskolinimą, buvo kompensuota už nuostolingai dirbančius medicinos punktus ir ambulatorijas, skirta lėšų remontams, kompiuterinės technikos įsigijimui“, – sakė ji.
Praėję metai džiugina
Pasak V. Plaušinaitienės, praėjusiais metais gauta beveik 2,715 milijono eurų pajamų.
„Didžiausią pajamų dalį sudarė pajamos už suteiktas paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Praėjusiais metais pajamos siekė 2,012 milijono eurų, o 2017 metais gauta beveik 1,994 milijono eurų. Praėjusių metų pajamos išaugo 0,9 procento, lyginant su 2017 metais. O tai įrodymas, kad PSPC suteikė gyventojams daugiau paslaugų. Įstaiga praėjusių metų gruodžio 31 dienai neturėjo įsiskolinimų, susijusių su darbo santykiais, o prieš metus įsiskolinimas buvo 72 022 eurai. Sukauptos mokėtinos (atostogų rezervui) sumos. Skolos tiekėjams praėjusių metų pabaigoje buvo kiek daugiau nei 33 tūkstančiai euro. Tai buvo skola už už einamąjį mėnesį. Prieš metus tiekėjams buvome skolingi beveik 148,3 tūkstančio eurų“, – sakė direktorė apie skolas. Pasak jos, praėjusiais metais įstaigos veiklos rezultatas buvo teigiamas, nes iš visų gautų piniginių lėšų, buvo išleista tik beveik 2,469 milijono eurų.
„Iš visos gautos sumos net 80,07 procento sąnaudų skirta darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokesčiams. Darbo užmokestis mažiausiai uždirbantiems sveikatos priežiūros specialistams, teikiantiems asmens sveikatos priežiūros paslaugas, padidintas iki 20 procentų“, – sakė V. Plaušinaitienė.
Lemia demografinė situacija
Pasak PSPC direktorės, praėjusiais metais 695 gyventojais sumažėjo prisirašiusiųjų prie rajono PSPC. Sumažėjo ir neturinčių privalomojo sveikatos draudimo gyventojų skaičius. Prisirašiusiųjų skaičiaus sumažėjimą, lyginant su praėjusiais metais, įtakojo demografiniai veiksniai: 2018 metais mirė 544 pacientai, gimė 390 naujagimiai. Mažėjant prisirašiusių gyventojų, mažėjo ir apsilankymų skaičius.
V. Plaušinaitienės teigimu, praėjusiais metais sumažėjo apsilankymų pas šeimos gydytojus ir ginekologus-akušerius. Pas kitus gydytojus pacientų didėjo. Labiausiai išaugo apsilankymų pas odontologus, vaikų ligų ir vidaus ligų gydytojus.
Nors praėjusiais metais sumažėjo skatinamųjų paslaugų teikimas aptarnaujamiems gyventojams, tačiau už jų atlikimą gauta 30,5 tūkstančio eurų daugiau negu 2017 metais. Ankstyvojoje piktybinių navikų stadijoje diagnozuota 14 atvejų. Skiepų kabinete įskiepytos 4 760 vakcinų dozės (iš jų 293 dozės mokamomis vakcinomis, gripo rizikos grupių skiepijimui panaudota 1 000 dozių).
Sumažėjo PSPC teikiamų slaugos paslaugų namuose skaičius. Pacientams, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros poreikis su dideliais specialiaisiais poreikiais, buvo teikiama kraujo paėmimo, opų, pragulų ir žaizdų priežiūros, lašelinės infuzijos, gleivių išsiurbimo paslaugos.
Direktorės teigimu, praėjusiais metais didėjo prevencinių programų skaičius. Padidėjo gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinės programos, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinės programos, asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei prevencinės programos, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinės programos rodikliai. Sumažėjo mamografinės patikros dėl krūties vėžio prevencinės programos rodiklis.
Laukia nauji išbandymai
Pasak direktorės, šiais metais laukia nauji išbandymai ir Kuršėnų poliklinikai ir visam rajono PSPC.
„Kovo mėnesį Kuršėnuose atsidarė pirmoji privati medicinos įstaiga. Iš Kuršėnų poliklinikos į ją perėjo dirbti trys šeimos gydytojai, trys bendrosios praktikos slaugytojos. Dar du gydytojai – ginekologas ir chirurgas – dirba ir Kuršėnų poliklinikoje, ir privačioje sveikatos įstaigoje. Su privačia sveikatos įstaiga pasirašyta sutartis dėl pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo. Už mūsų specialistų konsultacijas ar gydymą bus apmokama pagal Ligonių kasų nustatytus įkainius“, – sakė V. Plaušinaitienė.
Ji užsiminė, jog kol kas gydytis privačioje gydymo įstaigoje panoro apie 2300 pacientų prisiregistravusių rajono PSPC.
„Nors buvo tikėtasi, kad gali būti didesnis norinčiųjų gydytis privačioje gydymo įstaigoje skaičius, tačiau kai kurie žmonės jau persigalvojo ir grįžta atgal. Mes nepaliekam uždarytų durų. Kiekvienas, sumokėjęs nustatytą mokestį, galės ir toliau gydytis pas mus“, – teigė ji.
Pasak direktorės, privačios gydymo įstaigos yra įsikūrusios beveik visuose rajonuose, todėl tik buvo laiko klausimas, kada toks kabinetas atsidarys Kuršėnuose.
„Sveika konkurencija yra gerai. Tai priverčia pasitempti, rasti galimybių teikti naujų paslaugų. Štai šiemet, pritarus įstaigos steigėjui, mes planuojame pradėti teikti slaugos paslaugas cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Konkurencija verčia siekti optimalių diagnostikos, gydymo ir ligų prevencijos rezultatų, atitinkančių pacientų poreikius, pagerinti ir užtikrinti saugias asmens sveikatos priežiūros paslaugas, gerinti teikiamų paslaugų kokybę ir prieinamumą. Jau pernai pavyko pasiekti, kad pas šeimos gydytoją pacientai patenka per savaitę“, – sakė V. Plaušinaitienė.
Pasak jos, konkurencija privers teikti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, apimant ligų prevenciją, diagnostiką ir gydymą, siekti kvalifikuoto, savalaikio, tęstinio bei laiku prieinamo paslaugų teikimo, atitinkančio pacientų poreikius ir lūkesčius.
„Apie tai mes jau kalbėjom ir su gydytojais, ir su slaugytojomis. Nors išgirdus apie privačios gydymo įstaigos atėjimą sklandė nerimas. Teko žmones raminti, kad valdiška gydymo įstaiga tikrai neužsidarys, nebus mažinami ir etatai ar atleidžiami darbuotojai. Žmonės patys supranta, jog norint, kad neišeitų pacientas pas privačius gydytojus, reikia elgtis taip, kad kiekvienas pacientas yra laukiamas“, – sakė ji.
Ar rajono Pirminės sveikatos priežiūros centrui pavyks konkuruoti su privačia gydymo įstaiga, parodys ateitis.
Redakcijos žiniomis, Kuršėnuose planuojama steigti dar vieną privačią gydymo įstaigą.
Saulius JUŠKEVIČIUS