Invaziniai gyvūnai: kodėl negalima be leidimo laikyti nutrijų?

Kadangi aplinkosaugos pareigūnai vis aptinka neteisėtai laikomų nutrijų, Aplinkos apsaugos departamentas primena, kodėl auginti šių gyvūnų neturint leidimo negalima.

2016 m. nutrijos paskelbtos Europos Sąjungos invazine gyvūnų rūšimi, todėl ir jų augintojai Lietuvoje privalo gauti leidimą jas laikyti komercijos tikslais. Šiuos leidimus išduoda Aplinkos apsaugos agentūra.

Į Europą nutrijos dar XIX a. buvo atvežtos dėl kailio ir laikomos fermose. Lietuvoje jos intensyviausiai augintos sovietmečiu.

Nutrijos yra itin vislios – per metus jos gali atsivesti dvi vadas jauniklių (po 5–8). Jaunikliai subręsta po 5 mėnesių ir jau patys gali vesti jauniklius.
Nors gamtinės Lietuvos sąlygos šiems gyvūnams gyventi ir veistis laisvėje nėra itin palankios, vis dėlto tokių atvejų pasitaiko. Taigi, žinant, kokios vislios yra nutrijos, jų paleidimas į gamtą, laikymas, veisimas, pardavimas ir vežimas be leidimo draudžiamas.

Laisvėje nutrijos veisiasi šalia negilių nesraunių vandens telkinių – tarp kranto augalų įsirengia laikinus lizdus arba krante rausiasi urvelius. Minta jos vandens ar priekrantės augalais, taip pat medžių, krūmų lapais ir žievelėmis. Kadangi šie gyvūnai per dieną suėda ketvirtadalį jų kūno masės sudarančio maisto, jų buveinių aplinkoje sunaikinami dideli augalų plotai.

Būtent tai ir yra pagrindinės priežastys, dėl kurių nutrijos buvo paskelbtos invazine rūšimi: taip misdamos ir rausdamos urvus jos sukelia erozijas ir natūralius vandens telkinius, ypač pelkes, paverčia atviromis vandens buveinėmis.

Aplinkos apsaugos departamentas įspėja, kad asmenims, laikantiems nutrijas be leidimo, gresia bauda nuo 200 iki 400 eurų.

Aplinkos apsaugos departamento informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts