Gėlių sodinimas ir priežiūra balandžio mėnesį

Įpusėjus pavasariui, balandžio mėnesį, daugiau dėmesio reikia skirti gėlynams. Verta iš anksto pagalvoti, kokias gėles pasirinksime.

Gėlynai sužydės visomis spalvomis

Balandžio mėnesį sėjama lakštenis (žydrūnis), jurginai, klarkijos, levažandžiai (žioveiniai), serenčiai, zinijos.

Lakštenis (žydrūnis) sėjamas balandžio pradžioje į inspektą arba į dėžutes. Paaugę daigai persodinami 3 cm atstumu. Pasėjus laikoma 12-15 laipsnių Celsijaus temperatūroje, sėklos sudygsta po 10-15 dienų. Ankstyvos veislės pražysta po 80, vėlyvos – po 100 dienų. Žydi iki šalčių. Jauni daigai jautrūs šalnoms. Sodinama 15-20 cm atstumu. Lakštenis gerai auga saulėtoje vietoje, tinka sunkesnė, kalkinga dirva. Gausiai laistomas auga vešliai, gausiai žydi. Jauni daigai jautrūs drėgmės pertekliui. Sėklos išlieka daigios ketverius metus. Lakštenis lengvai kryžminasi, todėl norint auginti kelias veisles, būtina jas izoliuoti (sodinti 200 m atstumu).

Jurginų sėklos sėjamos į dėžutes arba į inspektus. Šalnoms praslinkus sodinami į gėlynus 30 cm atstumu. Sėklos išlieka daigios trejus metus. Retesnės jurginų veislės dauginamos auginiais, tai daroma balandžio mėnesį.

Laikas pasėti į inspektus arba į dėžutes klarkijas, levažandžius, serenčius, zinijas.

Levažandžiai (žioveiniai) yra kryžmadulkiai augalai, norint turėti gryną veislę, būtina izoliuoti, t. y. sodinti 300-500 m atstumu. Sėjami į inspektą arba į dėžutes. Sudygsta po 2-3 savaičių. Tinkamiausia dygimui 18-20°C temperatūra. Vėliau išsodinami Į inspektus po 150 daigų į kv. m.

Ankstyvos veislės pražysta po 85 dienų, vėlyvos – po 100-120 dienų. Jauni daigai jautrūs drėgmei, greit pūva. Augantiems levažandžiams aukšta temperatūra kenkia, jie ištįsta. Šalnų nebijo, į gėlynus sodinami gegužės pabaigoje 15-20 cm atstumu. Sėklos subręsta palaipsniui, subrendusios greit išbyra, išlieka daigios trejus metus, viename grame – iki 2000 sėklų.

Zinijos-gvaizdūnės sėjamos į dėžutes arba į pusiau šiltą inspektą. Tai šviesą ir šilumą mėgstantys augalai. Zinijos jautrios šalnoms. Atsparios sausrai, tačiau ilgiau sausrai užsitęsus, žiedai smulkėja, žiedų spalva netenka ryškumo. Sėklos sudygsta po savaitės. Išlieka daigios trejus metus. Viename grame yra 120-150 sėklų. Ypač vertinamos pilnaviduriais žiedais žinijos, todėl sėklas reikia rinkti iš kraštinių 2-3 ratų. Vidurinių žiedų – vamzdiškų sėklų prastesnis pilnavidūris krūmas (siekia 50 proc).

Vertinga gėlė – serenčiai. Sėjami į šaltą inspektą arba į dėžutes balandžio antroje pusėje, sudygsta po savaitės. Žydėti pradeda, po 60-70 dienų. Vėlyvosios veislės pražysta po 90 dienų. Žydi gausiai iki šalnų. Norint užauginti grynos veislės sėklas, sodinama 200 m atstumu. Lietingomis vasaromis žiedynai dažnai pūva, sėklų būna mažiau. Viename grame yra apie 300 sėklų, kitų rūšių – iki 700. Ypač vertinamos žemaūgės serenčių veislės.

Gėlės: ir žinomos, ir naujos veislės

Skeltažiedis (Schizanthus) sėjamas balandžio pradžioje. Į nuolatinę vietą sodinamas šalnų pavojui praėjus 15-20 cm atstumu, saulėtoje vietoje.

Sprigė-balzaminas sėjama balandžio mėnesį. Paaugę daigai išpikuojami 3×3 cm atstumu. Jei stipriai auga – viršūnės patrumpinamos, kad užaugtų stipresni kereliai. Į nuolatinę vietą sodinami 25 cm atstumu šalnų pavojui praėjus.

Portulaka – žemaūgis, kylančiais arba šliaužiančiais stiebais augalas. Lapai cilindriški. Žiedai pilnaviduriai ir tuščiaviduriai, raudoni, rožiniai, geltoni, balti. Žydi nuo birželio iki spalio mėn. Portulaka sėjama balandžio mėn. į šiltą inspektą arba į dėžutes. Į nuolatinę vietą sodinama gegužės pabaigoje 10 -15 cm atstumu. Galima sėti ir tiesiai į gėlyną, o vėliau praretinti. Bet tokie daigai žydės 2 savaitėm vėliau. Sodinama saulėtoje vietoje.

Puikūnas mėgsta drėgną, daug puvenų turinčią dirvą, saulėtą vietą. Sėjamas balandžio mėnesį į dėžutes arba į inspektą. Paaugę daigai pikuojami. Į nuolatinę vietą sodinamas šalnų pavojui praėjus, 10 cm atstumu.

Gacanija sėjama į dėžutes balandžio pradžioje, į nuolatinę vietą sodinama gegužės pabaigoje 20-25 cm atstumu, mėgsta saulėtą vietą. Žydi iki vėlyvųjų šalnų.

Sodiname gumbasvogūnes gėles

Balandžio pabaigoje jau laikas sodinti gumbasvogūnes gėles. Sodiname tik sveikus gumbasvogūnius, kasmet vis į kitą vietą. Prieš sodinimą gumbasvogūnius beicuojame 0,5 valandos nuo ligų: 0,05 proc. kalio permanganato ar 0,3 proc. topsino tirpale, o nuo kenkėjų mirkome 3 valandas česnakų ištraukoje (iš 1 kg česnakų išspausti sultis ir atskiesti 10 l vandens).

Acidanteros gumbasvogūniai sodinami balandžio pabaigoje į lysves 8-10 cm gyliu. Giliau pasodinta acidantera žydi silpnai arba visai nežydi. Žiedai išauga iš trimečių gumbasvogūnių. Gumbasvogūniai sudygsta po 15-20 dienų, pražysta tik po 80 dienų, todėl svarbu pasodinti anksti. Acidantera anksčiau žydės, jei kovo mėnesį pasodinsite į vazonėlius, o vėliau į lysvę. Vaikučiai dygsta lėtai, todėl prieš sodinant patartina pamirkyti šiltame vandenyje, pridėjus sodos (1 arbatinis šaukštelis litrui vandens) .

Montbretės dauginamos gumbasvogūniais, rečiau sėklomis. Gumbasvogūniai sodinami balandžio mėnesį, kai tik galima įeiti į dirvą, nes jos ilgai dygsta. Žydi rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.

Galtonija sodinama į lysves balandžio pabaigoje, saulėtoje vietoje 20-25 cm atstumu, 10 -15 cm gyliu priklausomai nuo svogūno dydžio. Pavėsyje ji žydi silpnai, sėklų nesubrandina. Galima užsiauginti iš sėklų. Galtonijos sėjamos balandžio pabaigoje į lysves ir užberiamos 1 cm storio žemės sluoksniu. Paaugę sėjinukai praretinami. Iki rudens kiekvienas sėjinukas užaugina 1-1,5 cm skersmens svogūnėlį. Rudenį svogūnėliai iškasami ir iki pavasario laikomi taip, kaip ir kardelių gumbasvogūniai. Pavasarį jie sodinami į lysves 4-6 cm gyliu. Augalai iš stambesnių svogūnėlių pradeda žydėti antrais metais, o trečiais paprastai sužydi visi sėjinukai.

Kardeliai sodinami balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje.

Kardelius sodiname 10 cm gyliu, kad vėjas neišverstų stiebų, į 1 kv. m sodiname apie 50 gumbasvogūnių (pavyzdžiui, 1,20 m pločio lysvėje sodiname 6 eilėmis, 20 cm atstumu tarp eilių, eilėje kas 10 cm. Pasodinus kardelius, dirvą mulčiuojame 5-6 cm durpių sluoksniu.

Kadangi maži gumbapumpuriai sunkiai sudygsta, todėl prieš sodinimą juos parą laiko mirkome šiltame, 30-35 laipsnių temperatūros, vandenyje. Paskui juos sumaišome su durpėmis, apdengiame medžiaga, taip jie greičiau sudygs. Sudygusius gumpapumpurius nedelsiant pasėjame.

Pagal spaudą

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts