Girtuoklių „lizdą“ įsigijo savivaldybė

„Miestelio bendruomenė pritarė siūlymui šiame sklype įrengti skverą, nugriaunant miestelio vaizdą gadinančius statinius ir pagerinant eismo saugumo sąlygas“, – sakė Turto valdymo skyriaus vedėjas Alfredas Budrys.

                              
Prieš keletą mėnesių rajono Taryba nupirko pastatą ir žemės sklypą Gruzdžių miestelyje, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje. Nors pastatą nupirko nugriovimui, tačiau jis stovi iki šiol, o jame ir toliau renkasi vietiniai alkoholio mėgėjai.

Neaiškus pirkinys?

Į redakciją paskambinęs Gruzdžių miestelio gyventojas (pavardė redakcijai žinoma) sakė, jog įsigydama šį pastatą rajono savivaldybė smarkiai išlaidavo.

„Jau gerą dešimtmetį pastatas stovi nenaudojamas. Kažkada čia buvo įrengta parduotuvė, tačiau žlugus verslui, pastatas buvo paliktas likimo valiai. Neprižiūrimas namas greitai tapo asocialių miestelio gyventojų traukos vieta. Įsigiję alkoholinių gėrimų, jie traukdavo į neprižiūrimą teritoriją girtauti. Žiemą vietiniai girtuokliai sugebėdavo net įsibrauti į namo vidų. Kaskart aplinkiniai gyventojai laukdavo kilsiančio gaisro“, – dėstė vyriškis.

Pasak jo, mokėti 8 tūkstančius eurų buvo tikra prabanga.

„Pastatą nupirko, pasikeitė jo savininkas, o kas toliau? Kaip rinkosi vietiniai stikliuko mėgėjai, taip ir renkasi toliau. Nei kas rūpinasi pastato nugriovimu, nei ką. Tai kam tada reikėjo pirkti keletą pastatų šiame sklype?“, – teiravosi jis.

Miestelio gyventojo nuomone, kažkam labai reikėjo pelningai parduoti pastatą.

Nupirkti ir nugriauti

Rajono Tarybai buvo pateiktas svarstyti klausimas dėl žemės sklypo ir kelių pastatų, esančių S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje 1, Gruzdžių miestelyje, pirkimo.

Sprendimo projekte buvo numatyta pirkti iš Komunalinio ūkio ir socialinio būsto plėtros ir priežiūros programos lėšų neskelbiamų derybų būdu Šiaulių rajono savivaldybės vardu Daliai Maižvilienei nuosavybės teise priklausantį žemės sklypą,  kurio plotas 0,04 ha, pastatą-parduotuvę, kurios bendras plotas 201,54 kvadratinio metro, pastatą-parduotuvę, kurios bendras plotas 101,80 kvadratinio metro, ūkinį pastatą, kurio bendras plotas 43 kvadratiniai metrai, ūkinį pastatą, kurio bendras plotas 17 kvadratinių mmetrų, bei kiemo statinius – šulinį, kiemo aikštelę už dešimt tūkstančių eurų.

Sprendimo aiškinamame rašte buvo sakoma, kad vykdant projektą „Gruzdžių miestelio bendruomeninės ir viešosios infrastruktūros kompleksiškas atnaujinimas“ reikalinga įsigyti privačiam asmeniui priklausančius statinius, esančius miestelio centre, S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje 1, ir juos nugriauti.

„Pasitarimo su miestelio bendruomene metu pritarta siūlymui šiame sklype įrengti skverą, pritaikant jį laisvalaikio reikmėms, tuo pačiu nugriaunant miestelio vaizdą gadinančius statinius ir pagerinant eismo saugumo sąlygas. Pastatų griovimo ir teritorijos sutvarkymo išlaidos bus finansuojamos projekto lėšomis“, – sakė Turto valdymo skyriaus vedėjas Alfredas Budrys.

Pasak jo, Savivaldybės administracijai atlikus nurodyto turto nepriklausomą turto vertinimą, žemės sklypo rinkos vertė 500 eurų, pastato-parduotuvės rinkos vertė 3697 eurai, pastato-parduotuvės rinkos vertė 100 eurų, dviejų ūkinių pastatų rinkos vertė 2 eurai (po eurą kiekvienas), kiemo statinių rinkos vertė taip pat vienas euras.  Iš viso keturi tūkstančiai trys šimtai.

Anot vedėjo, buvo gautas D. Maižvilienės pasiūlymas, kuriame nurodoma parduodamo turto kaina dvylika tūkstančių eurų, tačiau derybų metu porą tūkstančių pavyko nusiderėti.

Virė aistros

Ir rajono Tarybos komitetuose, ir miestelyje dėl sklypo ir statinių pirkimo bei  pastato-parduotuvės nugriovimo virė aistros.

Rajono Tarybos komitetuose kilo neaiškumų dėl pirkimo sumos. Pirmoji dėl per didelės kainos prabilo opozicija.

Tarybos narys Algirdas Jonas Vertelis stebėjosi, kodėl tokia didelė kaina.

„Vertintojai pastatus ir žemę įvertino 4300 eurų, o mes pasiryžę mokėti net 10 tūkstančių. Ar ne per didelė kaina už pastatą, kurį ruošiamės griauti?“, – teiravosi jis.

Tarybos narys Vaclovas Motiejūnas jam pritarė: „Jau ne vieną kartą pirkome turtą daug brangiau, negu rinkos vertė. Kodėl mes duodam uždirbti žmogui, kuris nesirūpino savo turtu tiek metų? Ar Savivaldybės biudžete mes turim laisvų lėšų?“.

Kolegoms pritarė ir valdantieji.

„Ar negalima pirkimo sumą sumažinti dar pora tūkstančių?, – klausė Judita Šakočiuvienė ir pridūrė, jog mokėti 10 tūkstančių už beveik griūnantį pastatą – prabanga.

Apie tai, kad 10 tūkstančių eurų yra per brangu, kalbėta visuose komitetuose

Tarybos narys V. Motiejūnas dar pasiteiravo, ar bent kartą pastato savininkė buvo bausta už jo ir teritorijos nepriežiūrą, ar nekilnojamojo turto mokestį ji moka didesnį, kaip visi, kurie nesirūpina savo pastatais ar sklypais.

Paaiškėjo, jog savininkė ne kartą buvo įspėta bei bausta dėl nesirūpinimo pastatu, ji moka didesnį nekilnojamojo turto mokestį.

Rajono Taryba nusprendė pirkti pastatą ir sklypą už aštuonis tūkstančius eurų. Su tokia suma papildomose derybose sutiko ir žemės sklypo savininkė.

Aistros virė ir miestelyje. Į jas buvo įtraukti ir garbūs kraštiečiai, stoję ginti pastatą nuo nugriovimo. Tvirtinta, jog nugriovus pastatus bus suardytas aikštės vientisumas, nebeliks senamiesčio vaizdo. Anot  kraštiečių, pastatas unikalus tuo, kad kartu su kitoje gatvės pusėje stovinčiu namu sudaro S. Dariaus ir S. Girėno gatvės vartų įvaizdį.

Buvo tvirtinama, jog tai miestelio paveldo dalis, tačiau paaiškėjo, jog į paveldo objektų sąrašą jis nėra įtrauktas.

Pastatas-vaiduoklis

Apsilankius Gruzdžiuose neprižiūrimi pastatai S. Dariau ir S. Girėno gatvėje iškart krenta į akis.

Balta skarda užkalti pirmojo aukšto langai, ištrupėję pamatai, baigiantys nusilupti dažai tikrai nepuošia nei pastato, nei miestelio centro.

Iš kiemo pusės dalis apdailos lentų nuardyta, durys bandytos užkalti storoka lenta, tačiau vargu ar tai saugo nuo norinčių patekti į vidų.

Antrajame aukšte ir nuo kiemo pusės, ir nuo S. Dariaus ir S. Girėno gatvės pusės langai be stiklų. Nuo S. Dariaus ir S. Girėno gatvės pusės langas atvertas, o jo rėmai, kurių vienas dar su stiklu, bet kada gali užkristi praeiviams ant galvų.

Ne ką gražiau pastatas atrodo ir nuo M. Katiliškio gatvės pusės. Šioje gatvėje greta dar vienas dviaukštis pastatas. Tai to paties sklypo statiniai. Ir šis pastatas su išdaužytais langų stiklais, pravirais ir išsikraipusiais antrojo aukšto langais.

Pakalbinta miestelio gyventoja Onutė sakė dažnai einanti S. Dariaus ir S. Girėno gatve, tačiau ties šiuo namu eiti tamsiais vakarais – nejauku.

„Čia dažnai renkasi girtauti mėgstantys asmenys. Anksčiau, kol durys buvo neužkaltos, vakarais jie prasiverdavo duris, susėsdavo ant slenksčio ir girtaudavo. Dažnai atidaryti ir bet kada galintys iškristi iš vyrių antrojo aukšto langai kelia pavojų praeinantiems. Šaligatvis siauras, todėl žiemą tenka vaikščioti ir važiuojamąja kelio dalimi“, – pasakojo moteris.

Kol kalbėjomės su gyventoja, prie pastato-parduotuvės atėjo du vyriškiai. Vienas jų atsisėdo ant laiptelių. Net nekreipdami dėmesio į fotografuojamą pastatą, jie išsitraukė „bambalį“ alaus ir ėmė gurkšnoti.

Priėjus kiek arčiau, ant laiptelių sėdėjęs vyras perspėjo sugėrovą: „Atsargiau, nerodyk butelio, nes nufotografuos“.

Saulius JUŠKEVIČIUS
Autoriaus nuotr.

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts