„Dragas“ kaitina kraują ir tuština kišenes arba brangios suvokimo pamokos

Vieni gyventojai piktinasi tokiu renginiu, kaip nelegalios automobilių traukos lenktynės – „dragas“, nes jos kelia  grėsmę tiek dalyviams, tiek žiūrovams.. Kiti gi piktinasi, kad policijos kišimasis į vykstantį „dragą“ yra trukdis jaunimo savirealizacijai ir emocinei iškrovai bei siūlo pareigūnams gaudyti nusikaltėlius, o ne trikdyti jaunimo laisvalaikį.

Faktai byloja, kad net legaliose traukos lenktynėse dėl technikos gedimų ar kitų sunkiai prognozuojamų dalykų įvyksta kraupios avarijos, kuriose vos nežūsta net profesionalai. Na, o mėgėjų rengiamas „dragas“, tiek legalus, tiek nelegalus mūsų visuomenėje negalimas vien dėl to, kad ji tam tiesiog nesubrendusi.

Štai 2004 m. vasarą Šiauliuose, Dubijos g., buvo apsispręsta leisti iniciatoriams oficialiai surengti naktinį automobilių „dragą“. Varžybos baigėsi vos prasidėjusios – jas sužlugdė po lenktynių trasą bėgioję žiūrovai. Teisėjai, policijos pareigūnai bei saugos tarnybos vyrukai stengėsi įvesti tvarką, bet žiūrovai nepaliaujamai migravo po trasą po vieną ir grupelėmis. Net tada, kai ja lėkė automobiliai.

Į organizatorių prašymą atsitraukti nuo trasos saugiu atstumu, sureagavo gal šimtas. Tūkstančiai liko stovėti prie pat gatvės ir sėdėti ant šaligatvių bortelių. „Stop“ juostos, turėjusios sulaikyti žmones už kelių metrų nuo trasos buvo pamintos po kojomis. Taigi renginį teko nutraukti.

O nelegalios dragų lenktynės yra itin nesaugios, nes trasa neatitinka saugumo reikalavimų, vairuotojams trūksta įgūdžių, sirgaliaigi savęs taip pat nesaugo.

Šiaulių apskrities policija turi liūdnų prisiminimų, kai jaunimas, nepaisydamas policijos įspėjimų dėl tokių lenktynių pavojingumo, vis tiek bandė pasimėgauti adrenalinu. Štai 2003 m. rudenį Radviliškio r., Karčemose, prieš prasidedant automobilių įsibėgėjimo lenktynėms, bandydamas draugo motociklą, žuvo 22 metų vaikinas. 2014 metų pavasarį Šiauliuose, Zokniuose, nelegalių lenktynių teritorijoje, įvyko skaudi avarija, kurios metu be šalmo važiavęs motociklininkas susidūrė su lenktyniaujančiu automobiliu ir žuvo. Aapleistame lėktuvų pakilimo take klevo lapu pažymėtas “Volkswagen Vento“ vairuotojas bandė apsisukti ir nepastebėjo atvažiuojančio motociklo, kurį vairavo dvidešimtmetis jaunuolis. Motociklo savininkas davė pavažiuoti draugui, kuris net šalmo neužsidėjo ir, beveik nestabdęs, trenkėsi į jam kelią užstojusį automobilį. Automobilio vairuotojas iš mašinos išlipo išsigandęs ir susiėmęs už galvos. Jo adrenalino troškulys baigėsi tragedija, kuri jo gyvenimą labai apsunkino.

Praėjus keleriems metams, tragiškos istorijos pasimiršta, paauga nauja jaunimo karta ir kartoja savo pirmtakų klaidas. Policijos pareigūnai bando juos nuo tų klaidų apsaugoti, primindami, įspėdami, pagąsdindami, tačiau, kai šios priemonės neveiksmingos, imasi finansinių  sankcijų, nes priešingu atveju bus nesuprasti didžiosios visuomenės dalies, netoleruojančios chuliganiško elgesio eisme. 

Ir suvokimo pamokos būna brangios. Gegužės 15 d. Šiauliuose, Zoknių mikrorajone, gyventojų ramybę sudrumsčiusio „drago“ lenktynių dalyviams paskirtos pirmosios baudos. Nutarimai dėl dalyvavimo neteisėtose transporto priemonių lenktynėse, greičio viršijimą bei chuliganišką vairavimą paskirtos dviem Šiaulių gyventojams, dviem panevėžiečiams, trims radviliškiečiams, vilniečiui ir vienam Naujosios Akmenės gyventojui. Už chuliganišką vairavimą paskirtos 225 eurų baudos ir 12 mėn. atimta teisė vairuoti. Už greičio viršijimą (leistinas 50 km/h, važiuota 111 km/h) vaikinas gavo 225 eurų baudą ir 1 mėn. neteko teisės vairuoti. Už dalyvavimą neteisėtose transporto priemonių lenktynėse šeši asmenys sulaukė 85 eurų baudos ir 3 mėnesiams prarado teisę vairuoti. Tarp jų – ir viena mergina.

Policijos pareigūnų dispozicijoje yra dar 2-3 val. filmuotos medžiagos iš patrulių tarnybinių automobilių. Jos peržiūra bus vykdoma toliau ir  pažeidėjai identifikuojami. Po kurio laiko ir jie sulauks pranešimų apie jiems taikytas sankcijas.

Gegužės 22-23 dienomis Šiaulių apskrities Kelių policijos tarnybos pareigūnai vykdė prevencines priemones, užkardančias  jaunimo būrimąsi į nesankcionuotas lenktynes. Pagrindinis dėmesys buvo skirtas Zoknių mikrorajonui, kur įprastai rengiamas „dragas“, ir jo prieigoms. Per dvi dienas pareigūnai užfiksavo 186 greičio viršijimo atvejus. Pusė jų leistiną greitį viršijo 20-30 km/h, 69 leido sau važiuoti 30-40 km/h didesniu greičiu, nei leistina. Kiti greičio viršijimo rodikliai – vis didesni. Na, o TOP trejetukas – Aviacijos gatvėje fiksuotas 156 km/h BMW greitis ir 131 km/h kito BMW greitis, kai leistinas tik 50 km/h, o Serbentų gatvėje motociklas skriejo 144 km/h, kai leistina važiuoti tik 50 km/h.

Pareigūnai taip pat tikrino transporto priemonių išmetimo sistemas. Nustatyta 16 transporto priemonių, kurios neatitiko techninių reikalavimų, nes išmetimo sistemos buvo perdarytos ir viršijo leistinas triukšmo normas. Jiems visiems anuliuotos techninės apžiūros galiojimas.

Nemažėja neblaivių eismo dalyvių. Per dvi dienas jų sulaikyta 10. Keturiems vairuotojams pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom., trims pradėta administracinė teisena. Administracine tvarka teks atsakyti ir trims dviračių vairauotojams, kurie manė, kad dviračiu važiuoti girtam – nieko tokio. Primename, kad dviračių vairavimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) asmenys užtraukia baudą nuo aštuoniasdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų, o jei girtumas siekia daugiau negu 1,5 promilės – nuo vieno šimto penkiasdešimt iki dviejų šimtų eurų.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts