Devynioliktosios Jurginės Raudėnuose

Su itin dosnios saulės spinduliais, su gausiu būriu namiškių ir svečių, su netradicinėmis pamokomis ir įvairiomis kūrybos dirbtuvėmis, su laiko patikrintomis veiklomis ir vis naujomis patirtimis jau XIX kartą Raudėnuose organizuotas Respublikinis 1-8 klasių mokinių, folkloro ansamblių, švietimo ir kultūros darbuotojų etnokultūrinis-edukacinis renginys „Netradicinio mokymo(si) diena. Partneriškas mokymasis atvirose ir dinamiškose aplinkose. XIX Jurginių šventė Raudėnuose“, skirtas Žemaitijos metams.

Rinkosi į šventę

Pirmąją valandą „prisijaukinome“ vieni kitus ir aplinką: pasveikinti ŠRSKC instrumentinio styginių trio kūrinių (vad. R. Sinkevičius), Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos R. Baškienės padėjėjos A. Grakauskienės šiltų žodžių,  keliavome po Lietuvos regionus per tautinius kostiumus, kuriuos demonstravo Kultūros centro bei Gilaičių, Bazilionų, Raudėnų, Drąsučių filialų darbuotojai, prisistatymais sveikinosi Raudėnų mokyklos-daugiafunkcio centro tautinių šokių šokėjai (vad. V. Aleknavičienė), žemaitiškai porino Vakarė (mok. A. Steponavičienė), pasirodė ŠRSKC Verbūnų filialo vaikų folkloro ansamblio „Rugelis“ mažiausieji (vad. O. Baranauskienė ir R. Jurgaitienė), ŠRSKC Bazilionų filialo Kurtuvėnų salės folkloro ansamblio „Kurtuovė“ kankliuotojos (vad. E. Ramančionienė), Kelmės jaunimo folkloro ansamblis „Knituva“ (vad. V. Rutkūnas), Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro 1a klasė (mok. D. Mažeikienė, L. Lideikienė, V.Vielavičienė), Šilalės r. Kaltinėnų A. Stulginskio gimnazijos 8 kl. mokiniai (mok. I. Rudonienė), Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos 3c kl. mokiniai (mok. L. Kasparienė), Šiaulių logopedinės mokyklos mokiniai (auklėtoja J. Sruogytė), Kelmės r. Vidsodžio pagrindinės mokyklos mokiniai (direktoriaus pav. V. Kybartienė, mok. V. Vielavičienė), Šiaulių jaunimo folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (mok. A. Stankus), Šiaulių r. Drąsučių mokyklos mokiniai (mok. D. Gedmontienė, V. Mikučauskienė).

Per kitas dvi valandas visi – nuo mažiausiojo pirmoko iki vyriausiojo renginio dalyvio – aktyviai ir noriai ugdėsi netradicinėse pamokose ir kūrybos dirbtuvėse, kurias vedė Šiaulių r. Raudėnų ir Kuršėnų Pavenčių mokyklų-daugiafunkcių centrų, Kuršėnų kūrybos namų mokytojai,  Kuršėnų etnokultūros ir tradicinių amatų centro, Kultūros centro bei Raudėnų, Drąsučių, Verbūnų, Micaičių filialų kultūros darbuotojai, ŠRSVB Raudėnų bibliotekos, Telšių r. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Kaunatavos filialo bibliotekininkės.

Jurginės kaimo sodyboje

Pavasario diena visada darbais ir džiaugsmais yra ilga ir vertinga, tad ir netradicinio mokymosi dienos dalyviai po trijų valandų skubėjo ne namo, o į antrąją dalį – XIX Jurgines Jovitos ir Vidmanto Lubių sodyboje. Čia, kaip ir dera, buvo atliktos Jurginių apeigos: gaspadorių apeiti ir apžiūrėti žiemkenčiai, lauko gale aukota ir alumi aplieta ypatingoji Jurginių duona – derlingumui garantuoti joje įkepamas porinis skaičius kiaušinių, į pirmąją žalumą išvedami galvijai, iš tvarto žengiantys per dalgį ir pjūklą – kad vilkams dantys atšiptų, per jurgučius – kad gerai veršiuotųsi, pasmilkomi verba, pašlakstomi švęstu vandeniu, apeinami gaspadoriaus, apibėgami piemens, raudonos spalvos jurgutis aukojamas po ąžuolu Ganikliui ir Jorei, tądien svogūnai sodinami, kad laimės pilni būtų, jurginai – kad vešliai žydėtų. Po apeigų neatskiriama Jurginių dalis – jurginėjimas: pirmosios kiaušinienės lauke kepimas ir valgymas, skambant dainoms, trepsint šokiams, rungiantis lauko varžytuvėse, maudantis saulės voniose, tiesiog maloniai ir šiltai bendraujant…

Šįkart jurginėjimas Raudėnuose sutapo su Didžiosios Velykų savaitės „čystuoju“ ketvirtadieniu – su diena, kuomet reikia išsivalyti visus namus ir nusiprausti  kūnus. Raudėniškiai, laukdami gausaus būrio svečių, susitvarkė iš kalno, o šventės dieną visus kartu ragino saulės spinduliuose ir malonaus vėjo gūsiuose išvėdinti galvas ir širdis – išmesti nuoskaudas, pavydus, nusivylimus, džiaugtis tuo, kuo esame gražūs, turtingi, įdomūs ir dosnūs… Netradicinio mokymosi dienos ir Jurginių organizatoriai – Raudėnų mokykla-daugiafunkcis centras, Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros centras ir Raudėnų filialas, Raudėnų biblioteka, seniūnija, bendruomenė – nuoširdžiai dėkoja vieni kitiems, partneriams, svečiams ir rėmėjams – ŽŪB „Ginkūnų paukštynas“, „Ūkininkų Baristų duona“ – už dar vienus palaimintai sutiktus žemdirbių naujuosius metus bei sveikina su balandžio 23-ąja – tikrosiomis Jurginėmis ir Velykų trečiąja diena, kurioje  būtinai reikia pasilaistyti vandeniu – taip pašalinsit visokias blogybes, nulemsit sau gerą derlių, sveikatą ir jaunystę. Pabandykim!

Jovita LUBIENĖ

Total
0
Dalinasi
Related Posts