Iškvietimai dėl smurto šeimose policijai jau yra tapę kasdienybe. Dažniausiai muštis puola išgėrę sugyventiniai ar sutuoktiniai. Dar vienas smurto artimoje aplinkoje atvejis – 2021 m. rugpjūčio 3 d. Kuršėnuose, kai neblaivus Tomas Liutkus sumušė žmoną, o atvykus policijai, sulaikomas priešinosi. Dėl šio įvykio teismas kuršėniškį pripažino kaltu dėl fizinio skausmo sukėlimo ir nežymaus sveikatos sutrikdymo bei skyrė bausmę. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų nuosprendis yra įsiteisėjęs.
Padarytas nežymus sveikatos sutrikdymas
Per naktį gėręs Tomas L. ėmė konfliktuoti su sutuoktine bei kelis kartus trenkė jai per veidą, spyrė į kojas, tampė už plaukų, taip jų kuokštą išraudamas, keletą kartą smaugė, peilio ašmenimis perbraukė per kaklą – tiek veiksmų jis spėjo atlikti, kol atvyko policijos pareigūnai. Tuo metu namuose buvo 10 mėnesių amžiaus vaikas. Vaikui sužalojimai nebuvo padaryti, o nukentėjusiajai A. L. padarytos kraujosruvos kakle, abiejuose žastuose, šlaunyje. Tai eksperto įvertinta kaip nežymus sveikatos sutrikdymas.
Vyras neleido kviestis pagalbos
Nukentėjusioji gavo pagalbos šauktis sudėtingomis aplinkybėmis – vyras nedavė telefono, moteris gavo jį vogčia ištraukti iš kišenės, o beskambinant į Bendrąjį pagalbos centrą, smurtautojas telefoną vėl atėmė, dėl ko A. L. nespėjo pasakyti visos informacijos. Nepaisant to, tarnybos į iškvietimą sureagavo ir tuojau pat atvyko.
Veiksmams įtakos turėjo girtumas
Pasak ikiteisminio tyrimo metu apklaustos nukentėjusiosios, per naktį girtavęs vyras ėmė reikšti priekaištus tiesiog be priežasties. Esą Tomui L. nepatikę, kad žmona per dažnai žiūri į telefoną, jį atėmė, pats ėmė skambinti sutuoktinės draugams. Tuo tarpu moteris reiškė priekaištus, kad vyras girtauja ir tai mato vaikas. Teisme apklausiamas kaltinamuoju, Tomas L. nurodė, kad konfliktas kilo dėl žmonos neištikimybės, tačiau pripažino, kad jo veiksmams įtakos turėjo išgertas alkoholis – būdamas blaivus, taip nebūtų pasielgęs.
Skiriant bausmę, įtakos turėjo ankstesnis teistumas
Tomas L. nusikalto būdamas 4 kartus teistas, teistumui neišnykus. Jis dar ikiteisminio tyrimo metu savo kaltę pripažino ir gailėjosi. Teismas tai pripažino atsakomybę lengvinančia aplinkybe. Tai, kad nusikalstamą veiką padarė, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, pripažinta atsakomybę sunkinančia aplinkybe, kadangi Tomas L. pripažino, kad, būdamas blaivus, taip nebūtų pasielgęs. Nagrinėjant bylą teisme, kaltinamasis buvo suimtas kitoje baudžiamojoje byloje dėl plėšimo. Teismas šias aplinkybes įvertino, parinkdamas bausmę. Pripažinta, kad Tomas L. yra recidyvistas ir nepadarė išvadų iš ankstesnių teistumų. Atsižvelgdamas į kitas aplinkybes – kaltinamasis yra jauno amžiaus, jis pažadėjo įsidarbinti bei nebedaryti naujų nusikalstamų veikų, nuo paskutinio teistumo yra praėję daugiau nei 3 metai – teismas nusprendė, kad bausmės vykdymą galima atidėti.
Laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas 1 m. 6 mėn.
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas Bronius Vinciūnas Tomą Liutkų pripažino kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalį ir skyrė jam 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, tačiau gali būti, kad į laisvės atėmimo vietą keliauti nuteistajam ir neteks – bausmės vykdymas atidėtas 1 metams 6 mėnesiams. Taip pat skirta 40 MGL (200 eurų) bauda, kurios nuteistasis nėra sumokėjęs pagal ankstesnį nuosprendį. Bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu skirti įpareigojimai dirbti arba būti registruotam Užimtumo tarnyboje, per 6 (šešis) mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos sudalyvauti elgesio pataisos programoje, 1 metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos nevartoti psichiką veikiančių medžiagų (įskaitant alkoholį). Jeigu šių įpareigojimų Tomui Liutkui laikytis pavyks, kelialapio į laisvės atėmimo vietą jis išvengs.
Rita Grigalienė
Asociatyvi nuotrauka