Daržas balkone: ką auginti?

Įpusėjus kalendoriniam pavasariui sodo ir daržo darbai įgauna pagreitį. Ir tam net nebūtinai reikalingas nuosavas žemės plotelis. Daržovių auginimas daugiabučio namo balkone seniai nebe naujiena, tačiau jei vis dar nepasiryžote to išmėginti patys, galbūt tai jus įkvėps. Pristatome kelis paprastai auginamus augalus, kurių derlius ne tik skanus ir naudingas, bet ir papuoš jūsų balkoną.

Baklažanai

Kadangi tai iš egzotiškų kraštų atkeliavusi šilumamėgė daržovė, ją rekomenduojama auginti pietiniame balkone. Taip pat reikės pasirūpinti pakankamo dydžio vazonu – t. y. apie 40–45 cm skersmens ir 30 cm gylio. Geriausia vazonuose sodinti žemaūgius baklažanus. Baklažanus galima auginti ir specialiuose durpių substrato maišuose su skylėmis.

Augančius baklažanus rekomenduojama reguliariai laistyti, ravėti, taip pat pamulčiuoti, kad žemė neišdžiūtų. Svarbu geras drenažas. Baklažanus verta auginti balkone dar ir dėl gražių šviesiai violetinių žiedų bei mėsingų žvilgančių purpurinės spalvos vaisių.

Paprikos

Egzotiškoji gražuolė paprika taip pat gana reikli auginimo sąlygoms, tačiau jei tinkamai ją prižiūrėsite, sulauksite gausaus derliaus. Paprikoms reikia daug saulės, tad joms geriausiai tiks pietinis balkonas.

Kartą į porą savaičių paprikas patręškite ir reguliariai laistykite – vasarą tai reikėtų daryti kasdien. Auginti paprikas geriausia moliniame vazone arba mediniame lovelyje. Balkone galite užsiauginti tiek saldžiųjų, tiek aitriųjų paprikų.

Prieskoninės žolelės

Įdėję visai nedaug pastangų galite balkone užsiauginti kvapnių prieskoninių augalų – bazilikų, mairūnų, rozmarinų, raudonėlių, čiobrelių, šalavijų. Svarbu žinoti viena: jiems patinka ten, kur patenka daug tiesioginės saulės ir šilumos, tad tam idealiai tiks pietinis balkonas.

Vazoną reikėtų parinkti pagal suaugusio augalo dydį. Pietinėje pusėje auginamus augalus gausiai laistyti du kartus per dieną – ryte ir vakare.

Prieskoninius augalus geriausia sodinti į lovelius – daigus sodinkite palikdami apie 20 cm tarpus. Galima į vieną lovelį sodinti kelių rūšių augalus. Bazilikus netgi rekomenduojama derinti su kitais augalais, nes jų kvapas atbaido kenkėjus.

Krapai ir petražolės

Šios žolelės labiau mėgsta rytinę ir vakarinę ar net šiaurinę pusę. Petražolėms nereikia ypatingos priežiūros – svarbu neperlaistyti ir retkarčiais supurenti žemę.

Krapus auginti taip pat nesudėtinga, o jiems sudygus jau po mėnesio ar dviejų galima skinti. Krapams patinka puri drėgna žemė. Juos patariama dažnai laistyti, bet neperlaistyti.

Žemuogės

Remontantines ar paprastąsias žemuoges galima auginti tiek balkono loveliuose, tiek vazonuose. Tik pagalvokite, kaip būtų smagu sėdėti balkone ir skabyti uogas tiesiai nuo nuosavo krūmo. Ką jau kalbėti apie per vazono kraštus svyrančių žemuogių kekių grožį ir skleidžiamą aromatą.

Daigai sodinami loveliuose arba atskiruose 2–2,5 l vazonuose. Žemė turi būti drėgna, derlinga. Žemuogės mėgsta pavėsį, o itin saulėtoje vietoje pradeda džiūti.

Jei gegužę pasitaikys šaltesnė naktis, augalą patariama pridengti ar įnešti į namus. Žemuogės vazonuose auga sparčiai ir užauga gana stambios. Kad jos derėtų dar geriau, patariama nuskabyti lapelius ir pirmuosius žiedus.

Bulvės

Taip, bulvės gali puikiai užderėti ne tik lysvėje, bet ir jūsų balkone! Atrodytų neįprasta, tačiau tereikia pakankamai gilaus vazono. Reikalas tas, kad iš pradžių bulves reikės pasodinti į palyginti nedidelį gylį, o šakniagumbiams augant, užberti juos papildomu žemės sluoksniu. Be to, jos ir žydi gražiai.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts