COVID – 19. Nauja leksika ir mitai

Sakoma, kad savo priešą dera pažinti. Kaip ateitį ir kovą su bendru priešu įsivaizduoja Klausas Schwabas ir Thierry Malleretas šviežiai išleistoje knygoje „Covid-19: The Great Reset”.

Naujame pasaulyje liks mažai restoranų, ilgo atstumo kelionių, komercinio nekilnojamo turto. Tačiau išpopuliarės sveika gyvensena, darbas iš namų, ilgalaikio naudojimo produktai, e-prekyba ir maisto gaminimas namuose. „Paprasti malonumai, tokie kaip vaisių uostymas parduotuvėje gali tapti praeitimi.” (citata iš FB)

Na ka? Vėl pergyvename  gana sudėtingą, prieštaringą, sunkų laikotarpį.

Manau, kad 2020 metus atsiminsime dar ilgai. Pandemija palietė įvairias verslo šakas, kultūrą, švietimą, sportą,  o tai yra – beveik kiekvieną iš mūsų.

Bet prisiminkime posakį: kai daugumai blogai, kažkam yra gera. Tai ir pasidžiaukime  už juos.

Kaip ir kiekvienas sudėtingesnis laikotarpis gimdo įvairius mitus apie vieną ar kitą to laikotarpio  reiškinį, atsiranda net nauja leksika, apibrėžianti individo elgseną jo metu.

Su kai kuriais leksikos naujadarais ir mitais norėčiau jus supažindinti.

Iš pradžių apie leksiką.

Žodžiai, atsiradę per Covid-19

Dar neseniai žodžio „pandemija“ ir panašių žodžių nebuvo  daugumos mūsų žodyne, tačiau šiandien sunku ginčytis dėl jų aktualumo. Surinkau keletą rimtų ir nelabai terminų, kurie pasirodė Covid-19 dėka.

Dumskrolingas (iš angl. doom „žūtis” ir to scroll, „vartymas”

Nesąmoningas ilgalaikis neigiamų naujienų skaitymas, kai jis tampa tam tikru malonumu. Paprastai tolkios žinios eskaluoja situaciją, tačiau žmogus tiesiog negali imti ir nustoti jas skaityti.

Infodemija

Informacinė epidemija, aktyvus netikrų ir (arba) perdėtų naujienų ir statistikos skleidimas apie Covid-19.

Karantinšeimingas

Aplinkinių pyktis, manančių, kad jūs neteisingai laikotės karantino sąlygų.

Karantini

Nepaisant to, kad terminas sujungia žodžius „karantinas“ ir „martini“, susitikimų su draugais metu internetu galite mėgautis bet kokiu kokteiliu ar gėrimu.

Covididiotas (man tas patinka labiausiai)

Pirmoji reikšmė: žmonės, neįvertinę koronaviruso pavojaus, ignoruoja ir (arba) nesilaiko reikalavimų, užkertančių kelią viruso plitimui. Antroji reikšmė: žmonės, kurie pasiduoda  panikai, bijo visų ir visko, parduotuvėje maistą perka be pasirinkimo, taip atimdami galimybę kitiems įsigyti reikiamų pirkinių.

Superspideris

Asmuo, kuris atsisako laikytis saviizoliacijos rėžimo, tampa potencialiu ligos nešiotoju.

Covidivorce (Covid ir angl. dovorce „skyrybos“)

Santykių lūžis po karantino, dėl nesugebėjimo būti kartu uždaroje erdvėje.

Covidskeptikas 

Skeptikai nedėvi kaukių ir nesilaiko karantino ir socialinio atstumo taisyklių. Dėl šio skepticizmo epidemija visada turės naujų ligos židinių. Remdamiesi apklausų duomenimis, ekspertai pažymi, kad 30 proc.  piliečių skeptiškai vertina Covid-19.

Covidisidentai

Priešinasi priemonių ir ribojimų taikymams, susijusiems su koronavirusu. Privalomu visuotiniu kaukių dėvėjimui, nuotoliniam mokymuisi ir kt. Dažnas  piketuoja, nešasi plakatą „Mes prieš neadekvačius apribojimus“, „Šiandien – antsnukiai, rytoj – apykaklės, poryt – pančiai?“ ir t.t.

Na o dabar šiek tiek tiek apie mitus

Beje, mitai pandemijos metu lemia mūsų mastymą, elgseną, retoriką, leksiką. Mitai – tai žmogaus bandymai paaiškinti nesuprantamą. Apie COVID-19 šiandien  žimoma nedaug. Tai  nauja infekcija, prieš kurią žmonės  kol kas bejėgiai. Tad nenuostabu, kad apie koronavirusą yra tiek daug neratyvų, klaidingos informacijos, mitų. Kuo tikėti ir kuo ne?

Pirmasis mitas

Gripas yra pavojingesnis už koronavirusą, nes nuo jo miršta daugiau žmonių.

Ar taip? Remiantis  naujausiais duomenimis, kuriuos skelbia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vaodovas Tedrosas Adhanomas Ghebrevesusas, mirtingumas nuo koronaviruso yra apie 3,4 proc., tuo metu, kai per metus pasitaiko ne daugiau, kaip 1 proc. sezoninio gripo aukų. Tikslus nuo Covid-19 mirtingumas taps žinomas, kai pandemija atslūgs nes ji yra apskaičiuojama mirčių ir pasveikusių nuo viruso skaičiaus santykiu.

„Naujojo koronaviruso epidemija visame pasaulyje pasiekė „lemiamą tašką“, – pareiškė PSO vadovas, ragindamas protrūkio paveiktas šalis „skubiai imtis veiksmų“, kurie padėtų suvaldyti viruso plitimą.

Antrasis mitas

Koronaviruso nėra, mes esame apgauti.

Internete pasirodo daug klastočių, teorijų, kad nauja koronaviruso infekcija yra tik fikcija ir sąmokslo teorijos dalis.

Tačiau skaičiai rodo ką kitą: pasaulyje nuo naujojo koronaviruso pandemijos pradžios užsikrėtė mažiausiai virš 15 mln. žmonių, iš kurių virš 600 tūkst. mirė.

Trečiasis mitas

Geriausia koronaviruso panacėja yra imbieras, citrina, česnakai.

Specialių maisto produktų ar dietų, galinčių sustiprinti imuninę sistemą ir apsaugoti nuo viruso nėra, teigia daugumą šalies gydytojų. Mokslininkai, dietologai mano, kad maistas turi būti subalansuotas, jame turi būti baltymų, riebalų, angliavandenių. Jų teigimu, ypač svarbu į dietą įtraukti vitaminą D, kuris paprastai organizme sintetinamas veikiant saulės spindulių ir yra atsakingas už imunitetą. Daugumai iš mūsų trūksta šio vitamino, nes esame priversti likti patalpose.

„Turėtume valgyti ne tik česnaką, imbierą, citriną, bet, pavyzdžiui, menkių kepenis ar bet kokią riebią žuvį, dažniau būti gryname ore“, – teigia jie.

Ketvirtasis mitas

Rūkaliai lengviau perneša koronavirusą, rečiau juo užsikrečia.

Neseniai žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija, kad koronavirusas rūkančiuosius mažiau veikia. Tačiau tam nėra jokių patvirtintų įrodymų, jog nikotinas apsaugo nuo koronaviruso. Priešingai, yra mokslinių tyrimų, kad rūkaliai slopina savo imunitetą. Darytina prielaida, kad tokią informaciją į mokslinį „įdarą“ skleidžia  suinteresuotos šalys ir tabako gamintojai. Tabako naudojimas bet kokiu būdu yra pavojingas! O Covid-19 pandemijos metu yra mirtinas.

Penktasis mitas

Vaikai neserga Covid-19.

Dauguma vaikų užsikrečia po kontakto su užsikrėtusiais žmonėmis. Vaikams liga būna lengva, ar net besimptomė, tačiau jie gali būti ir yra viruso nešiotojai.

Šeštasis mitas

Galima užsikrėsti nuo savo augintinių.

Yra žinoma daugiau nei 40 koronaviruso rūšių ir tik 7 iš jų cirkuliuoja tarp žmonių, įskaitant ir naująjį Covid-19. Tai rašoma Didžiojoje medicinos enciklopedijoje. Žmogaus koronavirusai nepersiduoda gyvūnams. Virusologijoje nėra mistikos. Galbūt katė serga, bet turime išsiaiškinti, kuo ji serga.  Naminiai gyvūnai negali užsikėsti Covid-19 nuo žmonių ir tapti viruso nešėjais.

Septintasis mitas

Veido kaukės neapsaugo nuo koronaviruso.

Kaip žinia, kaukę turi dėvėti ne tik sergantis, bet ir sveikas žmogus. Sveikam žmogui tai profilaktika, o sergantis žmogus turi ją naudoti apsaugodamas kitus. Kaukės veikia kaip barjeras. Tik ją reikia dėvėti teisingai. Vienkartinę kaukę rekomenduojama keisti kas dvi valandas, o sergantieji ją turi keisti dar dažniau. Gydytojų teigimu, efektyviausia kaukes nešioti susibūrimo vietose; prekybos centruose, viešajame transporte, klinikose ir kt.

Aštuntasis mitas

Suprasite, kad susirgote.

Koronavirusą diagnozuoti patiems neįmanoma: simptomai labai panašūs į peršalimo ar gripo simptomus. Dažniausiai liga prasideda silpnumu ir bendru negalavimu, kartais karščiavimu ir sausu kosuliu. Kai kuriems žmonės gali būti raumenų ir sanarių skausmai, nosies užgulimas, sloga, viduriavimas – sako medikai. Dažniausiai šie simptomai vystosi palaipsniui ir būna gana lengvi. Be to, apie 80 proc. atvejų liga yra „lengva“, kartais pasireiškia lengvu negalavimu, mažu karščiavimu ar yra iš viso besimptomė.

Devintasis mitas

Virusas gali būti perduodamas per batus.

Tikimybė pernešti virusą, sukeliantį COVID-19 ant batų, ir užsikrėsti virusu per batus yra labai maža. Saugumo sumetimais, ypač šeimose, kuriose kūdikiai ar maži vaikai ropoja ant grindų ar žaidžia ant grindų, rekomenduojama nusiauti batus ir palikti juos prie įėjimo. Tai neleis jūsų vaikui liestis su įvairiausiais nešvarumais, esančiais batų paduose.

Dešimtasis mitas

Alkoholis apsaugo nuo koronaviruso.

Alkoholio vartojimas neapsaugo nuo COVID-19 ir gali būti pavojingas. Dažnas ar besaikis gėrimas padidina sveikatos problemų riziką.

Tai tik keletas mitų ( jų yra begalė) į kuriuos norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį. Šiaip reiktų vadovautis protingumo kriterijais, nedaryti skubotų išvadų, prisiminti, kad “mano interesai baigiasi ten, kur  prsideda jūsų”. Būkime vienas kitam atidesni šiuo nelengvu mums visiems laikotarpiu. Na, žodžiu, kuo daugiau empatijos…

Viktoras Karpenko

Total
0
Dalinasi
Related Posts