Brangsta kelionės autobusais

Nuo rugpjūčio 1-osios kuršėniškiai už važiavimą maršrutu Kuršėnai-Šiauliai ar Šiauliai-Kuršėnai mokės brangiau. Brangiau mokės ir keleiviai važiuojantys į Pakruojį, Joniškį, Radviliškį. Kitais priemiesčio maršrutais kainos nesikeis.


Bilietai brangs

Rajono Taryba antradienį pritarė bilietų brangimui. Nuo rugpjūčio 1-osios bilietas iš Kuršėnų į Šiaulius ir iš Šiaulių į Kuršėnus priemiestiniu maršrutu Kuršėnai-Šiauliai-Kuršėnai kainuos ne 1,40 euro, bet 40 euro centų brangiau – 1,80 euro. Tarybos sprendimu vieno kilometro kaina nuo 0,0483 euro su PVM padidės iki 0,062 euro su PVM. Atitinkamai brangs ir bilietai, važiuojantiems su 50 ar 80 procentų nuolaida.

Keleiviai važiuojantys į Joniškį, Pakruojį ir Radviliškį mokės po 0,08 euro su PVM, kaip ir likusieji rajono gyventojai.

Tarybos nariams svarstant autobusų bilietų brangimą, daugiausia aistrų kilo dėl bilieto į Kuršėnus pabrangimo. Kai kurių Tarybos narių teigimu, ar taip nekertama šaka ant kurios patys sėdim, nes pabrangus bilietams važiuos mažiau keleivių ir kompensuoti reikės tiek pat, o gal net ir daugiau.

Į tai valdantieji atsakė, jog į Kuršėnus ir iš jų ir taip važiuoja per tankiai priemiestiniai autobusai ir žadėjo pamažinti jų skaičių. Ir dar. Posėdžio metu, bet išjungus mikrofoną, nuskambėjo vieno Tarybos nario nuomonė: „O kur jie dėsis. Važiuos. Tarpmiestiniai autobusai taip dažnai, kaip į Radviliškį, nevažiuoja“.

Auga kompensacijų sumos

Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėjos Audronės Birutienės teigimu, pravažiavimas brangsta, nes didėja kompensacijų vežėjams sumos.

„Ženkliai nesikeičiant keleivių srautams, teikiamos keleivinio kelių transporto viešosios paslaugos nuostolių kompensavimui skirtos lėšos sumažėtų 84 760 eurų, keleiviams suteiktų transportų lengvatų kompensavimui skirtos lėšos padidėtų 14 650 eurų. Priėmus Tarybos sprendimą, maršrutuose nustatyti tarifai būtų suvienodinti arba priartinti prie kituose priemiesčio maršrutuose nustatyto tarifo, t. y. 0,08 euro už 1 km su PVM“, – tvirtino posėdyje vedėja.

Pasak aiškinamojo rašto Tarybos nariams, tarifų padidinimas maršrutuose Savivaldybės biudžeto lėšoms, skirtoms mokinių pavėžėjimui reguliariais vietinio susisiekimo maršrutais Šiauliai–Kuršėnai ir Kuršėnai–Šiauliai, didesnės įtakos neturės, nes 2019 metais vidutiniškai per mėnesį lėšos siekė 320 eurų. Minėtais maršrutais į Kužių gimnaziją šiais mokslo metais važinėjo 30 mokinių. Reguliariais vietinio susisiekimo maršrutais Šiauliai–Radviliškis–Šiauliai, Šiauliai–Joniškis–Šiauliai, Šiauliai–Pakruojis–Šiauliai mokiniai į mokymo įstaigas ir iš jų nevažiavo.

Tarybos posėdyje buvo pagarsinta informacija, jog vežėjams sumokama daugiau nei milijonas eurų kompensacijų. Nemažai šių lėšų išmokam auž oro vežimą, nes kai kuriuose maršrutuose važiuoja vienas ar du keleiviai, o kai kada važiuoja ir visai tuščias autobusas.

Paklausta, kiek kompensacijų gauna Kuršėnų autobusų parkas, A. Birutienė teigė, jog kas mėnesį išmokama apie 20 tūkstančių. Per metus susidarytų 240-300 tūkstančių eurų suma. Jei savam vežėjui išmokama tik tiek, tai daugiau nei 700 tūkstančių eurų kompensacijos išmokama konkursą laimėjusioms ir keleivius rajone vežančioms kitom dviem įmonėm?

Lyginosi į aplinkinius rajonus

2017 metų birželio 27 dieną rajono Taryba patvirtino 1 kilometro tarifą maršrutu Kurųėnai-Šiauliai – 0,052 euro su PVM. Ir nustatyta bilieto kaina 1,40 euro (be lengvatų). Autobusui pradėjus važiuoti per Kuršėnų miesto centrą, bilieto kaina kuršėniškiams nekito, tačiau vieno kilometro kaina keitėsi keleivio naudai – sumažėjo nuo 0,052 iki 0,0483 euro už 1 km su PVM.

Tuo pačiu sprendimu Taryba, įvertinusi kaimyninių savivaldybių maršrutuose taikomus tarifus, pritarė tarifų mažinimui kituose maršrutuose. Vienu euro centu nuo 8 iki 7 sumažėjo vieno kilometro tarifas reguliariuose vietinio priemiestinio susisiekimo maršrutuose į Joniškį ir Pakruojį. 6 ir 5 euro centų tarifas už vieną nuvažiuotą kilometrą numatytas taikyti naršrute, vykstančiame į Radviliškį, nes vežėjas šiame maršrute konkuruoja su vežėjais, aptarnaujančiais tolimojo susisiekimo maršrutus. Dalyje šio maršruto reisu keleiviai vežami maršrutinių taksi sąlygomis, kai netaikomos lengvatos.

Posėdžio metu buvo tvirtinama, kad mažesnis tarifas sąlygoja didesnį keleivių skaičių, tuo pačiu ir didesnes pajamas vežėjams

Po pusmečio kaimyniniai rajonai bilietus į Joniškį ir Pakruojį pabrangino, tačiau mūsų savivaldybė didinti bilietų kainų nesiryžo.

Ar padidinus bilietų kainas ir sumažinus autobusų skaičių maršrute Kuršėnai-Šiauliai-Kuršėnai, keleivių nesumažės? Ar nereikės ieškoti talpesnių autobusų, nes turimi „mikriukai“ kai kuriomis valandomis jau dabar palieka keleivius stotelėse…

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts