Birželio mėnesio darbai darže

Birželis – pirmasis kalendorinės vasaros mėnuo, skelbiantis apie pavasario darbų pabaigą. Šiuo metu augalai intensyviai auga, o darbai daržuose įgauna vis didesnį pagreitį ir lemia derliaus gausą bei kokybę.

Piktžolių naikinimas. Birželio mėnesį intensyviai naikinkite piktžoles. Iš jų galite spręsti, kokia sodo dirva. Kai stinga kalkių, auga dirviniai asiūkliai, svėrės, rūgtys, rūgštynės, tūbės, dirvinės našlaitės, žliūgės. Kalkingose dirvose tarpsta dilgėlės, notrelės, usnys, veronikos, trikertės žvaginės. Naikinkite ant komposto krūvų augančias piktžoles, kol jos nesubrandino sėklų.

Dirvos purenimas ir mulčiavimas. Supurenkite dirvą, po to mulčiuokite. Jei neturite perpuvusio mėšlo ar durpių, dirvos paviršių galite padengti ir nupjauta vejos žole.

Kova su kenkėjais. Lysves, kuriose pastebėjote kurklių, pabarstykite metafoso milteliais. Barstyti reikia po stipraus lietaus arba smarkiai paliejus. Kai dirvos paviršius šiek tiek pradžiūna, išberkite 50 g/ kv. m chemikalų ir įmaišykite į dirvą. Patekę ant augalų milteliai nuplaunami vandeniu.

Birželio pradžioje medžio pelenų šarmu naikinkite svogūnines museles.

Kovodami su kenkėjais, atminkite, kad esant aukštesnei kaip 25 laipsnių temperatūrai, jokiais cheminiais preparatais augalų purkšti negalima.

Kova su kurmiais. Kurmiai, nors ir sunaikina daug kenkėjų lervų, sodui pridaro nemažai žalos. Juos nesunku pagauti spąstais. Svarbu, kad spendžiamų spąstų neužbertų žemės ir jie būtų įdėti pakankamai giliai.

Agurkų ir pomidorų priežiūra šiltnamyje. Šiltnamiuose reguliariai laistykite agurkus ir palaikykite tinkamą temperatūrą, kuri neturėtų viršyti 32 laipsnių, o naktį siektų bent 16-18 laipsnių. Norint palaikyti tokią temperatūrą, šiltnamius būtina gerai vėdinti, o labai karštu, saulėtu metu – ir pavėsinti: stiklą ar plėvelę aptaškyti kalkių ar kreidos skiediniu arba pridengti plaušiniu dembliu.

Šiltnamyje auginamiems agurkams ir pomidorams reikia daug maisto medžiagų, todėl juos būtina kas savaitę tręšti. Dažniausiai šioms daržovėms trūksta azoto, todėl jas reikia tręšti 0,3 proc. azoto trąšų tirpalu, kas savaitę vienam augalui išpilti po 1-2 litrus tirpalo.

Žiedinių kopūstų priežiūra. Kad žiediniai kopūstai suformuotų geras galvutes, juos reikia pasėti iki birželio vidurio. Sodindami šiuos kopūstus birželį, dirvos mėšlu netręškite. Mėšlą geriau naudokite kaip mulčią. Jei norite užsiauginti gražių baltų galvučių, apsaugokite jas nuo saulės, pavyzdžiui, suriškite arba užlaužkite virš kopūsto galvutės lapus.

Krūminės pupelės. Iki birželio vidurio sėkite krūmines pupeles. Iš pageltusių lapų galima spręsti, kad augalą apniko voratinklinės erkutės. Pastebėjus šiuos požymius, reikia nedelsiant nupurkšti insekticidu, o po 7-10 dienų procedūrą pakartoti.

Kada sėti žirnius? Jei norite kiaurą vasarą turėti žaliųjų žirnelių, sėkite juos visą birželį, bet atminkite, kad vėliau pasėti žirneliai duoda mažesnį derlių.

Gūžiniai kopūstai. Gūžinius kopūstus dar galima sodinti iki birželio vidurio.

Apsauga. Vėliau pasodintus augalų daigus nuo karštos saulės reikia pridengti gėlių vazonėliais.

Daržovių laistymas. Šaltu vandeniu iš žarnos nelaistykite šilumą mėgstančių daržovių: agurkų, paprikų, baklažanų, aguročių ir kt. Juos liekite tik vasarošilčiu vandeniu.

Agurkų tręšimas. Lauke augančius agurkus, išauginusius trečią tikrąjį lapą, tręškite kas 10 dienų, o birželio mėnesį gerai išaugusiems agurkams nuskinkite viršūnes.

Kada sodinti ropinius kopūstus? Vėlyvuosius ropinius kopūstus sodinkite antroje birželio pusėje iki liepos pradžios. Sausu oru nepamirškite palaistyti. Prasidėjus lietingam orui taip apsaugosite juos nuo įtrūkių.

Krienų priežiūra. Birželio pabaigoje atkaskite krienų šaknis ir nupjaukite šonines šakneles, taip iki rudens išsiauginsite storų krienų šaknų.

Pupos. Kai tik užsimezga pupų ankštys, nulaužkite jų viršūnes, – tada greičiau prinoks pupos ir neplis juodieji pupiniai amarai.

Ridikų sodinimas. Jeigu norite liepos ar rugpjūčio mėnesį mėgautis ridikais, sėkite juos birželį. Sėjama eilutėmis, 20 cm tarpais.

Salierų priežiūra. Neskinkite gausiai salierų lapų, nes tada išaugs silpnesni šakniagumbiai.

Prieskoniniai augalai. Neskabykite birželį naujai pasodintų prieskoninių augalų, pavyzdžiui, melisų, dašių, gelsvių, peletrūnų ir kitų.

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Sveikinimo atvirukas -2020

Taikos vėliavos komitetas, kurio pirmininkė daktarė Auksė Narvilienė, noriai ir sėkmingai bendradarbiauja su Argentinos organizacija ,,Tūkstantis tūkstantmečių taikos“.…