,,Atminties kelio” akcija Kužiuose

2021 metais Lietuvoje minimos 80-osios Holokausto metinės. Šiems skaudiems istoriniams įvykiams atminti Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais i ir kitais partneriais, inicijuoja nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941-2021“.

Liepos 18 d. „Atminties kelio“ pilietinė iniciatyva vyko Kužiuose, į kurios organizavimą aktyviai įsitraukė gimnazijos Tolerancijos centro atstovai: mokytojos Violeta Laurutienė ir Tatjana Borisevičienė, kultūros darbuotojai Regina Krištanavičienė, Kristina Lučinskaitė, Ona Baranauskienė, bibliotekininkė Nijolė Viktoravičienė, seniūnė Jolanda Rudavičienė.

Atminimo eisenoje nuo Kužių miestelio iki Holokausto aukų masinių žudynių vietos Luponių miške išskirtinį dėmesį savo dalyvavimu šiam renginiui parodė garbūs svečiai: JAV ambasadorius Lietuvoje Robert Gilchrist, Izraelio valstybės ambasadorius Yossef Levy, Danijos ambasados atstovas Jakob Greve Kromann, Seimo nariai Rima Baškienė, Emanuelis Zingeris, Šiaulių miesto vicemerė Simona Potelienė. Kauno, Vilniaus, Šiaulių ir Biržų žydų bendruomenių vadovai. Akcijoje dalyvavo būrys Kužių gimnazijos mokinių.

Šioje Luponių miško teritorijoje yra vienuolika kapaviečių. 1941 metų liepos-rugsėjo mėnesiais čia nacistų budelių nužudyta daugiau nei 8000 žydų. Minėjimo metu, garbūs svečiai kalbėjo apie nepateisinamą žiaurumą ir atmintį, kurią būtina perduoti iš kartos į kartą, apie drąsą priešintis bet kokios nesantaikos ir neapykantos kurstymui.

Pagal žydų tautos tradiciją, akmenėliu pagerbiamas ir įasmeninamas žmogaus atminimas. Šios akcijos atminimo simboliu ir tapo akmenėlis su užrašytais žuvusių žydų vardais. Gimnazijos mokiniai ant baltų akmenėlių užrašė Šiaulių geto žydų vardus. Akcijos metu akmenėlius su užrašytais vardais dalijo susirinkusiems, kurie šiuos atminties ženklus dėjo prie paminklų, kapaviečių.

Grįžus iš Luponių miško žydų genocido vietos, Kužių seniūnijos salėje vyko Kužių gimnazijos mokytojų Violetos Laurutienės ir Tatjanos Borisevičienės organizuota pamoka „Atminkime ir liudykime“. Smuiku atliekamu kūriniu atminties pamoką pradėjo kultūros darbuotoja Kristina Lučinskaitė . Poetinėje kompozicijoje eiles, ištraukas iš prisiminimų knygų skaitė Kamilė Paštuolytė, Jaunius Mockus, Ugnė Jokubauskaitė, Paulina Volodkaitė. Buvo demonstruojamas mokinių sukurtas filmas „Išgelbėjęs vieną žmogų – išgelbėji visą pasaulį“. Filme pristatoma žydų Kužių tragedija, nekaltųjų gelbėtojai, vietos bendruomenės gyventojų liudijimai. Visus sužavėjo šeštokės Kamilės Paštuolytės sukurtas eilėraštis.

Mokinė minėjo, kad ją, renkant medžiagą ir ruošiantis šiam renginiui, labai sujaudino žydų tragedijos tema. Mokinys Augustas Rimgaila akordeonu atliko du muzikinius kūrinius.

Vieno žmogaus mirtis – nelaimė, tačiau tautos žudymas, tai tragedija. Tragedija, ne tik tai išgyvenusios tautos, bet ir šalies, kurioje visa tai vyko. Mes turime atminti ir liudyti, ir daryti viską, kad tai niekada nepasikartotų.

Violeta Laurutienė, Tatjana Borisevičienė

Nuotr. Organizatorių

Total
0
Dalinasi
Related Posts