Apie kraujuojančias dantenas ir to pasekmes

Kovo 20-ąją minima Pasaulinė burnos sveikatos diena. Burnos sveikata suteikia galimybę kalbėti, šypsotis, kvepėti, ragauti, kramtyti, nuryti, gyventi be skausmo, diskomforto ar ligų. Ir visai nesvarbu, kokio jūs amžiaus – burnos sveikata yra gyvybiškai svarbi jūsų bendrai sveikatai.

Kodėl būtent kovo 20-oji pasirinkta šiai dienai paminėti?

Pripažįstama, kad:

  • Senjorai privalo turėti bent 20 natūralių dantų, kad būtų laikomi sveikais.
  • Vaikai turi turėti 20 pieninių dantų.
  • Sveiki suaugę žmonės turi turėti 32 dantis ir nė vieno dantų ėduonies.
  • Pastarąjį teiginį galima išreikšti skaičiais: 3; 2; 0 –  tai yra būtent kovo 20 dienos skaitmeninė išraiška.

Kraujuojančios dantenos

Dažnam pasitaiko, kad valantis dantis išspjaunama ne tik dantų pastos, bet ir kraujo. Nors daugelis numoja ranka ir dėl tokios „smulkmės“ nesikreipia į specialistus, odontologai perspėja, kad tai gali virsti labai klastinga liga.

Dantenų ligos – vienos labiausiai paplitusių burnos ligų. Skaičiuojama, kad 8 iš 10 vyresnių nei 35 m. amžiaus žmonių turi vienokių ar kitokių dantenų problemų. Dar daugiau vyresnio amžiaus žmonių kamuoja sunki dantenų ligų forma – periodontitas. Juo serga daugiau kaip 95 proc. Lietuvos 65-mečių ir garbesnio amžiaus senjorų. Dantenų ligos labai paplitusios visame pasaulyje: jas galima lyginti su tokiomis ligomis, kaip cukrinis diabetas ar kvėpavimo sistemos ligos. Dantenų ligos yra šeštos pagal dažnumą.

Dantenų ligos – klastingos, mat daugelis sergančiųjų nepastebi simptomų arba yra linkę perspėjimo ženklų nepaisyti.  Šios ligos nėra skausmingos. Pacientas dažnai nepastebi, kad dantenos šiek tiek paraudusios ar patinusios. Jeigu dantų valymo metu dantenos kraujuoja ar išspjaunama rožinių seilių, dažniausiai manoma, kad tai susiję su dantų šepetėliu – jis per šiurkštus ar per stipriai buvo valyti dantys. Tokiu atveju dantys valomi atsargiau, kad nekraujuotų, o į odontologą nesikreipiama. Jeigu pacientas rūko, kraujavimo gali iš vis nepastebėti. Kai nėra stipraus signalo, pavyzdžiui skausmo, žmogus neieško pagalbos ir nesupranta, kad tai yra problema. Nesudėtingai pagydomas gingivitas ilgainiui virsta periodontitu, o metų metus ignoruojami negalavimai ženkliai padidina gydymo kaštus.

Kaip atpažinti simptomus?

Dantenų ligomis gali sirgti bet kurio amžiaus pacientai. Gingivitu dažniausiai serga jaunesni žmonės, periodontitu – suaugusieji. Tačiau sunkia periodontito forma gali sirgti ir 20-mečiai, todėl negalima raminti savęs, kad jeigu esi jaunas – išvengsi periodontito. Dantenų ligų vystymuisi galima užkirsti kelią, o geriausias būdas – tinkama burnos higiena ir reguliarūs apsilankymai pas odontologą.

Svarbi ir burnos sveikatos profilaktika. Tai galima užtikrinti keliais nesudėtingais žingsniais:

  • Valyti dantis mažiausiai du kartus per dieną, bent dvi minutes, naudojant rankinį ar elektrinį dantų šepetėlį;
  • Valyti tarpdančius tarpdančių šepetėliais ar dantų siūlu, jeigu tarpai tarp dantų yra per siauri tarpdančių šepetėliams;
  • Naudoti specialias dantų pastas ir (arba) burnos skalavimo skysčius, jei odontologas ar dantų higienistas tai rekomendavo.

Kovo mėnesį, kai minima Pasaulinė burnos sveikatos diena, ypač daug dėmesio skiriama burnos sveikatai. Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos specialistai primena, kad sveiki dantys padeda išsaugoti ir bendrą žmogaus sveikatą bei gerą savijautą.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Eritronis

Lietuvoje kol kas mažai auginama, anksti pavasarį pražystanti gėlė, mėgstanti pavėsį ir drėgnesnes vietas. Ankstyvo pavasario gėlė Pražysta…