Apie alkoholį, automobilio vairą ir moteris

Alkoholis moteris  sėstis prie transporto priemonės vairo sugundo daug rečiau nei vyrus. Tokia išvada padaryta,  išanalizavus girtų asmenų, sulaikytų vairuojant apsvaigus nuo alkoholio, administracines ir baudžiamąsias bylas.

Analizė apima laikotarpį nuo 2017 m. sausio 1 d., kai įsigaliojo naujovė – buvo kriminalizuotas vairavimas išgėrus.  Iki minėtos dienos  girti prie vairo sėdę asmenys sulaukdavo administracinės atsakomybės, o baudžiamoji atsakomybė grėsė tik vairuotojams, sukėlusiems eismo įvykį, dėl kurio buvo sužalotas ar žuvo žmogus. Nuo 2017 m. sausio 1 d. administracinė teisena taikoma tik tiems vairuotojams, kurie  transporto priemonę vairuoja  lengvo girtumo, o asmenys, kurie vairuoja transporto priemonę,  kai jų kraujyje yra daugiau negu 1,5 prom. alkoholio, patenka jau į  Baudžiamojo kodekso dispoziciją.

Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje moterys tarp sulaikytų apgirtusių vairuotojų sudaro tik septynis procentus. Per praėjusius metus ir šių metų du mėnesius policijos akiratyje atsidūrė 947 neblaivūs asmenys, sėdę už transporto priemonės vairo girti, iš jų moterys – 65, kurių 34-ioms  pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes joms nustatytas girtumas siekė per 1,5 prom.

Alkoholio aptemdytas   protas pažeidėjoms kartais inspiruoja   primityvų išsisukimo nuo atsakomybės instinktą – bėgimą. Kai šių metų gegužės 8-osios popietę kelio  Raseiniai-Šilinė  kelkraštyje stovėjęs automobilis „VW Golf“ staiga metėsi į kairę ir trenkėsi į jį apvažiavusį „Opel Astra“, pastarojo ekipažas nuo netikėtumo liko be žado. Juo labiau, kad į jį atsitrenkęs   „VW Golf“ lyg niekur nieko pamažu nuriedėjo pirmyn. Vairuotoją sustabdė tik eismo įvykio liudytoju tapęs pro šalį važiavusio automobilio vairuotojas. Jis sureagavo akimirksniu – sustojęs pribėgo prie   „VW Golf“-o ir iš užvedimo spynelės ištraukė raktelius. Prie vairo sėdėjo akivaizdžiai neblaivi moteris. Jai buvo nustatytas sunkus girtumas – 2,71 prom. Į eismo įvykį atvykusiems pareigūnams 43 metų Raseinių rajono gyventoja   norėjo įteigti, kad ji nekalta, nes rodžiusi posūkį. Paskui vairuotoja susivokė, kad ji vis dėlto kalta, nes sėdo prie automobilio vairo neblaivi. Tad nuvežta į ligoninę ji mėgino pabėgti ir išvengti girtumo patikros. Tačiau to padaryti jai nepavyko ir vairuotoja, kaip ir visi kiti vairuotojai, peržengę vidutinio girtumo ribą, atsidūrė areštinėje, jai pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Per praėjusius metus ir šių metų du mėnesius dėl to, kad vairavo išgėrusios, areštinėje atsidūrė iš viso trys Raseinių rajono moterys. Dar trys Raseinių rajono moterys areštinės išvengė, nes į alkoholio matuoklį jos įpūtė mažiau kaip 1,5 prom. alkoholio ir joms buvo taikyta administracinė atsakomybė.

Pagal už vairo  sulaikytų neblaivių moterų skaičių Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje lyderiauja Šiaulių miestas ir rajonas. Per minėtą laikotarpį policijos pareigūnams šioje teritorijoje įkliuvo 36 dailiosios lyties atstovės, vairavusios transporto priemones neblaivios. Iš jų 21 buvo peržengusi vidutinio girtumo ribą. Praėjusių metų rugpjūčio 26-osios vakare Šiauliuose, Žemaitės  g., sulaikyta 51-nerių metų vairuotoja yra čempionė tarp  Šiaulių apskrityje sulaikytų neblaivių vairuotojų-moterų – ji įpūtė 3,03 promiles alkoholio.

Neblaivios vairuotojos ne visada linkusios klausyti teisėtų pareigūnų reikalavimų sustoti. Praėjusių metų vasario 15-osios naktį Šiauliuose pareigūnams teko vytis 30-metę šiaulietę, kuri susidūrimo su pareigūnais išvengti pamėgino jiems nestodama. Tačiau 1,66 prom. girtumo moteris toli nenuvažiavo. Ji buvo sulaikyta toje pačioje Tilžės gatvėje, kurioje ir stabdyta. Moteriai  dėl vairavimo išgėrus buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas ir jai teko stoti prieš teismą. O dėl to, kad nepakluso teisėtam policijos pareigūno reikalavimui sustoti, jai skirta 900 eurų bauda ir 36 mėnesiams atimta teisė vairuoti.

Eliminuoti iš eismo neblaivias vairuotojas tenka ne tik policijos pareigūnams, bet  ir nuo jų nukentėjusiems eismo dalyviams. Praėjusių metų rugpjūčio 2 d. Šiauliuose, Lieporių g., važiavęs automobilis „VW Golf“ įvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir, kliudęs priešais atvažiuojantį automobilį, vinguriuodamas nuvažiavo toliau. Kliudyto automobilio vairuotojas, įtaręs, kad už vairo  – neblaivi vairuotoja, automobilį pasivijo ir iš užvedimo spynelės ištraukė raktelius. Atvykę pareigūnai moteriai nustatė 1,6 prom. girtumą. Paaiškėjo, kad 51-nerių metų moteris teisę vairuoti jau yra praradusi, nes prieš metus už vairo buvo sulaikyta taip pat neblaivi ir taip pat vidutinio girtumo. Šįkart už pasišalinimą iš eismo įvykio jai buvo skirta 850 eurų bauda ir teisė vairuoti atimta dar trims metams, o už tai, kad prie automobilio vairo sėdo išgėrus,  teismas jai skyrė 753 eurų baudą ir konfiskavo automobilį.

Antroje vietoje pagal sulaikytų už vairo neblaivių moterų skaičių yra Radviliškio rajonas. Iš dešimties sulaikytųjų 8-nios buvo vidutinio bei sunkaus girtumo ir jos buvo patrauktos baudžiamojon atsakomybėn. Viena jų, pasiekusi sunkų girtumą (2,99 prom), sukėlė eismo įvykį, kuriame  buvo sužalota kito automobilio vairuotoja. Neblaivios 36 metų moters vairuojamas „VW Golf“ kelyje Panevėžys – Šiauliai įvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir susidūrė su „VW Sharan“. Pastarojo automobilio vairuotoja atsidūrė ligoninėje.

Pakruojo ir Joniškio rajonuose  per praėjusius metus ir šių metų du mėnesius buvo sulaikyta po 7 neblaivias transporto priemones vairavusias moteris.  Štai Joniškyje 57 metų neblaivi moteris atvažiavo apsipirkti į parduotuvę. Pastabių ir saugumu besirūpinančių joniškiečių dėka policijos pareigūnai operatyviai sulaukė informacijos apie pavojingą situaciją ir tuoj pat neblaivi vairuotoja buvo sulaikyta bei eliminuota iš eismo. Jai nustatytas 2,41 prom. girtumas.

Pareigūnus džiugina faktas, kad visuomenėje randasi vis daugiau nepakantumo grėsmę aplinkiniams keliantiems neblaiviems vairuotojams. Kaip rodo minėta analizė, daugiausia girtų vairuotojų buvo nustatyta, gavus pranešimus iš privačių asmenų apie galimai girtus asmenis už vairo arba sulaukus informacijos apie jų sukeltus eismo įvykius.

 

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts