Akibrokštas Kuršėnų miesto valdžiai 

Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Kuršėnuose, rekonstruotoje Lauryno Ivinskio aikštėje, prie paminklo pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjui, suplevėsavo trispalvė. Ir tai buvo padaryta ne Kuršėnų miesto seniūnijos, o kuršėniškio Zenono Gestauto iniciatyva.

Seniūnija reagavo atsirašinėjimu

Po Laisvės gynėjų pagerbimo, Kuršėnų miesto seniūnijoje susirinkusiems kuršėniškiams Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės padėjėja Asta Grakauskienė prasitarė, kad ją maloniai nustebino sutvarkytoje L. Ivinskio aikštėje plevėsuojanti trispalvė. Paaiškėjo, jog vėliavą iškėlė Centro seniūnijos seniūnaitis Z. Gestautas. Jam buvo įteikta Seimo narės dovana – Lietuvos Respublikos valstybinė vėliava.

Pats Z. Gestautas nesureikšmina šios savo iniciatyvos, tačiau sako, jog tai galėjo padaryti ir miesto seniūnija.

„Kai po rekonstrukcijos buvo atidaryta L. Ivinskio aikštė, kaip Centro seniūnijos seniūnaitis kelis kartus kreipiausi į miesto seniūną su pasiūlymu, kad šalia paminklo pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjui plevėsuotų Kuršėnų miesto, Lietuvos Respublikos valstybinė bei Europos Sąjungos vėliavos. Tai atkreiptų ir pravažiuojančių per miestą žmonių dėmesį. Tačiau reakcijos jokios nesulaukiau“, – sakė seniūnaitis.

Spalio devintąją kuršėniškis į seniūniją kreipėsi su raštišku prašymu ir beveik po mėnesio gavo Kuršėnų miesto seniūno Vytauto Gedmonto atsakymą: „Atsakydami į Jūsų pasiūlymą dėl vėliavų pakabinimo L. Ivinskio aikštėje informuojame, kad Valstybinės vėliavos naudojimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybinės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas. Šiuo nutarimu reglamentuojamas vėliavų kėlimo laikas, Lietuvos valstybės vėliavos kėlimo tvarka atmintinomis dienomis ar viešųjų renginių proga, vėliavų kėlimo vietos bei laikas, skelbiant gedulą, taip pat nustatoma apskričių vėliavų naudojimo tvarka.“

Kuršėniškis iš seniūnijos atsakymo taip ir liko nesupratęs, gali ar negali valstybinė vėliava aikštėje plevėsuoti pastoviai, kaip tai daroma užsienio šalyse, kur valstybinė vėliava iškeliama net namų kiemuose, ar bent valstybinių švenčių bei atmintinų dienų proga.

Vėliavą iškėlė savo iniciatyva

„Sausio 13-ąją, prieš devynias, praėjau pro aikštę, tačiau iškeltos vėliavos taip ir neišvydau. Po pusvalandžio dar kartą praėjau, tačiau trispalvė taip ir neplevėsavo. Šalia aikštės sutikau  bestoviniuojančius komunalininkus ir paklausiau, ar ne vėliavų atvyko kelti. Tačiau išgirdau neigiamą atsakymą. Tuomet nuėjau į parduotuvę, nupirkau Lietuvos valstybinę vėliavą ir pats ją iškėliau“, – apie savo iniciatyvą pasakojo Centro seniūnijos seniūnaitis.

Pasak Z. Gestauto, problema jau senai būtų išspręsta, jeigu būtų buvęs duotas nurodymas „Kuršėnų komunalinio ūkio“ darbuotojams bent jau valstybinių švenčių ar atmintinų dienų metu iškelti Lietuvos valstybinę vėliavą.

Sveikintina iniciatyva

Paprašytas pakomentuoti kuršėniškio iniciatyvą, rajono meras Antanas Bezaras sakė: „Sveikintina iniciatyva. Rajono Kultūros skyriaus vedėjui duotas nurodymas išsiaiškinti vėliavų kėlimo Kuršėnų miesto L. Ivinskio aikštėje galimybes.“

Vėliau meras pripažino, jog Kuršėnų miesto seniūnas, nežinodamas kelti ar nekelti vėliavas L. Ivinskio aikštėje, paaiškinimo galėjo kreiptis į Savivaldybės administraciją ar Kultūros skyrių, o ne atsirašinėti.

„Nejau atsakyti į paprastą pasiūlymą reikėjo viso mėnesio? Negi seniūnija gauna tiek paklausimų ar pasiūlymų, kad bando išnaudoti visą įstatymu numatytą atsakymui skirtą laiką? O gal tai seniūno problema, kad nesugeba perskaityti įstatymo?“, – klausė ir stebėjosi A. Bezaras.

Įstatymas nedraudžia

Lietuvos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatyme nurodyta, kad: „Vėliavos gali būti keliamos prie pastatų (ant stiebų, įrengtų priešais pastato fasadą), virš ar ant pastatų, aikštėse, laivuose, pastatomos posėdžių salėse, darbo kabinetuose ar oficialių ceremonijų vietose, tvirtinamos prie automobilio. Vėliavos keliamos valstybinių švenčių, atmintinomis dienomis ar viešųjų renginių proga – Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Kartu su Lietuvos valstybės vėliava keliamos užsienio valstybių, Europos Sąjungos ir tarptautinių viešųjų organizacijų vėliavos turi atitikti Lietuvos valstybės vėliavos dydį. Fiziniai ir juridiniai asmenys taip pat gali savo nuožiūra naudoti (kelti, pastatyti) Lietuvos valstybės vėliavą ir (arba) vėliavėles laikydamiesi vėliavų naudojimo principų ir tik tokiu būdu, kad nebūtų parodyta nepagarba šioms vėliavoms. Fiziniai ir juridiniai asmenys gali savo nuožiūra naudoti (kelti, pastatyti) užsienio valstybių tautines (nacionalines), Europos Sąjungos ar tarptautinių viešųjų organizacijų vėliavas ir (arba) vėliavėles laikydamiesi vėliavų naudojimo principų ir tik tokiu būdu, kad nebūtų parodyta nepagarba šioms vėliavoms. Savivaldybės vėliava iškeliama savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.“
Kokių dar sprendimų reikia Kuršėnų miesto seniūnijai, kad L. Ivinskio aikštėje plevėsuotų trispalvė?

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts