Iš visų modernių prietaisų nė vienas nėra taip prieštaringai vertinamas kaip džiovyklė. Vieni neįsivaizduoja, kaip be jos galėtų gyventi, kiti su džiovyklėmis sieja tik susitraukusius drabužius ir išblukusias spalvas. Kaip yra iš tiesų – kuo šiuolaikinės džiovyklės skiriasi nuo ankstesnių ir kas tėra mitai?
Mitas – džiovyklėje drabužiai praranda formą ir susiglamžo
Senesnės džiovyklės kaltos dėl daugybės nuodėmių: susitraukiančių drabužių, susiglamžymo, formos ir spalvos pokyčių. Greičiausiai būtent todėl šis prietaisas ilgai ir nebuvo tarp pačių svarbiausių namų ruošos pagalbininkų.
„Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis aiškina, kad modernios džiovyklės kurtos siekiant namuose turėti prietaisą, kuris galėtų džiovindamas drabužius ištiesinti ir išlyginti jų nepažeisdamas.
„Didžioji dalis į skalbimo mašiną metamų drabužių nėra tiek purvini, kad juos skalbtume. Ypač dažnai nukenčia išeiginiai drabužiai ir didelės priežiūros reikalaujantys audiniai, kuriems nereikalingas intensyvaus skalbimo ciklas. Todėl kai kurios džiovyklės turi specialią garų programą, kuri drabužį tiesiog išlygina ir atnaujina. Šiuolaikinė džiovyklė ne tik nepažeidžia audinio, bet ir jį apsaugo“, – teigia P. Gendvilis.
Mitas – džiovyklę prijungti gali tik specialistas
Potencialius džiovyklių pirkėjus atgraso faktas, kad ją, kaip ir skalbimo mašiną, bus sunku prijungti, tą padaryti galės tik specialistas. Vis dėlto tai – mitas, kurio kilmę net sunku suprasti, nes jau labai seniai džiovyklę prijungti nėra sudėtinga, be to, nebereikia rūpintis papildomu vėdinimu.
Džiovyklė nejungiama prie vandentiekio ir jai nebūtina kanalizacija, tad statyti ją galima bet kurioje namų vietoje, kur yra elektros lizdas. Klaidingas ir įsitikinimas, kad džiovyklė užima daug vietos. Su papildomu tvirtinimo rėmeliu šį prietaisą galima statyti tiesiog ant skalbimo mašinos. Daugelis jų netgi turi keičiamą durelių kryptį, tad pastatyti galima ten, kur patogiau.
Mitas – jautriomis medžiagomis pasirūpinti galima tik skalbiant rankomis
Bene didžiausias mitas, susijęs su drabužių priežiūra, yra tas, kad žmogus privalo pats būti atsakingas už pačius jautriausius audinius. Vilna, šilkas, lauko drabužiai – visiems jiems reikia specifinės priežiūros, tad jau daugybę metų žmonės juos plauna ir gręžia rankomis. Deja, tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip atidus rūpestis, yra toks pat drabužių gadinimas.
„Drabužius gręžiant rankomis ar kabinant šlapius, audinys yra šiek tiek ištampomas. O ką jau kalbėti apie audinius, kurie gręžiami apskritai gali būti nepataisomai sugadinti. Specialūs džiovyklės nustatymai leidžia ne tik parinkti reikalingą temperatūrą ir būgno sukimosi greitį, bet ir pagal audinį nustato tam tikrą sukimosi būdą. Bandyti pranokti tokius rezultatus yra tas pats, kas bandyti informacijos ieškoti enciklopedijose, užuot pasiėmus į rankas išmanųjį telefoną, – tai tiesiog beprasmiška“, – neabejoja P. Gendvilis.
Mitas – skalbinius reikia kuo atidžiau skirstyti
Jei kalbėtume apie mažiau priežiūros reikalaujančias medžiagas, vis dar dažna nuostata, kylanti iš noro rūpintis drabužiais kuo atsargiau, – tai drabužių skirstymas pagal spalvas, medžiagas ir kitas savybes. Tiesa, kad skirtingi audiniai kartais nedera vienas su kitu. Bet mitas yra tai, kad tuo pasirūpinti reikia pačiam žmogui.
Iš tiesų padėti tokiu atveju gali „Mixed“ programos, kurios nustato parametrus taip, kad net skirtingos medžiagos galėtų džiūti kartu. Žinoma, tai negalioja patiems jautriausiems drabužiams, tačiau kasdienius skalbinius drąsiai galite mesti į vieną krūvą.
Mitas – džiovyklės yra netaupios
„Šiuolaikinės džiovyklės su šilumos siurblio technologija sunaudoja daug mažiau elektros energijos nei senesni modeliai, tad nuomonė, jog jos švaisto energiją yra pasenusi. Taip pat reikia turėti omenyje, kad drabužiai, kuriais deramai pasirūpinsite, ilgai išlaikys savo formą ir spalvą, todėl juos rečiau reikės keisti. Taigi, norint taupyti tiek pinigus, tiek laiką, naudingiau investuoti į atidesnę priežiūrą“, – teigia „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas.