Vėsiais rytais su kylančia migla, besidraikiančiais sidabro voratinkliais ir gražiomis, dar saulėtomis dienomis prasideda rudens metas. Sode svyra šakos nuo nokstančių kriaušių, obuolių, slyvų, svarainių. Džiaugiamės nokstančiu derliumi.
Nuimame derlių
Rugsėjo pradžioje genime obelų vienmečius ūglius, prašviesiname vainiką, tuomet geriau nusispalvins nokstantys obuoliai. Rudenį nupjauti ūgliai neduos pavasarį vilkūglių.
Rugsėjis – slyvų, kriaušių, obuolių ir retų sodo augalų vaisių skynimo ir sandėliavimo mėnuo. Visus vaisius nuskinkite iki šalnų. Iš smulkių, menkos kokybės vaisių spauskime sultis, išsivirkime, džemų, pasigaminkime obuolinių sūrių, prisidžiovinkime žiemai. Šiuo metu džiaugiamės ir gausiu remontantinių aviečių derliumi. Nuskintus vaisius sode rūšiuojame čia pat ir tuojau pat dėžutese sukrauname į rūsius, kitas saugyklas. Vaisėdžio pakenktus vaisius ir pradėjusius pūti surenkame ir sunaikiname. Nepalikite ant medžių ligotų vaisių, juos nuskinkite. Ligos sukelėjai ant vaisių toliau vystosi, sudaro sporas, kuriomis plinta liga. Ligotų vaisių nemaišykite su sveikaisiais. Pirmuosius surinkite atskirai ir kuo greičiau sunaikinkite.
Rūsius ar kitas sandėliavimo patalpas vėdinkite. Kuo greičiau vaisiai atvėsta, tuo ilgiau laikosi. Kad į rūsius nepatektų graužikai, vabzdžiai, medžių lapai ar kitokios medžiagos, langus ar kitas vėdinimo angas uždengiame tankiu vielos tinkleliu.
Naikinkime kenkėjus, tręškime
Soduose vaismedžių kamienus aprišame gofruoto popieriaus juostomis, kurias prieš žiemą nuimsime ir sunaikinsime nemažai kenkėjų.
Pastoviai ruoškite kompostus iš nupjautos žolės, įvairių atliekų, mėšlo, žemės.
Apravime pomedžius, išbarstome kalio ir fosforo trąšos ir žemę supurename sodo šakėmis, o jaunuose sodeliuose, kur vaismedžių šaknys dar plačiau neišsikerojusios, sukasame kastuvu arba suariame plūgeliu. Esant galimybei, į 6 arų slypelį paskleiskite 2-3 tonas mėšlo ir aparkite.
Paskutinę rugsėjo dekadą būtinai profilatiškai nupurškime vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Rūgščias dirvas, kai auga rūgštynės, asiūkliai, kalkinkite. Rūgštingumą ypač reikia tikrinti naujai veisiamuose soduose. Nereikia kalkinti to plotelio, kur augs braškės. Joms skirta žemė tręšiama perpuvusiu mėšlu ir mineralinėmis trąšomis. Iki rugsėjo vidurio, o esant šiltam orui ir iki paskutinės rugsėjo dekados vidurio, dar galite pasisodinti braškių. Patręškite ir anksčiau pasodintas braškes, supurenkite lysves.
Galime pasidauginti vaiskrūmių
Dabar galime pasidauginti auginiais juodųjų ir raudonųjų serbentų. Auginiams tinka gerai subrendę, stiprūs pirmamečiai ūgliai. Auginius (ūglius) ruošiame 18-20 cm ilgio. Apatinį pjūvį darome aštriu peiliu šiek tiek įstrižai žemiau pumpuro, viršutinį – 1 cm aukščiau pumpuro. Paruoštus auginius susmeigiame iki viršutinio pumpuro 10×20 cm atstumu, šiek tiek įstrižai į gerai paruoštą lysvę.
Įveiskime sodą
Šį mėnesį paruoškite plotą, kur spalio mėnesį ruošiatės sodinti savo šeimai sodą. Reikės 4-5 obelaičių, dviejų kriaušių, penkių slyvų, 4-5 vyšnaičių (tame skaičiuje – dviejų žagarvyšnių), 5-6 juodųjų, baltųjų, raudonųjų serbentų kelmelių, keturių agrastų.
Visiems vaismedžiams tinkamiausios pakilaus reljefo, neįmirkusios, su 1–1,5 m gylyje esančiu podirvio vandeniu, purios, silpnai rūgščios arba neutralios (pH 5,5–7) priesmėlio, priemolio, puraus molio dirvos, gausiai įtreštos organinėmis trąšomis.
Trešnėms, persikams ir abrikosams parenkama pati šilčiausia vieta, užuovėjoje, netoli pastatų, labiau apsaugota nuo šiaurės vėjų. Jeigu minėti kaulavaisiai augs užmirkusioje dirvoje, tai sodinant ir pačias ištvermingiausias veisles, jos vis tiek iššals. Prieš sodo veisimą ir duobių kasimą gerai apgalvokime, suplanuokime, kur kokie vaismedžiai augs.
Vyšnios, slyvos sodinamos į atskiras eilutes sodelio pakraščiuose.
Viduryje sodo išdėstomos obelaitės ir kriaušaitės. Atskiras kampas parenkamas avietėms ir juodiesiems serbentams. Atskirai auginami raudonieji, baltieji serbentai ir agrastai.
Pasisodinkite vijoklinių augalų: vynmedžių, aktinidijų, citrinvyčių ir kt. Duobes augalams ruošiame iš anksto, 3-4 savaites iki sodinimo. Pagal kelius sodinkite dekoratyvinius krūmus, palikite vietos poilsio vietai, gėlynams. Čia negali būti jokio šablono. Viskas daroma atsižvelgiant į vietovę. Vienaip sklypas išplanuojamas ir vaismedžiai sodinami lygiame plotelyje, kitaip, kai sklypas nuokalnėje. Statesnėse nuokalnėse galima įrengti terasas, panaudojant akmenis. Sodo įveisimą taip pat sąlygoja namas arba jo statyba.
Pagal spaudą
Asociatyvios nuotr.