Ne vienerius metus skolose skendėjusi Kuršėnų ligoninė praėjusius metus pirmą kartą baigė be nuostolių. Likviduotos ankstesnių metų skolos. Tačiau ligoninės ateitis vis dar miglota. Rajono politikai turėtų apsispręsti, kokio tipo ligoninė išliks mieste.
Metai buvo sėkmingi
Pasak Kuršėnų ligoninės direktorės Renatos Noreikaitės, situacija ligoninėje buvo labai sudėtinga.
„Metų pradžioje įstaigą slėgė 198 tūkstančių eurų skola. Buvome skolingi už medicinos priemones, maitinimą. Nepašalinę trūkumų galėjome netekti dalies licencijos, o tai reiškė – nebeteikti stacionaro paslaugų. Jau praėjusių metų vasaros pabaigoje skolas buvome sumažinę iki minimumo ir per paskutinį ketvirtį jas likvidavome“, – sakė direktorė.
Pirminiais duomenimis, metus įstaiga turėtų baigti turėdama apie 50 tūkstančių eurų pelno.
Pasak jos, tam įtakos turėjo ir ligoninėje teikiamos paslaugos, pradėję dirbti nauji specialistai. Konsultacinėje poliklinikoje pradėjo dirbti kardiologas, urologas, traumatologas, chirurgas. Panaudojamos beveik visos Teritorinės ligonių kasos skiriamos lėšos, ko nepavykdavo padaryti ankstesniais metais.
„Mes ėmėme teikti daugiau įvairesnių paslaugų, už kurias Ligonių kasos moka brangiau ir kurios reikalingos gyventojams“, – aiškino vadovė.
Laukia pertvarka
Noreikaitė sakė, kad ligoninės administracija turi savo įstaigos viziją.
„Ligoninės tikrai niekas neuždarys, tačiau patys turime nuspręsti, kokias paslaugas esame pajėgūs teikti. Mūsų ateitis priklausys ir nuo jos steigėjo – rajono Savivaldybės. Mes turime savo viziją, kad galime teikti daugiau slaugos, palaikomojo gydymo paslaugų. Tačiau ir šioms paslaugoms teikti reikia nemažų investicijų, kad patalpos būtų tam pritaikytos. Kuršėnai tikrai neliks be ligoninės. Turėtų išlikti Dienos stacionaras, nes žmonėms reikia terapinės pagalbos, nesigulant į stacionaro skyrių, Priėmimo ir skubios pagalbos skyrius, kuriame bus teikiama stebėjimo-priėmimo paslauga, kai ligonis bus stebimas medikų iki 24 valandų ir pagerėjus būklei bus išleidžiamas namo, o pablogėjus savijautai – perkeliamas į kitą gydymo įstaigą ligoninės transportu, Konsultacinė poliklinika bei bus teikiama nauja ambulatorinės reabilitacijos paslauga, kur bus teikiamos fizioterapijos, kineziterapijos paslaugos. Mūsų vizija tokia, o daugiau viskas politikų rankose“, – sakė direktorė.
Pasak jos, šiuo metu dėliojamas šių metų biudžetas, ruošiamas ligoninės reorganizacijos planas, kuris bus pristatytas artimiausiame rajono Tarybos posėdyje vasario mėnesį.
Slėgė skolos
2016 metais Kuršėnų ligoninės pajamos buvo beveik 1,574 milijono eurų, o išlaidos – per 1,611 milijono eurų. 206-uosius metus ligoninė baigė su beveik 37,5 tūkstančio eurų nuostolio.
Tačiau tai dar ne visos ligoninės skolos metų pabaigoje, nes paaiškėjo, jog kreditoriniai įsiskolinimai siekia 198,5 tūkstančio eurų. Už pacientų maitinimą pernai ligoninė buvo skolinga 95 tūkstančius eurų maitinimą tiekiančiai įmonei. Su ja buvo pavykę susitarti dėl apmokėjimo dalimis, nes baimintasi, kad maitintojai nesikreiptų į teismą. Iš Ligonių kasų už paslaugas buvo negauta per 35 tūkstančius eurų, nes šių paslaugų nesugebėta suteikti.
Tuomet Tarybos komitetuose vardindama skaudulius naujoji Kuršėnų ligoninės direktorė R. Noreikaitė sakė, jog neįmanoma planuoti investicijas į įrangą, patalpų atnaujinimą, kai tokios skolos.
Per aštuonis mėnesius skolą pavyko sumažinti iki 32 tūkstančių, o iki metų pabaigos ir visai likviduoti.
Rudenį ligoninėje apsilankęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, jog ši ligoninė šalyje nėra vienintelė, kur sudėtinga situacija, Lietuvoje yra keliolika ligoninių, kur visiškai ne dėl ligoninės kaltės situacija susiklostė tokia, kad nebėra pacientų, kurie ir atneša realiai pinigus į gydymo įstaigą. Įstaigai trūksta pinigų, kad galėtų sumokėti gydytojams atlyginimus, apsimokėti už suteiktas komunalines paslaugas. Pacientų trūkumas susijęs ir su paslaugos kokybe, nes neturėdamas reikiamo pacientų skaičiaus, gydytojas praranda kvalifikaciją.
Saulius JUŠKEVIČIUS