Mūsų senovinių pirkių puošmena

Piliarožės – gana didelės gėlės, o jų beveik visas kotas aplipęs gražiais žiedais, kurie skleidžiasi iki rudens.

Piliarožė – dedešvinių šeimos, kilusi iš Mažosios Azijos. Genties pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio althain – gydyti, althas – vaistas, nes kai kurių rūšių piliarožės vaistingos. Žinoma apie 60 rūšių. Europoje jau nuo XV a. vidurio auginama aukštoji piliarožė. Lietuvos darželiuose ši gėlė taip pat nuo seno plačiai auginama, bet dabar vis rečiau aptinkama. 2 metrų aukščio ji mūsų kaimo darželiuose auginama, kaip dvimetė gėlė. Stiebas stačias, tiesus, apaugęs šiurkštokais plaukeliais. Lapai 5-7-skiaučiai arba 5-7-kampiai, širdiškais pamatais, karbuoti, taip pat šiurkštoki. Žiedai stambūs, geltoni, balti, rožiniai, raudoni, violetiniai, tuščiaviduriai arba pilnaviduriai, platūs ir smulkesni, sukrauti lapų pažastyse. Lengvai tarpusavyje kryžminasi, todėl nenustebkite jei pražys skirtingomis spalvomis. Žydi nuo liepos mėnesio iki rudens. Žiedynas pradeda žydėti nuo apačios, o viršuje vis formuojasi nauji žiedpumpuriai. Yra daug gražių veislių, kurios viena nuo kitos skiriasi žiedų spalvomis ir ūgiu. Po antro žydėjimo stiebus bus nupjaukite.

Piliarožė naudojama grupėms sudaryti, pasieniams apsodinti ir skinti.

Piliarožės mėgsta saulėtas vietas ir trąšias lengvesnes dirvas, tačiau gerai auga ir sunkesnėje dirvoje, nepertręštoje azoto trąšomis. Nemėgsta šlapios žemės, stovinčio vandens, bet per sausras būtina laistyti. Dauginama sėklomis, kurios sėjamos gegužės-birželio mėnesiais tiesiai į lysves lauke. Geriausiai dygsta – 18 laipsnių šilumoje (per 14-20 dienų). Daigai pikuojami į lysves 10-15 cm atstumu. Į nuolatinę vietą persodinamos rudenį arba pavasarį 40-70 cm atstumu.  Piliarožė dauginasi ir pati – subrandintas sėklas barsto ir taip plečiasi.

Šaknų sistema liemeninė, todėl paaugusių daigų persodinti nepatariama. Piliarožes pažeidža rūdys, miltligės, nematodai, dedešviniai amarai, lapgraužiai, rūgštyninių pelėdgalvių vikšrai. Auginamos prie sienų, tvorų, dažniausiai grupėmis. Venkite vėjuotų vietų, nes gali stiebus išlaužyti vėjas. Žiedus galima skinti, jie ilgai laikosi vandenyje ir lengvai išsiskleidžia. Piliarožių žiedus noriai lanko kamanės, vabalai.

Floristai pamėgo piliarožes, nes jos ne tik puikiai dera įvairių gėlių kompozicijose, bet ir gerai išsilaiko. Šių gėlių žiedai gana stambūs todėl atrodo puikiai net ir dekoruojant įvairias šventes bei renginius atvirose erdvėse ar didesnėse patalpose.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts