Žiedai, kurie gali papuošti gėlyną vasarą

Vis arčiau vasara, kai gėlynai atsiskleis visu savo grožiu. Daugiametės gėlės – pats geriausias pasirinkimas, norintiems papuošti savo aplinką. Pristatome gėles, kurios savo grožiu džiugins visą ateinančią vasarą ir net iki pat rudens. Kai kurios iš jų auga ir kambaryje, o vasarą jas galima pasodinti gėlynuose.

Didžioji astrancija

Šio į Lietuvos raudonąją knygą įrašyto augalo žiedai gali būti balti, šviesiai rožiniai ar tamsiai vyšninės spalvos. Aukštaūgis – gali pasiekti iki 80 cm aukštį. Astrancijos pasižymi stačiu tuščiaviduriu beveik lygiu stiebu, blizgančiais skaldytais arba skiautėtais lapais. Žiedai – išskirtinės formos, dekoratyvūs. Gražiausiai atrodo susodintos grupėmis. Žydi pirmoje vasaros pusėje, apie mėnesį, pavieniai žiedai gali džiuginti iki pat rudens.

Ismenė

Ismenės žiedas šiek tiek primena narcizo ir yra nepaprastai kvapnus. Belapio žiedkočio viršūnėje esančius žiedus sudaro siauri žiedlapiai, puošia taurelės formos karūnėlė su kuokelėmis. Labiausiai paplitusi ismenės rūšis – ismenė FESTALIS. Ant šios gėlės 45–60 aukščio žiedkočio pūpso iki 6 kvapnių baltų, 10–15 cm apimties žiedų. Paprastai ismenė auginama kaip šiltnamių augalas, tačiau ji gali būti auginama ir atviroje žemėje saulėtoje vietoje. Ismenės svogūnėliai sodinami gegužės pabaigoje į 12 cm gylį, o sausu oru gėlė gausiau laistoma. Ismenė žydi rugpjūčio mėnesį. Vėlyvą rudenį gėlės svogūnėliai iškasami žiemos sezono saugojimui, arba žemė, kur pasodinta ismenė, yra uždengiama storu durpių ar nukritusių lapų sluoksniu.

Agapantas

Tai česnakinių šeimos augalas, kilęs iš Pietų Afrikos. Turi aukštą tvirtą stiebą, skėtišką žiedyną, kurį gali sudaryti iki kelių šimtų nedidukų žiedelių. Lapai – linijiški, siauri ir ilgi, iki 50 cm.  Ryškus ir egzotiškas agapantas – augalas, kuriuo puikiai tinka puošti terasas, balkonus, vietas esančias šalia įėjimo į namus ir pan. Nors šiuos augalus galima sodinti tiesiai į dirvą, tačiau rekomenduojama juos sodinti į platų vazoną, nes šie augalai nelabai mėgsta persodinimo. Mūsų krašte tai yra daugiau kambarinis augalas, tačiau iki šalnų jį puikiausiai galima laikyti ir lauke. Balti, žydri ar tamsiai mėlyni agapanto žiedeliai puoš gėlyną iki vėlyvo rudens.

Kvapioji tuberoza

Tuberozos išskirtinumas – be galo kvapnūs ir puošnūs žieda, kurie nuo senovės buvo naudojami vestuvinėms girliandoms Indijos pietuose. Indonezijoje tuberozos žiedą seginti moteris išreikšdavo savo meilius jausmus mylimajam. Europon ši gėlė atkeliavo tik 17 amžiuje. Beveik nėra žodžių išreikšti pasigėrėjimui, kurį sukelia egzotiškas, delikatus ir be galo jausmingas tuberozų aromatas.

Ši egzotiška gėlė kilusi iš Meksikos. Iš jos gaminama parfumerija, eteriniai aliejai. Žiedai pieno spalvos, skleidžia šiltą balzaminį atspalvį turintį kvapą. Lapai – ilgi ir siauroki, žiedynkotis aukštai iškilęs.

Glorioza

Tai įdomios žiedo struktūros augalas, pagyvinsiantis bet kokią kompoziciją. Stiebas liaunas, o žiedai – ugninės raudonos, pereinančios iš geltonos, spalvos, apie 10 cm skersmens. Žydi vasaros viduryje. Šiltnamyje ar oranžerijoje galima išsiauginti Gloriosa iš šakniagumbių, kuriuos reikėtų pirkti pavasarį. Maždaug balandžio pabaigoje, sulaukę augimo kūgelių gyvybės apraiškų, persodinkite juos į didelius vazonus ar kitokius indus. Šildykite indą iš apačios, ir šakniagumbis greitai išleis ūglį. Iš pradžių stiebas auga belapis ir, tik atsiradus lapams su ūseliais, gėlė prisikabina prie atramos ir pradeda lipti. Iki išaugant lapams, jei norite, galite pririšti stiebą prie atramos. Rugsėjį įneškite glorioza vidun. Sunykus lapams, naujus šakniagumbius galima sausai laikyti kambario temperatūroje. Stenkitės nepažeisti augimo kūgelių. Vos tik jiems pradėjus dygti, šakniagumbius vėl galima sodinti į žemę. Su šiuo augalu reikia elgtis itin atsargiai, nes jų gumbuose yra nuodingojo kolchicino.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts