Prailgintus mokslo metus „verda“ karštyje 

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Termometro stulpeliui sparčiai kylant aukštyn, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai prailginus mokslo metus, mokiniai ir tėvai reikalauja per karščius trumpinti pamokas. Ministerija ne tik neprieštarauja tokiam žingsniui, bet ir jį skatina. Mūsų rajone beveik visose mokyklose pamokos vyksta lauke ar kitose erdvėse, per karščius jos trumpinamos iki 30 minučių.


Tėvai piktinasi

Į redakciją paskambinusi vienos Kuršėnų miesto mokyklos mokinio mama pasipiktino tokiame karštyje prailgintais mokslo metais.

„Praėję mokslo metai buvo dešimčia mokslo dienų ilgesni nei užpernai, 2018–2019 mokslo metais pridėtos dar penkios papildomos mokymosi dienos. Lauke 33 laipsniai šilumos, mokyklos patalpose – 30 laipsnių. Bandau pateisinti ir suprasti Lietuvos švietimo sistemos priimtą sprendimą pratęsti mokslo metus. Kad ir kaip stengčiausi – nerandu nieko pateisinamo ir suprantamo… Šalyje jau antra savaitė besilaikantys 30 ir daugiau laipsnių karščiai dar ir nesiruošia sumažėti. Ministerijoje, kurios valdininkai prailgino mokslo metus, sėdi kabinetuose, kuriuose įrengti kondicionieriai, o mokyklų patalpose – jokio vėdinimo. Mokiniai ir mokytojai alpėja iš karščio, skundžiasi galvos skausmais. Mokiniai paprasčiausiai bėga iš pamokų – geriau gauti barti, negu „virti“ savose sultyse. Tačiau iki šiol ministerija nepriėmė jokių sprendimų, nors nusiskundimų girdi tikrai nemažai“, – sakė kuršėniškė.

Pasak moters, abejingai į tai žiūri ir rajono vadovai.

„Kur mūsų rinkti Tarybos nariai? Kodėl jie abejingai žiūri kaip žalojama jaunoji karta?“, – piktinosi motina.

Pamokos gali ir nevykti

Pagaliau savaitės pradžioje Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsibudo.

„Bendrojo ugdymo mokyklose likusias dvi birželio savaites dėl karščių pamokos gali nevykti“, – tokios nuomonės laikosi švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

„Artimiausias dvi savaites orų prognozė labai nepalanki. Matome, kad tikrai neproduktyvu vesti pamokas. Tačiau mokyklos neturėtų užverti durų moksleiviams“, – sakė A. Monkevičius.

Anot jo, mokyklos, kuriose dėl karščių nebūtų tęsiamos pamokos, turėtų užtikrinti kūrybines veiklas moksleiviams iki numatytos mokslo metų pabaigos birželio 21-ąją.

Ministras teigė, jog tokias rekomendacijas mokykloms pateiks atsižvelgdamas į ekstremalias orų sąlygas, tvyrant dideliems karščiams, taip pat įsiklausęs į tėvų, mokytojų, mokyklų vadovų atstovų nuomones.

Pasak A. Monkevičiaus, šiltuoju metų laikotarpiu mokymo klasėse, mokymo kabinetuose oro temperatūra turi būti ne aukštesnė negu 28 laipsniai. Mokymo patalpose, kaip ir numato Higienos norma, kabinetuose turi būti užtikrinta natūralaus vėdinimo per atidaromus langus galimybė.

Kreipėsi raštu

Savo rašte rajonų švietimo padalinių vadovams, mokyklų direktoriams A. Monkevičius nurodo, kad vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programas, veikla lauke neorganizuojama, kai oro sąlygos kelia riziką vaikų sveikatai ir oro temperatūra lauke siekia 32 laipsnius šilumos ar yra dar aukštesnė.

Rašte nurodoma: „Atsižvelgiant į karštus orus pranašaujančias prognozes, būtina atkreipti mokinių ir jų tėvų dėmesį į tinkamą mokinių aprangą ir informuoti dėl ugdymo proceso koregavimo. Mokykla, koreguodama ugdymo procesą: Organizuoja mokymąsi: vėsesnėse mokyklos patalpose, kuriose oro temperatūra yra žemesnė; organizuoja mokymąsi kitose erdvėse ir aplinkose, pvz., mokyklos aplinkoje, lauko klasėse, parkuose ir kt.; pertvarko pamokų tvarkaraštį – trumpinamos pamokos arba organizuojama tik dalis pamokų iki įšylant oro temperatūrai klasėse, o kita dalis ugdymo proceso organizuojama kitose aplinkose; pertvarko ugdymo procesą atskiroms klasėms, jeigu jų patalpų temperatūra viršija numatytą Higienos normoje, ar visai mokyklai; mokymo procesas klasėse keičiamas į kitokio pobūdžio mokymąsi, t. y. kitokias veiklas mokyklos numatytose aplinkose; taiko kitus mokykloje pasiteisinusius ugdymo proceso koregavimo būdus“.

Ėmėsi priemonių

Meškuičių gimnazijos direktorius Algirdas Kontrimas „Kuršėnų krašto žinioms“ sakė, kad atsižvelgus į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos raštą skelbiamą orų prognozę, birželio 13 ir 14 dienomis Meškuičių gimnazijoje paskelbtas laisvas lankomumas.

„Tėvai patys sprendžia, ar jų vaikai toleruoja karštį ir ar gali dalyvauti ugdymo procese. Šiomis dienomis pamokos mokyklos patalpose nevyks, kadangi nėra kondicionavimo sistemų, o temperatūra patalpose viršija 29 laipsnius šilumos. Edukaciniai užsiėmimai šiomis dienomis vyksta tokia tvarka : 9 valandą mokiniai renkasi į gimnaziją,  į klases, kuriose turėtų vykti pirmoji pamoka. Mokytojai informuoja apie edukacinių užsiėmimų eigą, klasės išvyksta į parką. Iki pusės dvyliktos vyksta edukacinės veiklos. Po to pietūs valgykloje, o po jų autobusai vaikus išvežioja namo.

Pirmadienį pamokos sutrumpintos, kaip ugdymo procesas vyks toliau, priklausys nuo oro temperatūros“, – sakė direktorius.

Pasak jo, mokyklos patalpose tikrai karšta.

„Mano kabinetas yra senajame pastate, nesaulėtoje pusėje, tačiau jame tvyro 28 laipsnių karštis. Pamokos vyksta toje pusėje, kur daugiausia šviečia saulė. Ten klasėse temperatūra siekia net 30 ir daugiau laipsnių“, – sakė A. Kontrimas.

Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos direktorės Danutės Lotiukienės-Kotovos įsakymu, patalpose esant aukštesnei oro temperatūrai nei 28 laipsniai šilumos pamokos sutrumpintos iki 30 minučių, iš itin saulėtų mokomųjų kabinetų pamokos perkeltos į mažiau saulėtus kabinetus, pamokų ir pertraukų metu užtikrintas nuolatinis patalpų vėdinimas, esant galimybei, pamokos, užsiėmimai organizuojami mokyklos teritorijose esančiose pavėsingose vietose arba kitose Kuršėnų miesto vietose, pamokos, mokinių praleistas dėl kaitros, laikomos pateisintomis su svarbia priežastimi.

Pamokos vyksta stacionarioje lauko klasėje, įrengtoje mokyklos parkelyje po medžiais. Taip pat yra išnešti papildomi suolai, vyksta mokinių edukacinės išvykos į Rygą, Klaipėdą, Palangą, Anykščius, Tartu, fizikos pamokos Kuršėnų politechnikos mokykloje.

Keičia mokymo vietas

Pasak rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Juditos Šertvytienės, situacija mokyklose tikrai nepavydėtina.

„Daugelis mokyklų yra įsikūrę naujesniuose pastatuose, kurie įrengti pagal visus reikalavimus – dideli langai, daug natūralios šviesos, langų neužstoja medžiai, todėl šiose patalpose šiluma viršija bet kokias higienos normas. Visose mokyklose sutrumpintos pamokos, vykdomos įvairios edukacinės programos, pamokos vyksta lauke, pavėsyje, netoleruojantiems karščio mokiniams pateikiamos užduotys darbui namuose“, – sakė vedėja

Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiojo specialisto Tado Matusevičiaus, Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje nuo birželio 6 dienos vyksta sutrumpintos pamokos, klasių bendruomenės vyksta į ekskursijas, rengiamos netradicinės dienos, klasių bendruomenės vyksta į gamtą. Kitą savaitę Paežerių dvare vyks gimnazijos bendruomenės stovykla „Kurk, mąstyk, tobulėk“.

Vyriausiojo specialisto žodžiais, Bubių mokyklos mokiniams pagal sudarytą tvarkaraštį veiklos vyksta Šiaulių Botanikos sode, Bubių apylinkėse, prie mokyklos, lauke (pavėsyje). Mokiniai gali išsimaudyti baseine. Lauko erdvėse, pavėsyje pamokos vyksta visose rajono mokyklose.

Pasak Raudėnų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorės Zitos Bezarienės, kol kas vėsiausia vieta yra mokyklos pastate, tai čia ir vykdomos veiklos. Kai kurios pamokos (gamtos mokslų, dailės) vyko  prie Raudėnų tvenkinio, pavėsinėje prie mokyklos, bet tik iš ryto, kol nekaršta. Vakar ir šiandien trumpinamos pamokos, nes jau ir mūsų mokyklos pastate darosi karšta.

Sinoptikai karščius, nors kiek ir mažesnius, prognozuoja ir po savaitgalio…

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts