Vyro smalsumas  ir neatsakingumas kaimą  pavertė tiksinčia bomba

Savaitę didžiuliame pavojuje gyvenę Raseinių rajono, Gruzdiškės kaimo, žmonės net nežinojo, kad  vienoje iš  sodybų yra saugomi sprogmenys, galėję į orą pakelti visą kaimą. Tik kai gegužės 21-osios rytą čia atvyko Šiaulių apskrities policijos pareigūnai ir Antiteroristinių opracijų rinktinės „Aras“ išminuotojai, gruzdiškiai sužinojo, kad kurį laiką gyveno šalia tiksinčios bombos.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo valdybos pareigūnai į  Gruzdiškės kaimą atvyko nedelsdami, kai tik gavo žvalgybinės informacijos, jog čia, 50-mečio vyro sodyboje, gali būti sprogmenų, keliančių pavojų aplinkinių gyventojų turtui ir gyvybei.  Informacija pasitvirtino. Prie ūkinio pastato  kriminalistai rado artilerijos sviedinio korpusą, kuris buvo be sprogdiklio, tačiau su sprogstamąja medžiaga. Manoma, kad jos ten galėjo būti apie 3 kilogramus. Sodybos šeimininkas tikino, kad daugiau sprogmenų sodyboje nėra. Tačiau atliktos kratos metu ūkiniame pastate buvo rastos dar šešios minosvaidžio minos  ir vienas akumuliacinės aviacinės bombos sprogmuo. Pastarasis buvo tokios pavojingos būklės,  kad  sunaikintas netoliese esančiame Katauskių karjere. Artilerijos sviedinys ir  minosvaidžio minos buvo išvežtos ekspertizei. Na, o vyro garaže pareigūnai  rado 5 įvairaus kalibro šovinius, nors leidimo ginklui, vadinasi ir šaudmenims, laikyti vyras neturi. Keistų radinių sąrašą papildė ir garaže rastos tanko dalys.

Sovietiniais laikais artileristu armijoje tarnavęs vyras kriminalistams paaiškino, kad šiuos sprogmenis ir tanko dalis rado, šalia savo sodybos kasdamas tvenkinį. Kodėl jis apie radinį neinformavo policijos ir sprogmenis parsitempė namo, keldamas pavojų savo šeimai ir visam kaimui, paaiškinti negalėjo. Vyrui dėl neteisėto disponavimo šaudmenimis, sprogmenimis bei sprogstamosiomis medžiagomis pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Policijos pareigūnai primena, kad įstatymas asmenį, radusį ginklą, šaudmenų ar sprogmenų, įpareigoja nedelsiant apie tai pranešti teritorinei policijos įstaigai. Kur nors pernešti, pervežti ar kitaip gabenti ginklus bei sprogmenis yra draudžiama. Žmonės turėtų žinoti, kad  jų gabenti  į policiją irgi  nederėtų, nes tai kelia pavojų aplinkiniams.

Prieš dešimtmetį Šiauliuose buvo užregistruotas kuriozinis įvykis, pasibaigęs labai laimingai, tačiau aplinkiniams kėlęs didžiulį pavojų. Vieną vėlyvą gegužės vakarą Šiaulių miesto policijos komisariato pareigūnus nustebino trijų jaunuolių vizitas.  Budėtojų tarnybos duris pravėrę vaikinai  iš kišenės ištraukė granatą ir padėjo budėtojams ant stalo. Tai buvo F1 tipo kovinė granata. Laimei, be sprogdiklio. Vaikinai teigė ją radę  Zoknių oro uosto esančios šaudyklos, į kurią buvo nuėję pašaudyti,  teritorijoje.

Budėtojai tuoj pat iš Vilniaus iškvietė Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ sprogmenų paieškos ir neutralizavimo skyriaus pareigūnus, o kol šie važiavo, ėmėsi visų atsargumo priemonių sprogmeniui apsaugoti.

Vaikinai, kaip ir Gruzdiškės  gyventojas,  pasielgė labai neatsakingai, pasiėmę rastą granatą, įsidėję ją į kišenę ir važinėję po miestą: pasirodo, iš šaudyklos jie grįžo į namus ir tik tada nusprendė sprogmenį nunešti į policiją. Vežiodami po miestą granatą, jie labai rizikavo savo ir aplinkinių žmonių sveikata bei gyvybe.

Sprogmenį ar ginklą radęs žmogus turėtų iš karto skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir pranešti apie radinį. Tolesni veiksmai  – jau pareigūnų prerogatyva. Tik jie gali įvertinti situaciją, užtikrinti saugumą ir priimti sprendimus, kaip su tuo sprogmeniu elgtis, kad nekiltų pavojus aplinkiniams.

 

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Prašo atpažinti

Policija prašo atpažinti vyrą galimai padariusį nusikalstamą veiką ir su juo buvusius asmenis. Ieškomas vyras plikas, vilki dryžuotą…