Vos grįžęs iš pataisos namų, kuršėniškis išviliojo auksinį žiedą, suklastojęs pinigų pavedimo kopiją

Keturis kartus teistas kuršėniškis Rokas Bernotas Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjo Audriaus Sadausko priimtu baudžiamuoju įsakymu pripažintas kaltu dėl sukčiavimo, tai yra, tuo, kad padarė baudžiamąjį nusižengimą, numatytą Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 3 dalyje. Jis apgavo moterį, kuri socialiniuose tinkluose skelbėsi parduodanti auksinį žiedą – pateikė jai netikrą bankinio pavedimo kopiją, kuri neva turėjo įtikinti, kad už žiedą yra sumokėta. Už tokios nusikalstamos veikos padarymą kaltas asmuo yra baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Apsimetė moterimi

Nukentėjusioji K. L., pardavinėjusi auksinį žiedą su deimantais, buvo apklausta ikiteisminio tyrimo metu. Ji papasakojo pareigūnams, kad socialiniame tinkle „Facebook“ iš savo asmeninės anketos „K. K.“ pardavimų skiltyje „Marketplace” pardavinėjo žiedą, kurio kainą nurodė 250 Eur. 2022 m. vasario 20 d. jai parašė neva moteris, pasivadinusi „A. P.“, kuri susidomėjo parduodamu žiedu. Su tariama moterimi, kuri, kaip vėliau paaiškėjo, buvo Rokas B. iš Kuršėnų, buvo aptartos pardavimo sąlygos, kurios tiko abiems šalims. Tariama pirkėja paprašė banko sąskaitos ir netrukus atsiuntė banko išrašo ekrano kopiją, patvirtindama, kad pinigai pervesti. Tuo metu buvo sekmadienis ir pinigai į sąskaitą turėjo „įkristi“ pirmadienį. Nieko nelaukdama, pardavėja išsiuntė žiedą į paštomatą. Buvo nurodytas gavėjos vardas A. P. Deja, žiedo pardavėja pinigų taip ir negavo. Ji paklausė pirkėjos, kas atsitiko, o į žinutę atsakęs asmuo patvirtino, jog pavedimas tikrai atliktas, žadėjo susisiekti su banku, kad išsiaiškintų, kur dingo pinigai. Po to pirkėja – apsimetėlė neva susisiekė su banku ir pardavėjai perdavė, kad įvyko trukdžiai sistemoje ir pinigus ji greitai gaus. Praėjus dar šiek tiek laiko, pinigų nukentėjusioji K. L. vis tiek negavo, o tariama pirkėja į žinutes nustojo atsakinėti.

Atpažintas iš vaido įrašo

Pagal paštomato kodą buvo matyti, kad siuntą kažkas atsiėmė 2022 m. vasario 22 d. Pinigų nukentėjusioji negavo, žiedas taip pat nebuvo grąžintas. Policijai buvo pateiktos vaizdo stebėjimo kameromis, esančiomis ant paštomato, užfiksuotų vaizdo įrašų kopijos. Vaizdo įrašuose buvo užfiksuota, kad prie paštomato ekrano, skirto suvesti kodą, priėjo du vyriškos lyties asmenys. Vienas iš jų – tamsių, trumpai kirptų plaukų, apsiavęs pilkos spalvos sportinius batelius, apsirengęs juodos spalvos striukę bei kelnes. Iš striukės apykaklės jam yra išlindęs baltos spalvos gobtuvas. Kitas vyras – aukštesnis. Jis apsiavęs juodos spalvos sportiniais batais, pilkomis sportinėmis kelnėmis, juodos spalvos striuke, ant galvos užsidėjęs gobtuvą. Į paštomato ekraną kodą suvedė žemesnis vyras. Atsidarė siuntos langelis, esantis paštomato kairėje pusėje, apačioje. Vyras, kuris ant galvos buvo užsidėjęs gobtuvą, iš paštomato išėmė dvi siuntas. Vieną siuntą, kuri yra dėžutėje, jis atidavė žemesniam vyrui, o kitą pasiliko sau. Policijos pareigūnas tarnybiniame pranešime nurodė, kad, naudojantis Asmenų identifikavimo sistema, buvo nustatyta, kad vaizdo įraše užfiksuotas žemesnio ūgio, trumpų, tamsių plaukų vyras yra Rokas Bernotas.

Apgauti suplanavo iš anksto

Apklaustas ikiteisminio tyrimo metu, Rokas B. savo kaltę pripažino visiškai ir papasakojo, kaip įvykdė nusikalstamą veiką. 2022 m. vasario mėnesio viduryje jis grįžo iš pataisos namų, kur atliko laisvės atėmimo bausmę. Tada jis atvyko gyventi pas tėvą į Kuršėnus. Pragyvenimui labai reikėjo pinigų, todėl staiga į galvą šovė planas, kaip jų gauti. Kad jį rasti nebūtų taip paprasta, jis per draugą, kurio nenorėjo įvardinti, nes šis atlieka laisvės atėmimo bausmę ir apie jo daromą nusikalstamą veiką neva nieko nežinojo, socialiniame tinkle „Facebook“ susikūrė anketą moters „A. P.“ vardu. Tokie anketiniai duomenys jam į galvą atėjo neva spontaniškai. Iš šios anketos Rokas B. susirašinėdavo su pažįstamais. 2022 m. vasario 20 d., kai buvo praėję keletas dienų po jo grįžimo iš įkalinimo įstaigos, Rokas B. socialiniame tinkle „Facebook“ pardavimų skiltyje „Marketplace“ pamatė skelbimą apie parduodamą auksinį žiedą su deimantais. Žiedo kaina buvo nurodyta 250 Eur. Jis nusprendė minėtą žiedą „pirkti“, tik neketino pervesti jokių pinigų. Jis iš anksto buvo suplanavęs apgauti pardavėją ir įgyti žiedą dykai. Gavęs pardavėjos sąskaitos numerį, jis suklastojo neva atlikto pinigų pavedimo kopiją. Suklastotą dokumentą Rokas B. nusiuntė žiedo pardavėjai, o ji, pasitikėdama tariamos pirkėjos sąžiningumu, pažadėjo žiedą išsiųsti, nieko nelaukdama. Rokas B., slėpdamasis po moteriška anketa, nurodė paštomato adresą, kur išsiųsti žiedą. Telefono numerį jis nurodė ne savo, o draugo, atliekančio bausmę pataisos namuose. Rokas B. jo paprašė, kad persiųstų arba padiktuotų siuntos kodą, kuris reikalingas, norint atsiimti siuntinį. Savaime aišku, kad pardavėja pinigų negavo ir sunerimo, o tariama pirkėja nutraukė susirašinėjimą. Rokas B. nurodė, kad po keleto dienų gautą žiedą pardavė nepažįstamam žmogui už 150 eurų, o gautus pinigus išleido pragyvenimui.

Žadėjo kardinaliai pakeisti gyvenimą

Rokas B. policijai aiškino, kad dėl padarytos nusikalstamos veikos nuoširdžiai gailisi. Savo elgesio priežastimi jis nurodė tai, kad buvo ką tik išėjęs iš pataisos namų ir jam buvo labai reikalingi pinigai pragyvenimui. Esą jis pasielgė spontaniškai, negalvodamas apie pasekmes. Jo  draugas, esantis pataisos namuose, apie šį sukčiavimą esą nieko nežinojo. Šią apgaulę Rokas B. sakė sugalvojęs pats. Kaltinamasis prašė ikiteisminį tyrimą užbaigti baudžiamuoju įsakymu, kadangi tuo metu jo draugė laukėsi. Vyriškis teigė susiradęs darbą ir žadėjo padarytą turtinę žalą nukentėjusiajai K. L. atlyginti dalimis, penkis mėnesius mokėdamas po 50 Eur.  Rokas B. aiškino norintis kardinaliai pakeisti savo gyvenimą, nebeturėti reikalų su teisėsauga ir naujų nusikalstamų veikų nebedaryti. 2022 m. spalio 17 d. nukentėjusioji patvirtino iš Roko B. gavusi pirmąjį 50 eurų.

Siūlytas bausmės dydis, didesnis už vidurkį

Su pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu kreipėsi Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros 3-čiojo skyriaus prokuroras Benediktas Leišys. Kaltinamasis Rokas Bernotas sutiko, kad byla būtų išnagrinėta supaprastinto proceso būdu, su prokuroro pasiūlyta bausme bei jos dydžiu. Tiek prokuroras, tiek teismas įvertino, kad kaltinamasis Rokas Bernotas padarė baudžiamąjį nusižengimą, kuris yra baigtas ir padarytas tiesiogine tyčia. Kaltinamasis teistas jau 4 kartus, iš jų du kartus – už analogiško pobūdžio nusikalstamas veikas svetimo turto nuosavybei. Šią nusikalstamą veiką kaltinamasis padarė, būdamas teistas ir teistumui neišnykus, praėjus tik keletui dienų po paleidimo iš laisvės atėmimo vietos. Jis baustas ir administracine tvarka, nedirba, neregistruotas Užimtumo tarnyboje. Roko B. atsakomybę lengvina tai, kad jis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir dėl to nuoširdžiai gailisi, o jo atsakomybę sunkina tai, kad baudžiamąjį nusižengimą padarė, būdamas jau teistas už tyčinius nusikaltimus, kai teistumas už juos neišnykęs, t. y. būdamas recidyvistu. Nuspręsta, kad kaltinamajam gali būti skiriama sankcijoje numatyta bausmė – laisvės apribojimas, nustatant šios bausmės dydį didesnį už bausmės vidurkį, numatytą įstatyme. Skirtini kaltinamojo asmenybei proporcingi įpareigojimai, kurie darytų teigiamą įtaką jo elgesiui.

Buvimo vieta bus kontroliuojama apykoje

Teismas išnagrinėjo visas galinčias turėti įtakos bausmės skyrimui aplinkybes ir, Roką Bernotą pripažinęs kaltu, padarius nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 3 dalyje, jam skyrė 1 metų 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, kurią dėl to, kad buvo taikytas supaprastintas bylos nagrinėjimas, sumažino trečdaliu. Galutinė bausmė – 1 metai laisvės apribojimo. Rokui Bernotui paskirta intensyvi priežiūra – bausmės atlikimo laikotarpiu nuteistojo buvimo vieta bus kontroliuojama elektroninio stebėjimo priemonėmis (apykoje), nustatant pareigą būti savo gyvenamosios vietos adresu nuo 23.00 val. iki 5.00 val., jei tai nesusiję su darbu, bei įpareigoti Roką Bernotą dirbti ar būti registruotam Užimtumo tarnyboje. Taip pat jis iki 2023 m. kovo 31 d. privalės nukentėjusiajai atlyginti nusikalstama veika padarytą turtinę žalą (jos dalį) –200 eurų.

Laukiama įsiteisėjimo

Baudžiamasis įsakymas išsiųstas nuteistajam, kuris, nesutikdamas su paskirta bausme, turi teisę per 14 dienų nuo šio dokumento įteikimo pareikšti prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme žodžiu. Tokio prašymo per nustatytą laikotarpį nepareiškus, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja.

Rita Grigalienė

Asociatyvus nuotraukų koliažas

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Prašo pagalbos

Birželio 22 d., 22.50 val. Šiauliuose, Dubijos g., kavinėje – bare „Dubijos svetainė“, peiliu buvo sužalotas vyras. Nuotraukoje…