Užsieniečiai apie kolegas lietuvius: sumanūs, greiti ir sveikai įsiutę

Ziegelbrucke miestelis Šveicarijoje gali pasirodyti ramus, nuo pasaulio reikalų atitolęs užkampis kalnų papėdėje. Tačiau toks įspūdis klaidingas. Čia įsikūrusi „Carlsberg“ grupės tiekimo grandinės būstinė, iš kurios koordinuojami procesai beveik 100 daryklų visame pasaulyje. Šioje būstinėje galime sutikti ir du lietuvius. Vienas jų – Marius Šveistrys.

Įmonėms apsimoka rūpintis kiekvienu savo darbuotoju

Tiesa, Ziegelbrucke M. Šveistrys nedažnas svečias – didžioji jo darbo laiko dalis skirta kelionėms po „Carlsberg“ daryklas visame pasaulyje, bendravimui su jų žmonėmis, mokymui bei gamybos standartų – jie vienodi visai grupei – kūrimui bei diegimui.

„Anksčiau buvo įprasta žmones įmonėse skirstyti į vadovybę ir darbininkus. Į pastaruosius žiūrėta kaip lengvai pakeičiamus vienetus – vienus atleidai, kitus priėmei, o įmonės veikla nuo to nepasikeitė. Bet tai – pasenęs požiūris.

Turime beveik 100 daryklų, todėl matau labai aiškiai – ten, kur žmonių įgūdžiai geresni, kur jų įsitraukimas didesnis, ten darykla veikia pastebimai geriau. Tai reiškia, kad įmonėms apsimoka rūpintis visais savo darbuotojais. Mano užduotis – kurti gamybos standartus ir rūpintis, kad darbuotojų efektyvumas augtų“, – apie savo darbą pasakoja M. Šveistrys.

Anot pašnekovo, didžioji „Carlsberg“ darbuotojų dalis, o jų yra 41 tūkst., tiesiogiai dalyvauja gamyboje. Nuo jų priklauso daug kas, be to, jų rankose daug potencialo.

Rūpestis visais įmonių darbuotojais – vakarietiškos, Lietuvoje dar neįprastos darbo kultūros dalis. Ji paneigia įsitikinimą, kad atsakomybė prie prieš savo žmones, asmeninis darbuotojų tobulėjimas yra nesuderinami su įmonės pelno siekiu. Šie elementai ne tik suderinami, bet ir puikiai vienas kitą papildo. Tiek dirbdamas „Švyturys–Utenos alus“, tiek persikėlęs Šveicarijon, M. Šveistrys ieško sprendimų kaip geriausiai suderinti šiuos elementus.

Pradėjo kaip logistikos specialistas

Šveicarijoje M. Šveistrys atsidūrė neatsitiktinai. Tai – nuoseklaus kilimo rezultatas, kurio startas įvyko 2005 m., kuomet jis tapo „Švyturys–Utenos alus“ logistikos specialistu.

Po 5 metų M. Šveistrys jau buvo daryklos Utenoje vadovas. Po kurio laiko jis palypėjo dar aukščiau – 5 karjeros laipteliu įmonėje tapo gamybos direktoriaus, atsakingo už Klaipėdos ir Utenos daryklas, pareigos. Ši vieta atsilaisvino, kuomet ankstesnis vadovas Imantas Čepulis tapo „Carlsberg“ grupės Azijos regiono Investicijų ir Turto vadovu.

Lietuvio teigimu, sėkmingai karjerai reikia 2 ingredientų: nuoseklumo – pradėti nuo pirmo laiptelio ir palaipsniui kilti aukštyn, o kartu būtina nepamiršti bent kartą per dieną pagalvoti – ką galiu padaryti daugiau nei nurodyta pareigybės aprašyme.

Pašnekovas pasakoja, kad dabartinės pareigos jį susirado pačios – naujasis vadovas Šveicarijoje su pasiūlymu asmeniškai kreipėsi į M. Šveistrį, kurį anksčiau jau buvo pastebėjęs reprezentuojant Lietuvos daryklas.

„Švyturys–Utenos alus“ – daugiau nei tinkama vieta tarptautinės karjeros startui, įmonės organizacinė kultūra vakarietiška, o darbo tempas, konkurencija rinkoje ir aistra nugalėti net didesnė nei svetur. Darbuotojai su tokiais įgūdžiais aukštai vertinami“, – tikina pašnekovas.

Sumanūs, išradingi, greiti ir sveikai įsiutę

Pasak M. Šveistrio, kiekvienoje šalyje yra savos organizacinės kultūros ypatybės. Pavyzdžiui, aukšto pragyvenimo valstybėse darbuotojai mažiau įsitraukę, jiems stinga noro daryti geriau. Lietuvoje situacija priešinga – įsitraukimas pas mus didesnis, darbuotojams rūpi padaryti ne tik gerai, bet ir geriau.

„Lietuva, palyginti su kitomis šalimis, atrodo labai gerai. Tačiau mes – nedidelė šalis, o nuolatinis gyventojų mažėjimas ir alaus rinkos ribojimai dar labiau mažina mūsų matomumą „Carlsberg“ grupėje. Užtat yra rinkų, kur daryklos dirba ne taip našiai, ten mažiau rūpinamasi žmonėmis, tačiau jos sukuria didesnį pelną vien dėl to, kad ten daugiau gyventojų.

„Carlsberg“ vadovybė visiškai rami dėl Lietuvos darbuotojų bei vadovybės įsitraukimo į darbą. Lietuviai labai savarankiški ir paraginimų čia nereikia – tobulėjimas vyksta nuolat ir labai organiškai“, – tvirtina pašnekovas.

Anot jo, Lietuvos alaus rinka nedidelė, tačiau čia tenka nuolat ir itin operatyviai reaguoti į pokyčius bei takytis prie sunkėjančios ekonominės aplinkos, organizacijų persitvarkymo, nepailstant vystyti produktų asortimentą ir užsitikrinti lyderystę rinkoje. Todėl kolegos „Carlsberg“ būstinėje lietuvius apibūdina kaip sumanius, išradingus, greitus ir sveikai įsiutusius.

Darbuotojai svarbiau nei mechanizmai

„Dirbant Lietuvoje, vienas įsimintiniausių pasiekimų – įvertinimas kaip geriausios „Carlsberg“ įmonės darbų saugos srityje. 3 metus pas mus nebuvo nei vieno incidento. Deja, Lietuvoje ši sritis dar nepakankamai vertinama, nors, pavyzdžiui, „Carlsberg“ grupėje – tai vienas svarbiausių darbotvarkės klausimų. Pristatydama veiklos rezultatus, grupės vadovybė pirmiausiai kalba apie darbų saugos situaciją.

Taip daroma ne be pagrindo – aiškiai suvokiama, kad organizacijos sėkmė priklauso nuo komandos, nuo to, kaip žmonės motyvuoti siekti tikslų. Taip, technologijų vystymas svarbus, kaip ir svarbios laiku atliekamos investicijos. Tačiau įmonėse visų pirma dirba žmonės ir būtent jie yra svarbiausi“, – teigia M. Šveistrys.

 

Daugiau informacijos:

Dainius Smailys

dainius.smailys@svyturys.lt

Tel.: 8(5)2397622

Mob.: +37069841279

Total
0
Dalinasi
Related Posts